Prekročená úroveň radónu bola zistená v 17 percentách domov, v jednom kraji je ich však najviac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radón, dom
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výsledky vyhodnotenia stopových detektorov pilotného radónového prieskumu ukázali, že v 17 percentách domov objemová aktivita radónu prekračuje referenčnú úroveň. Aktuálne je referenčná úroveň objemovej aktivity radónu v obydliach a na pracoviskách stanovená na 300 Bq/m3. Najviac domov s vyšším výskytom radónu sa nachádzalo na území Banskobystrického kraja.

Vyplýva to z informácie ministerstva zdravotníctva o plnení úloh národného akčného radónového plánu, ktorý vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie.

Ako vyplýva z prerokovanej informácie, úrady verejného zdravotníctva realizovali pilotný radónový prieskum v priebehu rokov 2020 až 2021 v 172 domoch a 302 miestnostiach. Pilotný prieskum bol vyhodnotený v polovici roka 2022.

„Výsledky meraní poukazujú na potrebu a zvýrazňujú potrebu pre uskutočnenie reprezentatívneho radónového prieskumu na celom území Slovenskej republiky. Komplexný reprezentatívny radónový prieskum bude vykonaný pracovníkmi Úradu verejného zdravotníctva SR a príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva v nasledujúcom období v pobytových priestoroch a na pracoviskách,“ uvádza sa v informácii.

Informáciu o plnení akčného plánu predkladá minister zdravotníctva raz ročne. Národný akčný radónový plán je stratégiou na zvládanie dlhodobých rizík z ožiarenia radónom v pobytových priestoroch a na pracoviskách. Dlhodobé pôsobenie radónu môže podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zvýšiť riziko vzniku zhubného nádoru pľúc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR