Nové návrhy zákonov o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú nahradiť zastaraný stavebný zákon z roku 1976, po dvojnásobnom pripomienkovaní a množstve pripomienok už smerujú na vládu.
Ešte predtým, v pondelok 25. októbra bude o oboch návrhoch zákonov rokovať hospodárska a sociálna rada a o deň neskôr legislatívna rada vlády, vyplýva z najbližšieho programu oboch poradných orgánov vlády.
Viaceré vykonávacie predpisy
Štátny tajomník podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Martin Hypký očakáva, že oba návrhy zákonov by sa na rokovanie vlády mali dostať 3. novembra a po schválení bude o nich rokovať Národná rada SR.
ÚVO začal pre nárast cien preverovať situáciu v stavebníctve, štát by sa mal na zmeny pozrieť sedliackym rozumom
„Ak pôjde legislatívny proces ďalej tak ako predpokladáme, tak by sa mal stavebný zákon do druhého čítania dostať na prelome januára a februára budúceho roka. Ak všetky podmienky budú splnené, tak predpokladáme prijatie od 1. marca a účinný bude od 1. januára 2023,“ informoval Hypký na podujatí Fórum slovenského stavebníctva. Súčasťou novej stavebnej legislatívy budú aj viaceré vykonávacie predpisy.
Jednoznačnejšie požiadavky
Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) od novej stavebnej legislatívy očakáva zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania stavieb.
„Vytvárajú sa podmienky pre plošnú digitalizáciu všetkých procesov v stavebníctve, prípravy a povoľovania stavieb, čo je veľmi dôležité. Zákon obsahuje trochu lepšie definované parametre zhotovovania stavieb, budú jednoznačnejšie a transparentnejšie požiadavky na účastníkov výstavby,“ povedal pre agentúru SITA prezident ZSPS Pavol Kováčik. Predpokladá, že tieto zmeny prinesú zvýšenú kvalitu a bezpečnosť stavieb na Slovensku, s čím boli, alebo ešte sú problémy.
Štát si musí určiť priority
„Nový zákon vytvára podmienky pre efektívnejšiu implementáciu všetkých technologických a ďalších nových environmentálnych prístupov,“ uviedol Kováčik s tým, že prijatie nových pravidiel v stavebníctve namiesto doposiaľ platných je už nevyhnutné.
Únia miest kritizuje návrh o podpore štátneho nájomného bývania, poskytuje výhody iba vybranej skupine investorov
Štát si podľa neho v oblasti výstavby vo verejnom záujme musí určiť priority. „Nemôže to nechať na trhu, nech si trh určí, ako to má byť. To tak predsa nemôže byť,“ dodal prezident ZSPS.