Štát prisľúbil košickým oceliarňam 600-miliónovú pomoc, možný vstup japonského investora je podľa Tarabu obrovská príležitosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, SNS
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba považuje možný vstup japonského investora za obrovskú príležitosť pre východné Slovensko a pre rozvoj U. S. Steel Košice.

Nasmerovanie k dekarbonizácii

„Zároveň je zrejmé, že bez zaangažovanosti štátu a spolupráce s partnermi na oboch stranách sa nepodarí úspešne nasmerovať košické oceliarne k dekarbonizácii. Garancia finančnej pomoci vo výške štátneho prísľubu 600 miliónov eur je toho súčasťou, aj keby sme boli nútení tieto zdroje garantovať z iných finančných schém oproti tým, ktoré boli predpokladané v pôvodnom nastavení,“ povedal Taraba.

Podpredseda vláda poďakoval predstaviteľom U. S. Steel Košice za mimoriadne aktívny prístup na rokovaniach s Nippon Steel Corporation. Konali sa v japonskom Tokiu v uplynulom týždni a ich súčasťou bola diskusia o budúcnosti košickej oceliarne.

Proaktívny prístup ministra Tarabu

Viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania U. S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga v tejto súvislosti ocenil transparentnú komunikáciu s predstaviteľmi vlády SR počas akvizície košickej huty japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

„Oceňujem proaktívny prístup ministra životného prostredia pri hľadaní riešení, ktoré pomôžu splniť dekarbonizačné záväzky, zachovajú konkurencieschopnosť našej výroby a zároveň zabezpečia sľúbenú dotačnú pomoc pre samotnú dekarbonizáciu zo strany štátu,“ zdôraznil Kiraľvarga.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav KiraľvargaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Nippon Steel CorporationU.S. Steel Košice