Developer J&T Real Estate (JTRE) odhalil podobu nového projektu, ktorý vznikne na hranici Starého Mesta a Ružinova v Bratislave. Downtown Yards má byť zelenou mestskou štvrťou spájajúcou funkcie bývania, práce, oddychu, ale aj infraštruktúry a verejných priestorov. Projekt má vyrásť v nevyužívanej priemyselnej lokalite a získal už právoplatné stavebné povolenie.
„Na pozemku medzi Košickou, Prístavnou, Pláteníckou ulicou a Mlynskými nivami už dva roky prebieha príprava územia. Bývalá priemyselná periféria sa prirodzeným vývojom stala súčasťou širšieho centra mesta a po zániku výrobnej činnosti zostalo územie bez využitia,“ priblížil investor.
Architektúra novej zástavby sa bude niesť v londýnskom štýle, vychádzajúc zo skúseností, ktoré má investor z projektov v hlavnom meste Anglicka. Pri tvorbe projektu sa spojil developer s urbanistami a architektmi GFI a tvorcami verejných priestorov a krajinných úprav LABAK.
„Downtown Yards tvorí vstupnú bránu do downtownu v Starom Meste a zároveň jeho prepojenie s lokalitou Nivy. Urbanistickým riešením a výškovou gradáciou reagujeme na okolitú zástavbu a územný plán,“ vysvetľuje architekt Radoslav Grečmal z GFI.
Nevyužívané územie sa tak do troch rokov zmení na udržateľnú mestskú štvrť. Aktuálne prebieha výber zhotoviteľov stavby, predaj rezidencií spustia na jar budúceho roka. Dokončenie prvej etapy je naplánované na roky 2026 – 2027.
Obytné bloky, polyfunkčné objekty aj administratívna budova
Súčasťou novej mestskej štvrte budú bloky s ôsmimi až 27 podlažiami a celkovo viac ako 650 rezidenciami. Od Pláteníckej ulice navrhli architekti päť samostatne stojacich nízkopodlažných polyfunkčných objektov, v ktorých sa budú nachádzať obchodné prevádzky, služby či menšie administratívne priestory. Jedným z nich bude aj zdravá materská škola z dreva v pasívnom štandarde.
Polyfunkčné objekty budú tvoriť prirodzený prechod od pôvodnej zástavby rodinných domov smerom k výškovým budovám. Doplnia ich pobytové vnútrobloky, sadové úpravy a vodné prvky, ktoré sa prirodzene previažu s veľkým parkom Klingerky.
Prvý slovenský mrakodrap už skolaudovali, na jar plánujú odovzdať byty novým majiteľom
V druhej etape projekt prinesie administratívnu budovu na rohu Košickej a Prístavnej ulice. Pôjde o celopresklenú vežu s 35 podlažiami a kaskádovitými terasami s udržateľnými parametrami.
Verejné priestory navrhol ateliér LABAK. Zeleň bude pokrývať plochu 6 100 štvorcových metrov. Jej súčasťou bude zrevitalizovaná pôvodná stromová alej na Pláteníckej ulici, aj nové stromoradie na Košickej. Zeleň pribudne aj na strechách budov, v rámci prvej etapy to bude viac ako 2 000 štvorcových metrov.
Súčasťou udržateľného prístupu je podľa investora aj organizácia dopravy. Na Košickej budú objekty odsadené od cesty tak, aby zostal na pozemkoch voľný koridor pre budúcu trasu električky a uličný rad stromov. Statická doprava bude odvedená pod zem, kde na troch podlažiach vznikne 1 721 parkovacích miest.
Predĺžením Valchárskej ulice vznikne nový dopravný koridor napojený na Košickú ulicu. Cyklisti získajú v rámci kompletnej rekonštrukcie Pláteníckej ulice napojenie na Košickú a Prístavnú ulicu obojsmernou cyklotrasou oddelenou od cesty zeleňou.