Spoločnosť Slovalco uviedla do prevádzky nové pretavovacie centrum s kapacitou 55-tisíc ton ročne. Investícia v hodnote 15 mil. eur prispeje podľa firmy k navýšeniu objemu vyrobeného recyklovaného hliníka. O investícii sa rozhodlo ešte v roku 2018.
Budúcnosť fabriky je neistá
„Napriek pretrvávajúcemu neprimerane vysokému rastu cien silovej elektriny a nútenom utlmovaní výroby, plníme v Slovalco naše záväzky a ciele. Vďaka projektu rozšírenia recyklácie hliníka, modernej technológii novej pretavovacej pece a filtračnej stanice, budeme schopní navýšiť celkové množstvo spracovaného procesného odpadu od našich zákazníkov zo súčasných 15-tisíc ton až o 55-tisíc ton ročne,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Milan Veselý.
Zamestnanci Slovalca sa obávajú zatvorenia závodu, svoju nádej vložili do rúk Matovičovho ministerstva
Ako však na utorkovej tlačovej besede zdôraznili predstavitelia hlinikárne, ohľadne budúcnosti fabriky vládne neistota. Slovalco trápia vysoké ceny elektrickej energie ako aj emisných povoleniek. Aktuálne je v prevádzke 135 z celkových 226 pecí. Dlhodobým cieľom závodu je pritom nastaviť kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov na úroveň, ktorá je bežná aj v iných krajinách Európskej únie.
K odstaveniu výroby nebolo nikdy bližšie
„Projekt pretavovacieho centra sme sa rozhodli dokončiť aj napriek tomu, že budúcnosť výroby hliníka v Žiari nad Hronom je neistá a Slovalco nebolo nikdy v minulosti bližšie k odstaveniu výroby a zatvoreniu závodu, ako je dnes,“ skonštatoval Veselý.
Napriek mnohým investíciám do environmentálne vyspelých technológií totiž spoločnosť stráca konkurencieschopnosť a hrozí ďalšie obmedzovanie výroby. Ukončenie činnosti by pritom znamenalo stratu 500 priamych a ďalších približne 2500 nadväzujúcich pracovných miest.
Podľa Sulíka nie je situácia taká ružová
Náročné podmienky hlinikárne potvrdil aj minister hospodárstva Richard Sulík. Otvorenie centra je podľa neho sama o sebe pozitívna správa, ktorá by mala zaistiť fungovanie fabriky do budúcnosti, situácia však podľa neho nie je taká „ružová“.
Slovalco už odstavilo takmer polovicu svojej výroby, spoločnosť sa vyjadrila k prepúšťaniu zamestnancov
Pomôcť by mohol Environmentálny fond, Sulík však priznal, že v tejto otázke chýba dohoda na úrovni koaličných partnerov. Riešenie je údajne na stole, brzdiť ho má Ministerstvo financií SR.
„Ja dúfam, že k tejto dohode dôjde, tie rokovania zatiaľ neprebehli úspešne, ale aj keby k dohode namalo prísť za tejto vlády, som presvedčený, že budúca vláda bude viac chápať potreby priemyslu,“ skonštatoval minister hospodárstva. On sám verí, že Slovalco dokáže fungovať v aktuálnom obmedzenom režime aj naďalej a podarí sa mu aktuálnu situácia zvládnuť.