Stavebníctvo popri bežných problémoch pociťuje neistotu z ďalšieho vývoja cien a dostupnosti materiálov a výrobkov. Dodávateľom klesá schopnosť garantovať cenu aj lehotu, väčšina od apríla avizovala nové zdraženie zhruba o 10 percent.
Podľa riaditeľa projektového oddelenia žilinskej spoločnosti Reinoo Tomáša Surovčáka nárast cien zaznamenali najmä pri základných stavebných materiáloch ako je cement, tehla, oceľ alebo plastové výrobky.
„Odhadnúť ďalší vývoj na stavebnom trhu je v súčasnosti veľmi náročné, nakoľko musíme brať do úvahy viacero externých faktorov – dostupnosť stavebných materiálov a tiež dostatok pracovných síl. Vývoj samozrejme závisí aj od toho, ako sa bude vyvíjať správanie bánk pri poskytovaní hypotekárnych úverov,” uviedol Surovčák.
Nedostatok hutníckych materiálov
Stavbyvedúci z divízie českej spoločnosti Metrostav, ktorá je aktívna aj na Slovensku, Jan Krákora potvrdil, že aktuálne je kritický nedostatok hutníckych materiálov, najmä valcovanej ocele a betonárskej výstuže. Dodávatelia zastavili príjem objednávok a cena tovaru skladom vyskočila dramaticky nahor.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
„Minerálne izolácie sa predávajú podľa alokácií, čo znamená, že každý zákazník dostane zhodné množstvo ako v roku 2020 a 2021. Príjem objednávok kvôli nedostatku tovaru zastavili aj ďalší dodávatelia, napríklad na pórobetónové tvárnice sa čaká takmer tri až štyri mesiace, na sadrokartónové dosky štyri týždne,” upozornil Krákora.
Vojna na Ukrajine: Zelenskyj zvažuje ukončenie mierových rozhovorov, Mariupoľčanov sa stále nepodarilo evakuovať (online)
Zároveň chýbajú stavebné preglejky, ktoré sa vyrábajú na Ukrajine a v Rusku. Výrazný rast zaznamenali aj náklady na dopravu, chýbajú prepravné kapacity, nepredvídateľné sú ceny plynu pre výrobné závody. „Prakticky všetci výrobcovia a dodávatelia navyše aktualizovali svoje obchodné podmienky tak, aby pri dodávkach tovaru minimalizovali svoju zodpovednosť,” dodal zástupca Metrostavu.
Potreba zvýšenia pracovníkov
Za prvé dva mesiace aktuálneho roka stavebná produkcia na Slovensku medziročne vzrástla o 7,1 % na 635,1 mil. eur. Táto hodnota podľa Štatistického úradu SR stále výraznejšie zaostávala za objemom produkcie v rovnakom období roku 2020, teda tesne pred začiatkom pandémie koronavírusu.
Ako sa bude v nasledujúcich mesiacoch vyvíjať priemyselná produkcia? Analytici nemajú dobré správy
Pre udržanie rastu výkonov podľa Aliancie sektorových rád stavebníctvo potrebuje zvýšiť počet pracovníkov približne o osemtisíc ročne. V odvetví vzrástol záujem o stavebné práce, no časť ukrajinských pracovníkov odišla domov pre vojnu v ich krajine. Sú to najmä stavební robotníci, ktorí predstavujú významnú pracovnú silu na stavbách.
Odchod Ukrajincov, ktorí dostali povolávacie rozkazy, môže spôsobiť narušenie stavebnej výroby. Pre nedostatok pracovníkov u subdodávateľov a zároveň materiálov hrozí, že generálni dodávatelia budú nútení rokovať s investormi o úprave harmonogramov stavieb.