Poháňanie zelenej transformácie môže z dlhodobého hľadiska Slovensko zatraktívniť. Na jednej strane sa totiž prostredníctvom zelených investícií dajú znížiť vysoké náklady na energie, na druhej strane sa vďaka tomu dajú ľahšie implementovať požiadavky na zelený dodávateľský reťazec.
Požiadavky investorov
Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei) Markus Halt.
Zelené investície budú môcť vďaka novej legislatíve získať mimoriadnu podporu štátu
„V niektorých prípadoch, najmä od dodávateľov automobilového priemyslu v Nemecku, už zaznamenávame, že takéto kritériá môžu určite zohrávať úlohu pri investičných rozhodnutiach. V konečnom dôsledku však musí byť individuálna kombinácia všetkých možných lokalizačných kritérií správna. Napríklad, v našom každoročnom jarnom prieskume ich je viac ako 20,“ doplnil Halt.
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy pred časom upozornila, že požiadavky investorov prichádzajúcich na Slovensku sa menia.
Dve základné otázky
Kým v minulosti primárne zisťovali, či máme v danom regióne dostatok pracovnej sily a či je aj dostatočne kvalifikovaná a má potrebné zručnosti, dnes kladú dôraz aj na ďalšie dve základné otázky.
Požiadavky investorov sa menia, do popredia vstupujú ekologické spracovanie odpadu a dostatok zelenej energie
Tie sa týkajú ekologického spracovania odpadu a dostatku zelenej energie. Ak pritom podľa nej zástupcovia štátu a priemyslu nenájdu v týchto oblastiach spoločnú reč, Slovensku hrozí zaostávanie.
AHK Slowakei je súčasťou siete Nemeckých obchodných komôr v zahraničí s viac ako 150 pobočkami v 93 krajinách. Na Slovensku zastupuje viaceré nemecké hospodárske organizácie. V záujme firiem z oboch krajín sa zameriava predovšetkým na oblasť podpory investícií a zastupovanie nemeckých veľtržných spoločností.