- aktualizované 11. októbra, 11:44
Priemyselná produkcia na Slovensku v auguste tohto roka dosiahla mierny rast o 0,8 %, ale tempo rastu klesá už štvrtý mesiac v rade. Za rovnakým obdobím pred pandémiou zaostala o desatinu percenta.
Celozávodné dovolenky a pomalý rozbeh výroby pre chýbajúce čipy v automobilkách sa prejavili takmer tretinovým prepadom produkcie v tomto odvetví. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).
Desať odvetní porástlo
Z pätnástich priemyselných odvetví vykázalo v auguste medziročný nárast produkcie desať, pričom rasty dosahovali od 2,2 % až po 27,6 %. Štyrom odvetviam sa ešte nepodarilo dosiahnuť úroveň produkcie z augusta 2019.
Z odvetví ovplyvnila pozitívne výsledok výroba kovov, ktorá medziročne stúpla o 25,9 %, a už tretí mesiac po sebe sa najviac podieľala na celkovom raste produkcie. Táto zložka priemyslu dosahuje rasty už od októbra 2020 a augustový bol za toto obdobie piaty najvyšší.
Výroba kovov o viac ako štvrtinu (o 26,6 %) prekročila aj produkciu z augusta 2019. Priemyselnú produkciu pozitívne ovplyvnila aj výroba strojov a zariadení (o 25,8 %), výroba výrobkov z gumy a plastu (o 14,2 %), dodávka elektriny a plynu (o 11,1 %) a výroba elektrických zariadení (o 12,7 %). „Všetky tieto odvetvia prekonali aj hodnoty spred pandémie,“ povedala hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová.
Automobilový priemysel
Najvýraznejší, až 32,9 % medziročný prepad zaznamenal motor slovenskej ekonomiky – výroba dopravných prostriedkov, ktorá tak výrazne stlmila aj celkový rast priemyselnej produkcie. Súčasne o viac ako tretinu zaostávala aj za úrovňou výroby tohto odvetvia spred pandémie (august 2019). Ide o podielovo najvýznamnejšiu zložku produkcie priemyslu.
Problémy s čipmi môžeme očakávať aj v budúcom roku, zraniteľnosť európskych ekonomík je vyššia
Rast celkovej produkcie spomalila okrem výroby dopravných prostriedkov aj výroba koksu a rafinovaných ropných produktov (o 7,8 %) a tiež ťažba a dobývanie (o 9,2 %).
Podľa hlavných priemyselných zoskupení sa v porovnaní s augustom 2020 zvýšila výroba pre medzispotrebu o 17,6 %, produkcia súvisiaca s energetikou o 7,6 % a produkcia predmetov krátkodobej spotreby o 7,3 %. Nižšia bola produkcia investičných prostriedkov o 16,7 % a výroba predmetov dlhodobej spotreby o 7,6 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v auguste 2021 oproti júlu 2021 znížila o 3,8 %.
Za poklesom výkonnosti sú aj dovolenky
Augustový medziročný pokles výkonnosti priemyslu majú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka na svedomí tri základné faktory.
„Medzi najvýznamnejšie dva môžeme zaradiť čerpanie celozávodných dovoleniek v slovenských podnikoch, ktoré nemusia byť rovnako rozložené v každom roku. A tiež problémy súvisiace s nedostatkom čipov, ktoré aj v auguste obmedzovali výrobu najmä v automobilkách. Posledným z faktorov je postupné vytrácanie sa bázického efektu z minulého roka, čo prináša klesanie medziročnej miery rastu, čo je však skôr záležitosťou výpočtu,“ ozrejmil Horňák.
Priemysel zaostal za očakávaniami
Tak ako už naznačovali piatkové čísla zahraničného obchodu, priemysel v auguste zaostal podľa analytika UniCredit Bank Česko a Slovensko Ľubomíra Koršňáka za očakávaniami. Slovensko tak doplnilo Česko, či Nemecko, ktoré augustové čísla priemyslu zverejnili už minulý týždeň.
Výrobné ceny prudko rastú, materiálová kríza môže trvať ešte niekoľko mesiacov
„Aktuálne slovenský priemysel nezápasí ani tak s nedostatočným dopytom, ale skôr s ponukovou krízou. Jeho rast v súčasnosti narúšajú najmä problémy s dodávkami komponentov v kľúčovom automobilovom priemysle. Naopak, priemysel ťahajú nahor najmä strojári a hutníci. Úzke hrdlá v subdodávateľských reťazcoch budú ovplyvňovať popandemické oživenie slovenského priemyslu aj v nasledujúcich mesiacoch a odznievať budú najskôr až v priebehu budúceho roka. Ani prípadné rýchlejšie odznenie ponukovej krízy v automobilovom priemysle však nemusí nevyhnutne viesť k významnejšiemu zrýchleniu rastu slovenského priemyslu,“ doplnil Ľubomír Koršňák.