Priestor pre súčasnú kultúru Nádvorie otvorili v historickom centre Trnavy v stredu večer koncertom speváčky Jany Kirschner. Za projektom Nádvoria stoja otec a syn Miroslav a Michal Trnkovci, ktorí kúpili a zrenovovali niekoľko pamiatkovo chránených budov a spojili ich do jedného funkčného celku. Od roku 2012 investovali do oživenia chátrajúcich historických priestorov viac ako 15 miliónov eur bez použitia verejných zdrojov. Nádvorie je sprístupnené zo Štefánikovej ulice aj z Trojičného námestia.
Pribudol aj prvý coworking
Jadrom celého projektu je námestie, ktoré vzniklo spojením dvorových častí meštianskych domov. Okrem priestorov pre kultúru v časti Malý Berlín je súčasťou Nádvoria aj prvý trnavský coworking pre začínajúcich podnikateľov, kancelárie pre kreatívny priemysel, nové gastronomické prevádzky, ale aj ubytovanie pre niekoľkých študentov. Gastronómiu má pod palcom držiteľ ocenenia Šéfkuchár roka 2017 Lukáš Hesko.
Investor, úspešný podnikateľ a trnavský rodák Miroslav Trnka si dal za cieľ zastaviť dehumanizáciu centra Trnavy. Nádvorie má zvrátiť súčasný trend, ktorým je trávenie voľného času v nákupných centrách. Ponúkať bude koncerty, diskusie, prednášky a ďalšie kultúrne a oddychové aktivity. V piatok 6. apríla od 10:00 do 14:00 budú Nádvorie každú hodinu návštevníkom prezentovať jeho majitelia.
Investor získal aj ocenenie
Rekonštrukciu historických domov ako aj novú výstavbu zastrešovali architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Ich úlohou bolo vytvoriť moderný a funkčný priestor pri rešpektovaní všetkých zásad pamiatkovej ochrany historických budov. Za citlivú obnovu historického objektu na Trojičnom námestí 5 získal investor v roku 2016 ocenenie Fénix – kultúrna pamiatka roka.
Projekt Nádvorie bol vytvorený s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť. Investori vytvorili nadačný fond, jeho výnosy majú financovať prevádzku Nádvoria v budúcnosti. ,,Nechceli sme len postaviť budovy a nakúpiť vybavenie. Chceli sme vytvoriť niečo, čo dokáže fungovať a pôsobiť dlhodobo,“ povedal Michal Trnka.