Negatívne dopady plynúce z nedostatku dôležitých súčiastok alebo vysokých cien niektorých vstupov začínajú pociťovať aj firmy zo strojárskeho a elektrotechnického priemyslu.
Ako pre agentúru SITA potvrdil prezident Asociácie strojárskeho a elektrotechnického priemyslu Jozef Špirko, problémy spôsobujú aj oneskorenia dodávok a výpadky v rámci dodávateľsko-odberateľského reťazca.
Nemožno vylúčiť výraznejšie problémy
Doteraz sa pritom na Slovensku v súvislosti s celosvetovým nedostatkom čipov spomínali najmä problémy automotive sektora. Absencia komponentov dokonca spôsobila prerušenie výroby automobiliek na Slovensku.
„Aj keď zatiaľ okrem medializovaných problémov spôsobených výpadkami dodávok mikroprocesorov nemáme informácie o nejakom zásadnom prerušení výroby, do budúcna nemožno vylúčiť aj výraznejšie problémy,“ uviedol k ďalšieho vývoju Špirko. Podniky sa podľa neho v rámci možností snažia vplyv na zákazníkov manažovať dennodennou komunikáciou s dodávateľmi a ďalšími internými opatreniami. Keďže však podnikajú na vysoko konkurenčnom medzinárodnom trhu, možnosť zvyšovať ceny tovarov a služieb je veľmi obmedzená.
Štát by mal zlepšovať podnikateľské prostredie
Štát by pritom podľa predstaviteľov strojárskeho a elektrotechnického priemyslu nemal podnikom pomáhať iba rôznymi dotačno-podpornými schémami. Mal by sa snažiť naďalej zlepšovať podnikateľské prostredie, znižovať administratívne a iné zaťaženie podnikania, upraviť daňovo-odvodové zaťaženie, znižovať vysoké ceny energií a spružňovať pracovnoprávnu legislatívu.
Asociácia strojárskeho a elektrotechnického priemyslu združuje priemyselné podniky pôsobiace v sektore strojárskeho a elektrotechnického priemyslu. Aktuálne zastupuje 27 významných spoločností, ktoré spolu zamestnávajú približne 20-tisíc zamestnancov.