Priemysel na Slovensku zápasí s vážnym nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Dopyt po pracovníkoch na niektorých pozíciách vysoko prevyšuje počet voľných pracovníkov na trhu práce.
Upozorňuje na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. Niektoré profesie na trhu práce podľa zamestnávateľov prakticky nie sú.
„Evidujeme nedostatok vhodných kvalifikovaných uchádzačov o zamestnanie s požadovaným stredoškolským vzdelaním schopných pracovať fyzicky v nepretržitej prevádzke a so základnou znalosťou práce s PC,“ uviedla AZZZ.
Nedostatočný počet uchádzačov
Výberové konania sa uskutočňujú pravidelne aj v spolupráci s ústredím práce, napriek tomu pre nedostatočný počet vhodných uchádzačov zostávajú pracovné miesta neobsadené.
Slovenskému priemyslu chýba pracovná sila, Klub 500 žiada desaťnásobne viac pracovníkov z Tadžikistanu či Uzbekistanu
„Pri zamestnávaní občanov tretích krajín je nemožné konkurovať Nemecku a Rakúsku, ale už sa stávame nekonkurencieschopnými pri zamestnávaní týchto osôb aj voči krajinám V4,“ varujú.
AZZZ preto žiada rezort práce a sociálnych vecí, aby sa navrhovaný počet udelených národných víz pre občanov vybraných tretích krajín zvýšil z dvetisíc na päťtisíc. Požadujú tiež, aby národné víza mohli žiadať aj personálne agentúry s uvedením užívateľského zamestnávateľa, ku ktorému sa zamestnanec pridelí.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí chce od začiatku budúceho roka umožniť, aby národné víza mohli dostať vybrané skupiny štátnych príslušníkov tretích krajín.
Príslušníci tretích krajín
Zamestnávatelia by štátnymi príslušníkmi tretích krajín mohli obsadiť miesta operátora v strojárskej výrobe, operátora elektronických zariadení, operátora vysokozdvižného vozíka, zvárača a obrábača kovov a stavebného a prevádzkového elektrikára. V budúcom roku by štát mohol udeliť najviac dvetisíc národných víz.
Štátni príslušníci tretích krajín môžu pochádzať z Arménska, Azerbajdžanu, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Kazachstanu, Kirgizska, Moldavska, Severomacedónskej republiky, Srbska, Tadžikistanu, Turkménska, Ukrajiny alebo Uzbekistanu.
Slovenskému priemyslu by mohli pomôcť aj pracovníci z Nepálu a Filipín, právna úprava víz je vraj nevyhnutná
„Potreba prijatia tejto právnej úpravy vychádza z naliehavosti situácie u niektorých povolaní, ktoré sú dlhodobo identifikované ako zamestnania s nedostatkom pracovnej sily, najmä v rozširujúcej sa automobilovej výrobe,“ uviedol rezort práce.
Národné vízum možno podľa návrhu udeliť na výkon zamestnania u zamestnávateľa, ktorý je usadený na území Slovenska najmenej štyri roky. Ďalšou podmienkou je, že nedostal pokutu za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov a má splnené daňové a odvodové povinnosti.