Dôvodom zníženia produkcie stavebníctva pravdepodobne ani tak nie sú problémy na strane chýbajúcich zákaziek ako skôr na ponukovej strane, kde sa kombinuje nedostatok materiálov, zamestnancov i zvýšený cenový tlak.
V súvislosti s vývojom stavebnej produkcie v júli, resp. za sedem mesiacov tohto roka o tom v piatok informoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Stavebníctvo bude podľa neho v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily, či so zvýrazňujúcim sa cenovým tlakom, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch ako železo, oceľ, plasty, či drevo.
Developeri očakávajú zmenu stavebného zákona
„Z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtového obdobia EÚ fondov (s koncom čerpania v roku 2023),“ uviedol Koršňák.
Stavebníctvo eurozóny v júni oslabilo, najstrmší prepad malo Slovensko
Ako ďalej poznamenal, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol za sebou a medziročný rast produkcie bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázický efekt.
„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a preto previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ očakáva analytik.
Stavebná produkcia medziročne klesla
Stavebná produkcia v júli tohto roka medziročne klesla o 3,9 percenta na 464,4 milióna eur, oproti tomu istému mesiacu v predpandemickom roku 2019 zaostávala takmer o 17 percent. Štatistický úrad SR v piatok informoval, že po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia medzimesačne v porovnaní s júnom tohto roka nižšie o 1,1 percenta.
Za sedem mesiacov tohto roka stavebné práce dosiahli celkový objem 2,682 miliardy eur a medziročne boli nižšie o 4,2 percenta. Súčasne ich objem bol o 12,3 percenta nižší ako v rovnakom období 2019.