Útlm bytovej výstavby bude veľmi pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
Odborník očakáva, že rastúca inflácia a úrokové sadzby budú v polovici roka 2024 poľavovať, ale optimálne podmienky počas vrcholu stavebnej aktivity s extrémne nízkymi cenami i úrokmi sa tak skoro opakovať nebudú.
Výstavba bytov zaznamenala výrazný útlm. Skolaudovaných bytov bolo najmenej od prvého štvrťroka 2022
„Problémom je nie len určité oneskorenie prejavu zmeny sadzieb v reálnej ekonomike, ale aj neistá ekonomická situácia. Viditeľné zhoršenie nemeckého, alebo rakúskeho realitného trhu zvyšuje opatrnosť investorov a developerov aj v sektore na Slovensku,“ uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček.
Projektanti sú skeptickí
Z pohľadu domácich podmienok sa podľa neho ešte na začiatku tohto roka očakával pozitívny impulz z radikálnej zmeny pôvodného stavebného zákona z roku 1976, ktorý by zjednodušil a zrýchlil povoľovacie postupy a podporil tak aktivitu sektora.
Stopnutie stavebnej reformy sa stavbárom a projektantom nepáči, viac než polovica z nich chce, aby sa spustila
„Dnes je odborná verejnosť projektantov a architektov viac skeptická z dôvodu neúplnosti všetkých procesných detailov a opatrnejších vyhlásení vlády, čo bude obmedzovať konečné pozitívne efekty zmien,“ priblížil analytik.
Upozornil, že klesajúci trend v bytovej výstavbe z posledných dvoch rokov sa ďalej zvýrazňuje a podľa neho sa zdá, že zlaté časy realitnej výstavby sa tak skoro nevrátia.
Stúpli aj ceny materiálov
„Zhoršenie dostupnosti bývania sa prejavuje najmä pri mladých rodinách a ľuďoch s nižšími príjmami, ktorí majú najväčší problém získať hypotéku, resp. zaplatiť vysoké ceny za bývanie,“ poznamenal Boháček.
Byty a domy na Slovensku oproti letu mierne zdraželi, stále sú však lacnejšie ako pred rokom
Na útlm bytovej výstavby podľa neho vplývajú najmä rastúca inflácia a úrokové sadzby úverov pre domácnosti a firmy. Ceny stavebných prác v októbri medziročne vzrástli o 7 percent a za desať mesiacov o 12,3 percenta.
Ceny materiálov používaných v stavebníctve od začiatku roka stúpli o 4,3 percenta. „Rastúce ceny stavebných materiálov a služieb spôsobujú, že výstavba bytov sa predražuje,“ podotkol analytik.
Najvýhodnejšie ponuky
Zároveň rastúce úrokové sadzby sťažujú získanie hypotéky, čo obmedzuje dopyt po bytoch a zmierňuje nie len záujem o dokončené byty, ale aj tlak na novú výstavbu.
„Pri pohľade na aktuálne úrokové sadzby sa najvýhodnejšie ponuky hypoték pohybujú okolo 4,2 percent,“ uviedol Boháček.
Ako dodal, to sa prejavilo na poklese dopytu po hypotékach a následne na samotných cenách nehnuteľností, ktoré podľa štatistík Národnej banky Slovenska v treťom štvrťroku 2023 medziročne klesli o desatinu.