Konsolidácia prinesie zhoršenie konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia, doplatiť na to môžu aj slovenské automobilky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Závod Kia v Tepličke nad Váhom
Foto: ilustračné, SITA/Radim Ziman
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska ako aj slovenská ekonomika sú výrazne naviazané na automobilový priemysel, ktorý aktuálne prechádza najväčšou transformáciou za posledné storočie. Jej výsledkom budú vozidlá s nulovými emisiami, nižšou hlučnosťou a integráciou digitálnych technológií.

Ako konštatuje analýza Slovenskej sporiteľne, ide o strategickú výzvu, ktorá si vyžaduje zodpovedný prístup štátu, podporu inovácií a cieľavedomé zlepšenie konkurencieschopnosti v rámci globálneho trhu.

Pripravovaná konsolidácia

Analytici práve v tejto súvislosti upozornili na pripravovanú konsolidáciu. Tá podľa nich prebieha takmer výlučne na príjmovej strane rozpočtu a pridáva tak ďalšiu výzvu v podobe zhoršenej konkurencieschopnosti nášho podnikateľského prostredia. To bude z veľkej časti zaťažené najvyššími daňami v regióne.

Práve súkromný sektor, jeho investície a inovácie, bude pri transformácií nášho automobilového priemyslu kľúčový,“ zdôrazňuje analýza.

Inovačný potenciál

Ako krajina sme podľa analytikov relatívne dobrí v zlepšovaní procesov, ktoré už máme implementované, ale nedarí sa nám až tak priemysel diverzifikovať.

Preto bude potrebné, aby sme dokázali pružne reagovať na výzvy, pred ktoré nás stavajú zmeny v pre nás tak kľúčovom odvetví,“ konštatujú analytici. Zároveň upozorňujú, že spomedzi krajín EÚ-27 je však náš inovačný potenciál vyjadrený Globálnym inovačným indexom druhý najnižší.

Orientácia na inovácie

Cieľavedomé investície zdrojov alebo podpora štrukturálnych reforiem sa majú potenciál vrátiť cez orientáciu na inovácie, pričom schopnosť vyvíjať nové technológie a procesy nás môže udržať konkurencieschopnými na globálnom trhu. Lepšia diverzifikácia našej ekonomiky, podpora ďalšej robotizácie a zvyšovanie konkurencieschopnosti sú kľúčovými predpokladmi pre stabilný a udržateľný ekonomický rozvoj našej krajiny,“ hodnotia analytici.

Ďalší výskum a vývoj v oblasti umelej inteligencie, autonómneho riadenia a pokročilých asistenčných systémov budú pre celý sektor kľúčové. Tu sa podľa nich otvára priestor aj pre Slovensko, ktoré síce nie je bohaté na suroviny, ale vďaka technickým univerzám, ktoré máme rozmiestnené po celej krajine, by sme mohli viac posunúť našu ekonomiku od montovne smerom ku znalostnej ekonomike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa