Nový stavebný zákon má znížiť administratívnu záťaž, nutné sú však ďalšie zmeny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba bytov
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nový stavebný zákon na Slovensku by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2025. Ruší zároveň zákon o výstavbe z roku 2022 a vlani novelizovaný stavebný zákon z roku 1976. Jeho cieľom je urýchlenie a zjednodušenie schvaľovania stavebných zámerov. Ubudnúť by mala administratíva a sprehľadniť sa majú pravidlá.

Podľa advokátskej kancelárie (AK) Fairsquare bude najzásadnejšou zmenou novej stavebnej legislatívy odstránenie dvojstupňového hodnotenia stavebných zámerov. Územné a stavebné konanie sa zlúčia do jedného, zaviesť sa má aj elektronizácia konaní. Ďalšími zásadnými úpravami bude napríklad odstránenie čiernych stavieb.

Nový stavebný zákon prináša viaceré zásadné zmeny, ktorých cieľom je znižovanie administratívnej záťaže. V porovnaní s pôvodným zákonom reaguje na potrebu zrýchlenia a zjednodušenia procesov v stavebníctve,“ konštatujú odborníci z AK Fairsquare.

predaj nehnuteľnosti
predaj nehnuteľnosti Foto: www.shutterstock.com

Najdôležitejšie zmeny, ktoré prinesie nový zákon:

Zrušenie dvojstupňového konania

Aktuálne uplatňovanie dvojstupňového správneho konania v sebe zahŕňa územné a stavebné konanie. Stavebný zámer tak prechádza dvomi samostatnými procesmi. V prvom sa posudzuje súlad s územným plánovaním (územné konanie), až následne sa riešia podmienky samotnej výstavby (stavebné konanie).

Nový stavebný zákon zlúči oba procesy do jedného konania. „Znamená to, že stavebný zámer bude posudzovaný a schvaľovaný naraz, čo výrazne znižuje množstvo dokumentácie, časovú náročnosť a administratívne zaťaženie. Dnes sa v mnohých prípadoch dotknuté orgány a účastníci konania vyjadrujú duplicitne,“ uvádza Matúš Malý z AK.

Elektronizácia konaní

Ďalšou zásadnou zmenou, ktorú prinesie zmena legislatívy, je elektronizácia a digitalizácia procesov. Nová právna úprava zavádza povinnosť vypracovávať a ukladať projektovú dokumentáciu elektronicky v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, či povinnosť elektronicky podať žiadosť na začatie konania.

Odstránenie čiernych stavieb

Nová legislatíva zmení aj podmienky pre čierne stavby. Dnes je možné ich dodatočné povolenie, ak čierna stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami, územným plánom či technickými normami. V pôvodnom zákone boli podmienky na legalizáciu čiernych stavieb pomerne benevolentné, čo mohlo viesť k ich zneužívaniu.

Nový zákon zavedie prísnejšiu úpravu čiernych stavieb. „Bude klásť dôraz na prevenciu, prísnejšie sankcie a efektívnejšie mechanizmy ich riešenia,“ konštatujú odborníci z AK Fairsquare. Nová úprava už nepozná pojem dodatočného povolenia čiernych stavieb.

Nehnuteľnosti
Ilustračný obrázok. gettyimages.com

Nová definícia drobných a jednoduchých stavieb

Nový stavebný zákon zavedie presnejšiu definíciu drobných stavieb a detailnejšiu definíciu jednoduchých stavieb. Tieto zmeny sa zameriavajú na presnejšie vymedzenie kategórií stavieb a zjednodušenie administratívy, najmä pri menej náročných projektoch.

Zrušenie niektorých inštitúcii

Zákon po novom zruší Slovenskú stavebnú inšpekciu. Jej právomoci a povinnosti preberú regionálne stavebné úrady, označované ako stavebný inšpektorát. „Prebiehajúce konania a majetok inšpekcie sa prenesú na tieto úrady, čím sa zabezpečí plynulý prechod a kontinuita výkonu štátneho stavebného dohľadu,“ dodávajú odborníci z AK.

Tí očakávajú, že nový stavebný zákon urýchli a zjednoduší stavebné konania. Mal by tak vyriešiť mnohé problémy, ktoré ich dnes sprevádzajú. Podmienkou zdokonalenia procesov je však podľa nich aj navýšenie personálnych kapacít stavebných úradov, ktoré sú už dnes preťažené a nestíhajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AK FairsquareÚrad pre územné plánovanie a výstavbu