Hlavné mesto Veľkej Británie bolo vyhodnotené ako najväčšie centrum (klaster) výskumno-technologických prevádzok v regióne EMEA. Tvrdí to najnovšia štúdia realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.
Zverejnená bola pod názvom EMEA Tech Cities: Opportunities in Technology Hotspotsa je základom pre rozhodovanie investorov a firiem, ktoré chcú pôsobiť v oblasti technologického rozvoja, či už po stránke ekonomickej, nájomnej, alebo zamestnávateľskej. Správa obsahuje aj rebríčky miest, zostavené podľa toho, koľko ľudí pracuje v technologickom sektore.
Lákadlo pre mileniánov
Rebríček, ktorý vedie Londýn, zahŕňa hlavné mestá a mestské centrá biznisu, v ktorých je viac ako 70-tisíc ľudí zamestnaných v oblasti technologického rozvoja. Pozícia Londýna na vrchole rebríčka je čiastočne daná tým, že je schopný prilákať mladých talentovaných ľudí – mileniánov. Priemerná zamestnanosť v oblasti informačných a komunikačných technológií tu vzrástla od roku 2008 o 20 %, čo je oproti priemeru EÚ viac ako 2,5-násobok. Metropola Veľkej Británie má silný mix sub-sektora z oblasti technológií, ktorý dominuje zamestnanosti v tomto segmente, a to odzrkadľuje jeho pozíciu svetovej jednotky medzi technologickými centrami.
Ďalšími mestami, ktorým patria vrcholné priečky v rebríčku veľkých technologických centier sú Madrid (2.) a Dublin (3.), najbližšie k nám je z rebríčka Budapešť (4. miesto). Medzi stredne veľkými technologickými oblasťami dominuje Povodie Temže, Oslo a Bazilej, medzi menšími rastúcimi technologickými centrami zase dominujú Derby-Nottingham, Florencia a Krakow.
Menšie centrá priťahujú veľkú pozornosť
Spomedzi väčších miest je zaujímavé postavenie Dublinu (3.), Budapešti (4.) a Bukurešti (10. miesto). Úspech Dublinu bol napríklad podporený masívnou vládnou podporou investícií, najmä smerom k americkým spoločnostiam, ktoré do Írska pritiahla nielen kultúrna afinita, ale najmä atraktívnosťou mesta pre mladé talenty. Budapešť a Bukurešť majú zase výhodu ceny práce oproti mestám západnej Európy, čo ale pomaly prestáva platiť, nakoľko mnohí zamestnanci pracujú na diaľku a svoje platové požiadavky prispôsobujú kolegom z ekonomicky vyspelejších krajín.
Do strednej kategórie technologických centier patria lokality, kde je v tech sektore zamestnaných od 20 000 do 70 000 zamestnancov. Tu sa darí napríklad Viedni, alebo menšiemu regionálnemu centru akým je Bazilej, ktoré je výrazne podporované prítomnosťou univerzity s technickým zameraním.
Posledná kategória, do ktorej patria menšie technologické centrá, sú definované ako lokality s dvojciferným rastom zamestnanosti v technologickom sektore za posledných osem rokov a tiež s pozitívnym výhľadom do budúcnosti. Derby/Nottingham, Florencia a Krakow sú v tejto kategórii hodnotené veľmi vysoko. Je tu tiež badateľná menšia uniformita ako v ostatných kategóriách. Niektoré mestá rástli ako technologické centrá z dôvodu, že ich k tomu tlačili iné sektory, ďalšie zase preto, že sú pre mladých ľudí „cool“ destináciami z pohľadu životného štýlu.
