V dôsledku prijímaných regulácií, zacielenia na zelenú a digitálnu transformáciu a viacerých kríz sa slovenský priemysel dostal do značného útlmu. Uvádza sa to v pozícii Slovenska k materiálu Európskej komisie (EK) s názvom: Priemyselný plán v kontexte Zelenej dohody určený pre vek emisnej neutrálnosti.
Potreba opätovného oživenia
Do popredia sa preto dostáva potreba opätovného oživenia, podpora inovácií, ale aj otázky nedostatku zdrojov a pracovnej sily s potrebnými zručnosťami.
Priemysel na Slovensku zápasí s vážnym nedostatkom pracovnej sily, niektoré miesta by mohli obsadiť ľudia z tretích krajín
Víziou komisie je urýchlené dosiahnutie cieľov klimatickej neutrality, odolnosť a bezpečnosť energetického systému únie, ako aj jej dlhodobá konkurencieschopnosť a rast.
„Slovensko má dobrú štartovaciu pozíciu vzhľadom na etablované priemyselné sektory potrebné pre environmentálne neutrálny priemysel a ťažobný a spracovateľský priemysel. Taktiež je pozitívny posun v oblasti rozvoja oblastí batérií a vodíkových technológií,“ konštatuje sa v stanovisku.
Budovanie nových oblastí priemyslu
Na druhej strane by sa malo zamerať na oblasť povoľovacích procesov a administratívnych bariér. Potrebná je hĺbková analýza a reforma, zefektívnenie podpory systémov tepelných čerpadiel, vytvorenie podmienok na zelenú transformáciu s prvkami lokalít vhodných na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ale aj lepšia pripravenosť areálov pre veľké investičné projekty a zvýšená podpora výskumu, vývoja a inovácií v oblasti rozvoja nových ekosystémov.
Slovensko bude môcť do roku 2030 využiť na dekarbonizáciu priemyslu a teplárenstva takmer dve miliardy eur
„Z komplexného pohľadu Slovensko víta a považuje predložené politiky priemyselného plánu za príležitosť pre budovanie nových oblastí priemyslu a prilákanie investícií s vyššou pridanou hodnotou,“ uvádza stanovisko.
Slovensko je podľa neho plne pripravené byť jedným z kľúčových hospodárstiev vo vývoji a výrobe bezemisných technológií a v rovnakej miere sa podieľať na zabezpečení kritických surovín, primárne rozvojom ťažobného a spracovateľského priemyslu.