Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vypracoval návrh mestskej urbanistickej štúdie pre rozvoj východnej časti Mlynských nív a jej premenu na modernú mestskú štvrť. Aktuálne predstavuje návrh širokej a odbornej verejnosti, ktorá ho môže pripomienkovať do konca októbra.
Na území po bývalých priemyselných areáloch môže podľa štúdie vzniknúť štvrť, ktorá prinesie nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť, dostatok zelene či bezpečnú pešiu, cyklistickú a verejnú dopravu. Stredom štvrte má viesť 1,5 kilometra električkovej trate s troma zastávkami.
Nová zóna v lokalite Mlynské nivy má vzniknúť na princípe 15-minútového mesta. Bude napojená na nosný dopravný systém, vznikne tu mestský bulvár, vrátane vybavenosti, ako sú školy, škôlky, športoviská, zdravotné strediská, či kultúrne a komunitné inštitúcie.
Stredom zóny bude mestský bulvár s električkovou traťou. Pribudnú tu nové verejné priestory, dva veľké parky a množstvo menších zelených plôch. Bytová výstavba má pozostávať z obytných blokov, ktoré budú v západnej časti dosahovať osem poschodí a vo východnej časti šesť poschodí.
Návrh reaguje na nedostatok bývania v Bratislave
Návrh reaguje na výzvu týkajúcu sa nedostatku miest určených na bývanie v Bratislave. Zároveň podľa MIB predstavuje citlivý spôsob, ako premeniť brownfieldy na prívetivé a dostupné verejné priestory.
„Výrazným problémom je nedostatok disponibilných plôch pre bytovú výstavbu v hlavnom meste a slabá spolupráca medzi samosprávou a súkromným sektorom v tejto oblasti,“ uviedla námestníčka primátora Bratislavy Lenka Antalová Plavuchová.
Tento problém rieši strategický dokument mesta Koncepcia mestskej bytovej politiky 2020-2030, ktorý schválili v roku 2021. „Ešte v minulom volebnom období sme spracovali pilotný projekt zmien a doplnkov k Územnému plánu (ÚP) Bratislavy, ktorý po 12 rokoch mení ÚP v prospech bývania, tam, kde je to vo verejnom záujme,“ poznamenala Plavuchová.
Magistrát počas minulého roka zbieral podnety na zmeny ÚP k balíku zmien a doplnkov 08, ktorého cieľom je zvýšenie dostupnosti bývania. Prijali 128 žiadostí od vlastníkov pozemkov, z ktorých 92 splnilo stanovené podmienky.
„Až 16 žiadostí nám prišlo z lokality Mlynské nivy, preto sme sa rozhodli pripraviť urbanistickú štúdiu, ktorú spracoval MIB, k lokalite zóny Mlynské nivy,“ vysvetlila Plavuchová.
Nová štvrť na Mlynských nivách má vzniknúť na princípoch 15-minútového mesta, ponúkne športoviská i školu
Cieľom mesta je premeniť brownfieldy na miesta pre život
Riaditeľ MIB Ján Mazúr poznamenal, že jedným z problémov Bratislavy je veľké množstvo brownfieldov. Cieľom mesta je podľa neho, zabrániť ich úpadku a postupne ich meniť na miesta pre život. To by mali dosiahnuť práve prostredníctvom zmien ÚP Bratislavy.
Ako doplnil riaditeľ Sekcie územného plánovania MIB Martin Berežný, predstavená urbanistická štúdia má určitú etapizáciu a konečný rozsah výstavby bude závisieť od rokovaní s jednotlivými majiteľmi pozemkov a developerov v území.
„Po finálnom dobudovaní štvrte by tu malo vzniknúť bývanie pre približne 30-tisíc ľudí, čo vyžaduje bohatú občiansku vybavenosť,“ poznamenal Berežný. Ako dodal, súčasťou premeny brownfieldov v lokalite Mlynských nív bude aj súčasná výstavba v území.
Zóna Mlynské nivy má 138 hektárov a je vymedzená Košickou ulicou, križovatkou na most Apollo, Prievozskou ulicou, Hraničnou a Prístavnou ulicou v blízkosti so Zimným prístavom ako ďalším rozvojovým územím.
Zmluvy o spolupráci na spracovanie urbanistickej štúdie s hlavným mestom a MIB podpísalo osem vlastníkov, ktorí zastupujú 14 projektov a zúčastnili sa na rokovaniach.
Predpokladaná investícia do projektu zóny Mlynské Nivy je 1,5 – 2 miliardy eur. Z toho 80-100 miliónov eur predstavujú investície do infraštruktúry, približne 40-70 miliónov eur bude stáť výstavba novej električkovej radiály.