Zahraničný obchod ostal aj v apríli v prebytku, a to v sume 466 mil. eur. Medziročne rástli podľa Štatistického úradu SR objemy na strane exportu a aj importu.
„Aprílové výsledky zahraničného obchodu príjemne prekvapili a naznačili, že po slabšom marci by sa aj produkcia priemyslu mohla v úvode druhého štvrťroka čiastočne zotaviť. Korekciu slabých marcových čísel v zahraničnom obchode doručili v apríli kľúčové položky slovenských exportov, a to stroje a autá,“ komentoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Výsledky ovplyvňuje najmä automobilový priemysel
Aj analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš uviedol, že výsledky zahraničného obchodu vo vysokej miere ovplyvňuje najmä automobilový priemysel. Ten sa na vývozoch podieľal takmer z dvoch tretín a takmer na polovici všetkých dovozov.
„Vidíme, že indikátor dôvery v priemysle v poslednom období vzrástol, pričom produkcia sa zvýšila aj pri dopravných prostriedkoch,“ skonštatoval Kočiš.
Rada exportérov bude mať na Slovensku verejnú online databázu, pomôže podnikateľom zviditeľniť sa v zahraničí
Importno-exportná a priemyselne orientovaná slovenská ekonomika bude podľa Kočiša pravdepodobne minimálne do jesene pod tlakom, najmä pre slabšiu priemyselnú produkciu. V závere roka očakáva celkové oživenie, a to najmä u našich najvýznamnejších partnerov, najmä v Nemecku.
Očakáva sa pozitívny vývoj
„Celkové oživenie by postupne malo podporiť aj začaté uvoľňovanie utiahnutej menovej politiky zo strany ECB, ktorá okrem iného očakáva v porovnaní s jarnou prognózou výraznejší rast ekonomiky, čo ďalej podporí aj zahraničný obchod na Slovensku,“ uvádza Kočiš. Očakáva, že zahraničný obchod ostane v pozitívnych číslach aj po zvyšok roka a objem celkového prebytku by sa mohol priblížiť k 6 % HDP.
Aprílové čísla, najmä na strane vývozov, pravdepodobne podľa Koršňáka prilepšil efekt Veľkej noci. Aj indikátory sentimentu však naznačujú, že nálada v domácom priemysle sa zotavuje, čo by sa malo postupne prejaviť aj na číslach produkcie a vývozov.
„Oživenie domácej aktivity však najskôr povedie aj k zvýšeniu dovozov. Korekcia zásob, ktorú sme videli v minulom roku a pretrvala aj v prvom štvrťroku tohto roka, a ktorá znižovala i dovozy v predchádzajúcich mesiacoch, sa najskôr blíži ku svojmu koncu a rast produkcie tak už bude nevyhnutne sprevádzaný aj rastom dovozov,“ povedal Koršňák.
Rozširovanie prebytkov zahraničného obchodu
Ďalšie rozširovanie prebytkov zahraničného obchodu už preto neočakáva, skôr naopak. Aj pod vplyvom menej priaznivého bázického efektu očakáva postupné zmiernenie prebytkov zahraničného obchodu.
Slovenskí exportéri chcú obchodovať s Ukrajinou, dúfajú v modernizáciu hlavného hraničného priechodu
„Bilancia zahraničného obchodu však ostane počas väčšiny nasledujúcich mesiacov bezpečne v prebytku a do mínusu sa tento rok vráti len výnimočne, výlučne pod vplyvom sezónnych a jednorazových faktorov, ako letné dovolenky, koncoročné vianočné spomalenie, či efekt stíhačiek,“ dodal Koršňák.
V tomto roku očakáva, že prebytky zahraničného obchodu by sa mohli korigovať smerom nadol k 3 až 3,5 % HDP. Ďalšie výraznejšie rozšírenie prebytkov zahraničného obchodu očakáva najmä v roku 2026, spolu s nábehom produkcie u viacerých ohlásených investícií v automobilovom priemysle.