Celoživotný prínos architektúre Slovenska, ale aj vynikajúce architektonické diela a publikácie o architektúre ocenil Spolok architektov Slovenska (SAS). Mená ich laureátov zverejnili ešte pred stredajšou ceremóniou odovzdávania Výročných cien Spolku architektov Slovenska. Cenu Emila Belluša 2017 za celoživotné dielo, Cenu Dušana Jurkoviča 2017 za architektonické dielo, Cenu prof. Martina Kusého 2017 za vydavateľskú, teoretickú a publicistickú činnosť odovzdajú v stredu o 18:00 v Malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave.
Súčasťou večera malo byť aj oznámenie národného víťaza ceny pre mladých architektov Inspireli Awards Slovakia 2017, to sa však odkladá na začiatok budúceho roka. Všetky diela, ktoré tento rok súťažili o Cenu Dušana Jurkoviča 2017 si priaznivci súčasnej architektúry môžu do 1. decembra pozrieť v galérii v sídle Spolku architektov Slovenska v Balassovom paláci na Panskej 15 v Bratislave. Od 13. decembra do 26. januára dostane v galérii priestor dielo nositeľa Ceny Emila Belluša za rok 2017.
Cenu za celoživotné dielo získal Alexander Bél
Cenu Emila Belluša 2017 za celoživotné dielo získal na základe rozhodnutia prezídia Spolku architektov Slovenska architekt a urbanista Alexander Bél (26. 11. 1933, Prešov). Tvorba Alexandra Béla poznačila predovšetkým územné plánovanie v Košiciach a na východným Slovensku, v oblasti Vysokých Tatier, Levoče, Spiša a je spätá s problematikou bývania, rekreačno-športových, historických a pamiatkových území a lokalít. Cena Emila Belluša sa udeľuje každoročne od roku 1990 za celoživotné dielo v oblasti architektúry. Nesie meno významného slovenského architekta a zakladateľa Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Cenu Dušana Jurkoviča 2017 získalo dielo Mlyn Humenné od autorov Michala Buráka, Dušana Buráka a Matúša Gomolčáka a spoluautorov Mareka Bakalára, Mareka Ganza a Tomáša Eisnera. Medzinárodná porota zložená z odborníkov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska vyberala víťaza v troch kolách z približne dvoch desiatok diel. Cena Dušana Jurkoviča je najstarším a svojím dosahom aj najdôležitejším architektonickým ocenením na Slovensku a tento rok sa udeľuje už po 53. raz. Oceňuje sa ňou architektonické alebo urbanistické dielo z posledných dvoch rokov. Cena je pomenovaná podľa Dušana Jurkoviča, zakladateľskej osobnosti modernej českej a slovenskej architektúry.
Cenu Martina Kusého po prvý raz udelili v roku 2003
Cenu profesora Martina Kusého, ktorá sa udeľuje v dvoch kategóriách, a to za teoretické a odborné práce a za publikovanie o architektúre v masmédiách, získala za rok 2017 Monika Mitášová (1968). Autorka sa laureátkou ocenenia stala za koncepčnú, autorskú a editorskú prácu na príprave dvojice publikácií o architektovi Vladimírovi Dedečkovi a tiež za dlhoročnú odbornú vedecko-výskumnú aktivitu v oblasti teórie a dejín architektúry. Publikácie Vladimír Dedeček. Stávanie sa architektom a Vladimír Dedeček. Interpretácie architektonického diela vydala tento rok Slovenská národná galéria. Ocenenie pripomína architektonické, vedecké a pedagogické dielo prof. Martina Kusého a po prvý raz ho udelili v roku 2003.
V rámci Výročných cien SAS mali dnes pôvodne zverejniť aj víťaza národného kola medzinárodnej ceny pre mladých architektov do 35 rokov Inspireli Awards Slovakia 2017. Víťaza národnej ceny, ktorá je súčasťou veľkej medzinárodnej súťaže Inspireli Awards pre študentov architektúry, dizajnérov a architektov však pre veľký záujem o účasť v nej oznámia až začiatkom budúceho roka. Najväčšiu súťaž pre mladých architektov na svete založila pred tromi rokmi Medzinárodná sociálna sieť pre architektov Inspireli.