Podľa indexu cien vo výrobnej sfére sa ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh v auguste medziročne zvýšili až o sedem percent. V júli podľa údajov Štatistického úradu SR rástli o 5,5 percenta. Ešte začiatkom roka pritom podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej platilo, že priemyselné ceny medziročne klesali, ale od apríla už postupne rastú. A ich rast sa z mesiaca na mesiac zrýchľuje.
V rámci priemyselnej výroby výrazným medziročným tempom rástli hlavne ceny ropných produktov, a to zhruba o 55 percent, ďalej kovov a kovových výrobkov takmer o 23 percent, chemických výrobkov o 20 percent a drevených a papierových výrobkov taktiež o 20 percent.
Problémy s čipmi môžeme očakávať aj v budúcom roku, zraniteľnosť európskych ekonomík je vyššia
Ide o produkty, ktorých výroba je podľa analytičky poznačená nedostatkom surovín na globálnom trhu. Výrazne drahšie ako vlani sú aj stavené materiály, a to až o 16 percent.
„To spôsobuje, že aj opravy a rekonštrukcie bytov nás vychádzajú o dosť drahšie. A samozrejme sa takto zvyšujú aj náklady na výstavbu novostavieb, čo spôsobuje zdražovanie nehnuteľností,“ povedala Glasová.
Čipy môžu chýbať aj v ďalšom roku
Globálna ekonomika bojuje s nedostatkom viacerých surovín a materiálov, ktorých ceny na trhu preto výrazne rastú. To následne spôsobuje problémy s výrobou, čakacie lehoty na mnohé výrobky sa predlžujú, a to tlačí nahor aj konečné ceny pre spotrebiteľov.
Materiálová kríza je podľa Glasovej spôsobná hlavne zabrzdením výroby počas krízy a pomalším rozbiehaním výroby po pandémii. Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle.
„Predpokladáme, že chýbajúce čipy budú trápiť automobilky ešte celý tento rok a zrejme aj začiatkom budúceho roka,“ poznamenala Glasová.
Nedostatkovým materiálom sú aj plasty
Ďalším veľkým problémom pre priemysel je podľa nej nedostatok plastov a plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek, elektrotechnického priemyslu či stavebníctva.
Trh hlási aj problémy s nedostatkom ocele, hliníka, plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov. A najnovšie sa pridáva napríklad aj nedostatok papiera, čo tlačí nahor aj ceny papierových výrobkov.
Von der Leyenová predstavila plán na podporu výroby mikročipov v Únii, Európu vyzvala na preukázanie odvahy
„Očakávame, že rast cien priemyselných výrobcov bude výrazný aj v nasledujúcich mesiacoch, pod čo sa bude podpisovať hlavne surovinová kríza,“ hovorí Glasová.
Zvyšovať sa bude podľa nej aj spotrebiteľská inflácia. „Za celý tento rok očakávame, že jej priemerná úroveň bude 2,6 pecenta, prípadne aj mierne vyššia. Smerom nahor ju budú tlačiť hlavne rastúce ceny surovín a materiálov, ale aj ropy, energií a agrokomodít,“ uzavrela analytička.