Podľa šéfa analytikov CBRE na vyhľadávanie lokalít pre investície Stephena Fleetwooda sú menšie mestá a ich technologické centrá najzaujímavejšie. „Priťahujú najmä spoločnosti, ktoré si nepotrpia na tradíciu technologického rozvoja v regióne, alebo dovtedajšie historické väzby a navyše nehnuteľnosti nie sú ich primárnou záležitosťou, ale len prostriedkom.“
Prechod na prácu na projekt
„Trh práce nie je jediným dôležitým faktorom pre úspech technologických centier“, dopĺňa Richard Holberton, šéf výskumu prenájmov pre krajiny EMEA v CBRE. Podľa neho sa dnes už často prihliada aj na možnosť práce na kontrakt na jeden konkrétny projekt, alebo na transparentnosť pri odmeňovaní. Navyše, požiadavky zamestnancov na prácu sa menia a mileniáni sú častejšie ochotní riskovať a pracovať aj pre menšie, menej známe značky, či start-upy. „Analýza situácie a charakteristík trhu práce v danej lokalite by dnes už mala byť samozrejmosťou v rozhodovacom procese, kam umiestniť investíciu. A tu práve menšie a rýchlo sa rozvíjajúce mestá ponúkajú často zaujímavejšie možnosti“, prízvukuje Holberton.
Potenciál má aj Bratislava
Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, je šiestym najprosperujúcejším regiónom Európskej únie z hľadiska výšky HDP na obyvateľa, čím predstihuje všetky ostatné stredoeurópske regióny, vrátane mnohých západoeurópskych. Aj preto sa stáva zaujímavou lokalitou s veľkým potenciálom pre príchod projektov z oblasti výskumu a vývoja (ďalej aj R&D). Tvrdia to zástupcovia CBRE a SARIO Martin Varačka a Róbert Šimončič.
„Výška HDP síce nemusí nevyhnutne odzrkadľovať inovačný potenciál krajiny, no predstavuje silné predpoklady pre jeho ďalší rozvoj“, myslí si CEO agentúry SARIO Róbert Šimončič. Podľa riaditeľa oddelenia CBRE pre prenájom priemyselných nehnuteľností Martina Varačku je dnes Bratislava úspešnou lokalitou strednej a východnej Európy pre centrá zdieľaných služieb a má veľký potenciál pritiahnuť projekty z oblasti R&D. „Už dnes registrujeme silný záujem ako novo prichádzajúcich, tak tiež etablovaných spoločností o nastavenie operatívy v regionálnych mestách s vidinou potenciálu aktívnej spolupráce s univerzitami a absolventmi,“ prezrádza Varačka.
Šéf SARIO upriamuje pozornosť najmä na oblasť automobilového priemyslu. „Čoraz viac dodávateľov otvára technologické centrá naprieč Slovenskom, ktoré sú budované na základe silnej inžinierskej základne našej krajiny. Spoločnosti ako Adient, Yanfeng či Continental tu už založili významné technologické centrá, ktoré riadia vývoj produktov daných značiek v globálnom meradle. To isté platí aj pre koncové výrobky v strojárstve (Embraco – kompresory), alebo elektrotechnickom priemysle (BSH – biela elektronika).“ Tvrdí tiež, že SARIO proaktívne vyhľadáva príležitosti pre lákanie investícií s pridanou hodnotou a zároveň rozširuje portfólio svojich služieb na podporu rozvoja takýchto investícií na Slovensku. „Našou víziou je napomáhať Slovensku, aby sa stalo technologickým a inovačným centrom strednej Európy. Chceme byť dôveryhodným partnerom pre spoločnosti, ktoré zvažujú investíciu v našom regióne“, dopĺňa Šimončič.
Martin Varačka poukazuje na to, že niektoré spoločnosti sa už rozhodli opustiť náš trh, ktorý sa v súčasnosti mení z jednoduchej výroby na služby pridanej hodnoty, vysoko kvalitnú, precíznu výrobu, či výskum a vývoj, ďalšie firmy to však vidia práve ako príležitosť a ich príchod bude pokračovať. „Slovensko je bezo sporu výbornou lokalitou ponúkajúcou kvalifikovanú a spoľahlivú pracovnú silu, regionálne logistické napojenie a vysoko kvalitné nehnuteľnosti“, uzatvára Varačka.