Nedôvera a nedostatok zručností. Slovenské firmy nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Digitálna transformácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com il
Tento článok pre vás načítala AI.

Hoci je rýchly technologický pokrok naďalej hnacím motorom podnikových transformačných programov, spoločnosti s ním majú problém držať krok najmä kvôli nedostatku kapacity či know-how. Vyplynulo to z prieskumu KPMG.

Takmer 90 % firiem v súčasnosti realizuje dva alebo viac transformačných programov, viac ako polovica dokonca tri alebo viac. Kľúčovým faktorom sú pritom v týchto prípadoch ľudia. Tým však často chýbajú potrebné zručnosti a skúsenosti.

Len menej ako tretina vrcholových manažérov považuje podľa prieskumu svoju pripravenosť na technologický vývoj za veľmi dobrú. Proces digitálnej transformácie pritom podľa ich vyjadrení brzdia najmä nedostatok zdrojov, zručností alebo odborných znalostí v rámci podniku, nedôverčivosť voči zmenám, či odpor zo strany zainteresovaných strán a zamestnancov. V ceste úspechu transformačných projektov stoja aj potreby napĺňania iných obchodných cieľov, nedostatok finančných prostriedkov alebo nejasnosti vo využívaní potenciálu technológií.

„Častým problémom, s ktorým sa stretávame, je absencia kvalitného projektového tímu. To súvisí s nedostatočnou prípravou, podcenením náročnosti transformačného projektu a častokrát nevhodným výberom stratégie dosiahnutia vytýčených cieľov,“ uviedol Project Transformation Lead KPMG na Slovensku Lukáš Mikuš. Možným riešením problému nedostatočných zručností v rámci spoločnosti je pritom využitie personálneho leasingu.

KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 400 ľudí a má 19 partnerov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať