Posilnenie spolupráce v oblasti elektromobility a inovácií a rokovanie s novými potencionálnymi investormi, to boli základné ciele pracovnej cesty ministerky hospodárstva Denisy Sakovej a šéfa rezortu financií Ladislava Kamenického v Číne.
Sústredili sa pritom na diskusie s kľúčovými technologickými a priemyselnými lídrami, ktorí na Slovensku investujú, alebo majú potenciál podporiť tvorbu nových pracovných miest.
Vzájomne výhodné spolupráce
„Pokrok v priemysle aj inováciách v Číne je obrovský a Slovensko musí urobiť maximum pre to, aby sme na tento trend dokázali reagovať. Či už podporením vlastnej konkurencieschopnosti, ale aj vytváraním vzájomne výhodných spoluprác, z ktorých budú ťažiť obe strany,“ zdôraznila Saková.
Spoločnosť Haleon získa na vybudovanie technologického centra v Leviciach štátnu pomoc vyše tri milióny eur (video)
Tá sa stretla s predstaviteľmi spoločnosti Gotion, ktorá pripravuje v Šuranoch výstavbu najväčšieho závodu na výrobu autobatérií pre elektromobily na Slovensku. Spoločne diskutovali o stave projektu a možnostiach, ktoré nový závod prinesie pre Slovensko.
Slovensko ako dôležitý partner
Ďalším zo série rokovaní bolo aj stretnutie so zástupcami firmy Huawei, jednej z popredných inovátorov v oblasti moderných technológií pre elektromobily v Číne.
Dekarbonizačná výzva priemyselných podnikov na Slovensku závisí od Bruselu, Taraba a Saková pracujú na jej novej variante
Ich cieľom bolo zabezpečiť, aby sa Slovensko stalo dôležitým partnerom pre subdodávateľské spoločnosti v tomto dynamicky rozvíjajúcom sa segmente v Európe aj na celom svete. Ministerka navštívila aj jedno z najmodernejších centier výskumu umelej inteligencie a robotiky v Číne.