Slovenský priemysel trápi nedostatok pracovnej sily, fabrikám chýbajú tisícky ľudí. Ako v rozhovore pre agentúru SITA zhodnotil prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga, je preto nevyhnutné vytvoriť vhodné pracovné podmienky nielen pre domácich zamestnancov, ale aj pre príchod a predovšetkým následné zotrvanie zahraničných pracovníkov.
Cesta za prácou do iných krajín
Na naše územie prišiel po vypuknutí vojenského konfliktu u našich východných susedov veľký počet ukrajinského obyvateľstva. Väčšina však u nás neostala a pokračovala za prácou do ďalších krajín.
Priemysel vníma zvýšenie DPH ako pragmatický krok, nesie so sebou však veľké riziko
„My sme sa síce snažili vytvoriť im dobré podmienky, aby prišli s pocitom, že sú vítaní, že im poskytneme prvotnú zdravotnú starostlivosť aj pohľadáme možnosti dočasného ubytovania, a tak ďalej, ale nejak sa pozabudlo na to, aby sme im vytvorili podmienky, na to, aby u nás aj ostali a dali im aj prácu,“ myslí si Kiraľvarga.
Komplexné podmienky na zotrvanie
Keď sa podľa neho pozrieme do okolitých krajín, či už ide o Rakúsko, Poľsko alebo Českú republiku, v nich veľká časť Ukrajincov utekajúcich pred vojnou ostala. Samozrejme, časť si vybrala aj Slovensko, zamestnávatelia však zdôrazňujú potrebu vytvárať cudzincov komplexné podmienky na zotrvanie na Slovensku.
Priemysel bude podľa analytika skôr ťarchou pre rast slovenskej ekonomiky, objem nových objednávok bol naďalej v poklese
„Náš aktuálny prístup zjavne nefunguje, keď tí ľudia odišli,“ zhodnotil. Zamestnávatelia privítali zmeny legislatívy, ktoré v tejto oblasti urobila súčasná vláda. Na ich reálne výsledky v praxi si ale ešte musíme počkať.
Veľkú úlohu však zohráva aj samotná mentalita Slovákov. Často totiž odmietame napríklad nové investície alebo aj zahraničných pracovníkov, keď sa nás ich príchod bytostne dotýka.