Pre investorov je podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku Alexandra Matušeka veľmi dôležité, do akej krajiny idú investovať, pretože zákazník si z problematických krajín nechce kupovať produkty.
„Je veľmi dôležité byť čitateľný a transparentný v tom, kam chceme patriť a kam chceme smerovať,“ povedal v najnovšom vydaní video podcastu Okno do sveta. Ako ďalej zhodnotil, aj podľa toho sa tie investície budú na Slovensku realizovať, alebo pôjdu niekde inde, kde taká nejaká neistota neexistuje.
Stabilita a predvídateľnosť
Matušek ilustruje dôležitosť tohto faktu na prípade práve sa rozbiehajúcej investície na Slovensku, ktorou je výroba nového Passatu a Superbu. Pôvodne koncern rozhodol o umiestnení tejto investície do Turecka, ale vzťahy prezidenta Erdogana so Sýriou viedli k prehodnoteniu umiestnenia a investíciu nakoniec získal Volkswagen na Slovensku.
>>> Video podcast Okno do sveta
Pripomína, že sa nedá hrať na dve strany, a niečo iné rozprávať doma, a niečo iné v Bruseli. Z hľadiska automobilového priemyslu sa v najbližších dvoch rokoch bude rozhodovať o tom, aké produkty sa budú vyrábať na Slovensku o niekoľko rokov.
„Tam to momentálne nevyzerá až tak dobre, to je miesto, na ktorom musíme zapracovať, musíme ponúknuť stabilitu, musíme ponúknuť predvídateľnosť a musíme o každú investíciu zabojovať ako každý iný,“ dodáva Matušek.
Nedostatok pracovníkov
Ďalšou veľkou témou z hľadiska nielen automobilového priemyslu je nedostatok pracovníkov. Matušek predpokladá, že v len tento segment bude potrebovať len v najbližších dvoch rokoch obsadiť 20 až 25-tisíc nových pracovných miest, kde budú potrební aj pracovníci zo zahraničia.
Úzkym miestom je administratívny postup, počnúc konzulárnymi službami a pokračujúc procesmi v rezorte práce, sociálnych vecí a na cudzineckej polícii. Aj keď tu sa očakáva v krátkom období legislatívna zmena, ktorá by mala priniesť zásadné zefektívnenie a zjednodušenie získavania pracovníkov z krajín mimo EÚ.
Nadväzujúcim problémom je, ako si týchto pracovníkov potom udržať na Slovensku, ako im vytvoriť nielen atraktívne pracovné podmienky, ale aj pre bežný život. „Pri tej demografickej krivke, že sa rodí málo detí, tak máme zarobené na veľký problém, ktorý môžeme nahradiť len migráciou, tak ako to robia všetky ostatné krajiny,“ dodáva Matušek.
V novom video podcaste Okno do sveta sa tiež dozviete:
- aké špecifické problémy musí zamestnávateľ riešiť pri zamestnávaní pracovníkov z iných kultúr a náboženstiev
- ako byť atraktívnou krajinou pre cudzincov, ak nie sme dosť atraktívni pre množstvo mladých slovenských občanov, ktorí odchádzajú do zahraničia
- či sú reálne ciele prechodu na elektromobilitu
- ako štáty a osobitne Slovensko skutočne podporujú elektromobilitu napríklad pri budovaní nabíjacej infraštruktúry
- či sa Slovensko nedostane do stavu, že bude vyrábať elektromobily pre celý svet, ale samo nebude na elektromobilitu pripravené
- ako sa vyrovnať s čínskou konkurenciou
- o tom ako zmeniť slovenské školstvo, tak aby lepšie zodpovedalo reálnym potrebám
- chýbajúcej vízii pre slovenskú spoločnosť