Ministerstvo financií SR odmieta tvrdenia, že by akýmkoľvek spôsobom blokovalo zvýšenie kompenzácií z envirofondu.
Uviedlo to v súvislosti so situáciou v spoločnosti Slovalco, ktorá v polovici júla ohlásila prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450.
Chceli rovnaké podmienky
Riaditeľ spoločnosti Milan Veselý v utorok uviedol, že situácii sa dalo predísť, ak by mala hlinikáreň na Slovensku rovnaké podmienky ako v členských štátoch Európskej únie a istotu kompenzácií CO2.
Podľa neho však Slovensko nezaviedlo rovnakú schému kompenzácie CO2 ako ostatné členské štáty únie pre svoj energeticky náročný priemysel.
Slovalco bojuje o prežitie, ale vyhliadky sú viac ako mizerné. Ak skončí, stovky ľudí prídu o prácu a región stratí na hodnote
Rezort financií vo štvrtok uviedol, že kompenzácie sú len prechodným a okrajovým nástrojom legislatívy a približne polovica členských krajín Európskej únie ich neposkytuje vôbec, napríklad Rakúsko, Maďarsko a podobne.
„Zásadne preto nesúhlasíme s tvrdením, že Slovensko je v tomto smere na chvoste európskeho rebríčku,“ poznamenal.
Ponúkali vyššie kompenzácie
V stanovisku ministerstva financií sa uvádza, že jeho zástupca aj v rozporových konaniach a na pôde hospodárskej a sociálnej rady opakovane navrhol riešenie, ktoré ponúkalo kompenzácie vyššie ako žiadalo ministerstvo hospodárstva.
„Ministerstvo hospodárstva žiadalo kompenzácie vo výške 12,5 percenta z 50 percent príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, čo by predstavovalo 6,25 percenta. Ministerstvo financií navrhovalo 25 percent z 30 percent príjmov, čo je 7,5 percenta,“ porovnal rezort.
V Žiari protestovali proti prepúšťaniu v Slovalcu, jedinú hlinikáreň chcú zachrániť (video)
Zároveň upozornil, že Slovalco je aj v súčasnosti výrazným beneficientom energetickej legislatívy.
Okrem predmetných kompenzácií z Environmentálneho fondu, má podľa neho dlhodobo znížené rozhodujúce tarifné poplatky za prenos elektrickej energie.
Problémy na trhu sú celoeurópske
Súčasne je priamo napojené na rezortnú dcérsku spoločnosť SEPS, a.s., a nie prostredníctvom distribútora.
Ministerstvo financií dodalo, že problémy na trhu s hliníkom sú celoeurópske a možnosti Slovenskej republiky v tomto smere sú extrémne limitované.
„Ministerstvo financií, samozrejme, ľudsky mrzia individuálne dopady tejto krízy na zamestnancov, avšak v tomto smere zároveň dodávame, že štát nedokáže a nemôže dlhodobo kompenzovať vstupné náklady podnikateľským subjektom,“ uviedlo.
Dodávajú polovicu všetkého hliníka
Slovalco je jedným z najmodernejších a najefektívnejších závodov v Európe. Závod dnes dodáva 50 % všetkého hliníka spotrebovaného slovenským priemyslom.
Spoločnosť postupným znižovaním výroby a súčasným prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka.