Investíciám do nízkouhlíkových technológií dominuje Čína. Ako je na tom Európa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reduce CO2 level concept. Carbon dioxide emissions control, CO2 level to the min position. 3d rendering
Foto: ilustračné, Gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku dosiahli globálne investície do nízkouhlíkových technológií 1,77 bilióna dolárov. Medziročne to predstavuje nárast o 17 %.

Trhu dominovala Čína s investíciami na úrovni 676 miliárd dolárov. Kľúčovú oblasť pritom tvorili investície do elektrickej dopravy s podielom 634 miliárd dolárov.

Obrovská dynamika

Hoci Európa, USA a Spojené kráľovstvo súhrnne investovali viac, Čína vykazuje obrovskú dynamiku, ktorú poháňajú investície, štátne dotácie ale aj výrazné tempo inovácií.

To jej umožňuje nielen ovládať globálny trh s batériami, ale aj rozširovať svoju prítomnosť v oblasti veterných turbín a iných zelených technológií. Na základe informácií zverejnených agentúrou Bloomberg na to upozornila Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Európa musí rázne zmeniť prístup

Tento trend je podľa agentúry jasným dôkazom toho, že ak chce Európa ostať konkurencieschopná, musí výrazne zvýšiť svoje investície do výskumu, vývoja a inovácií.

V opačnom prípade riskujeme, že zaostaneme nielen v oblasti technológií, ale prídeme aj o podiely na svetových trhoch (alarmujúce sú najmä čísla o predajoch tradičných európskych automobiliek na najväčšom svetovom trhu s vozidlami – Číne). Ríša stredu totiž nie je pred nami len preto, že má viac zdrojov, ale najmä preto, že ich efektívne investuje do oblastí s vysokou pridanou hodnotou,“ konštatuje.

Ak podľa nej Európa nechce byť len pasívnym konzumentom čínskych technológií, musí rázne zmeniť prístup a intenzívnejšie podporiť vlastné inovácie, musí investovať viac, rýchlejšie a strategickejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEVA Slovenská asociácia pre elektromobilitu