Ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave sa v dôsledku pandémie a trendu práce z domu zvýšila. Vyplýva to z vyjadrenia risk manažéra a odhadcu nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Petra Ondroviča.
Obmedzený režim fungovania prevádzok počas pandémie spôsobil podľa Ondroviča súkromným spoločnostiam potrebu racionalizácie nákladov.
„Situácia viedla v mnohých prípadoch k poklesu nárokov na prenajaté priestory, prípadne pozastavenie alebo obmedzenie kúpy nových priestorov či k odstupovaniu od zakontrahovaných priestorov,“ vysvetlil. Ako dodal, na trhu sa tak počas dvoch rokov naakumulovala vyššia ponuka.
Trh s bytmi sa vyvíjal opačne
Opačne sa podľa Ondroviča vyvíjali podmienky na trhu rezidenčných nehnuteľností, teda trhu ponúkajúcom nehnuteľnosti na bývanie.
Aké sú ceny bytov na Slovensku? V Bratislave stagnujú, ale v niektorých mestách je dvojciferný nárast
„Nedostatok ponuky na rezidenčnom trhu ovplyvnili najmä špekulácie v podobe vyčkávacej taktiky na strane investorov, ceny stavebných materiálov a prác, fungovanie procesov pri povoľovacích procesoch a nestabilný ekonomický vývoj, pričom dopyt kontinuálne naďalej rástol,“ skonštatoval Ondrovič.
Mnohí odstúpili od nájomných zmlúv
Zmena pracovného režimu a fungovania systémom práce z domu viedla u viacerých jednotlivcov k odstúpeniu od nájomných zmlúv. Pomer ponuky rezidenčných nehnuteľností určených na prenájom voči ponuke na predaj sa vyvíjal podľa Ondroviča rozdielne, v závislosti od regiónu.
„Napríklad v Bratislave tento pomer dosiahol v čase najvyššieho „peaku“ pomer 64 % ku 36 % v prospech nehnuteľností určených na prenájom,“ priblížil.
Ceny starších bytov v Bratislave rastú z mesiaca na mesiac, v Petržalke zdraželi najviac
Ako ďalej poznamenal, redukcia prenajímaných plôch bola jedna z viacerých možností, ktoré spoločnosti využívali v rámci znižovania nákladov. Dôsledkom bol nárast objemu ponuky kancelárskych priestorov na prenájom.
Vývoj ovplyvňujú viaceré faktory
Čo sa týka nehnuteľností na bývanie, vývoj výstavby a novej ponuky je okrem zvýšeného záujmu o kúpu podľa Ondroviča ovplyvňovaný aj viacerými vonkajšími faktormi (vyššie nároky na povoľovaciu dokumentáciu, komplikovanejší schvaľovací proces a pod.).
Dodatočná legalizácia čiernych stavieb už nebude možná a na rad príde búranie, upozorňuje Holý
„Aj počas pandémie záujem o kúpu rezidenčných nehnuteľností dosahoval stále relatívne stabilnú úroveň aktívnych obchodov,“ uzavrel.