Ceny priemyselných výrobkov pre domáci trh v apríli medziročne poklesli o 13,4 %, čím kontinuálne klesajú od začiatku tohto roka o 12 %. Pokles je ovplyvnený najmä cenami energií o 28,9 %, cena vody však po úprave spotrebných daní rástla o 9,4 %.
Klesajúce ceny
Klesajú ceny vo výrobe dopravných prostriedkov o 0,5 %, ktorá zaznamenáva podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka negatívny vývoj už tri mesiace. Ďalej klesla výroba kovov o 5,3 %, výroba potravín, nápojov a tabaku o 3,3 % a tiež výroba z gumy a plastu o 1,1 %. Exportné ceny klesli medziročne o 1,8 %, pričom od začiatku roka klesajú o 2,3 %.
Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch, tvrdí analytik
Vývoj priemyselných cien nasleduje podľa analytika trend na komoditných trhoch, keď medziročný vývoj veľkoobchodný cien elektrickej energie a zemného plynu naďalej pôsobí na pokles cien vstupov vo výrobe. „Po vládnych úpravách spotrebných daní rastie naďalej cena dodávok pitnej vody, trend by sa však už v najbližších mesiacoch opakovať nemal,“ hovorí Boháček.
Najvýraznejší pokles
Ceny poľnohospodárskych výrobkov klesajú už desať mesiacov v rade a v apríli sa znížili o viac ako desatinu. Najvýraznejší pokles zaznamenali rastlinné produkty, a to až o 22,5 % a z nich napríklad ceny obilnín klesli dokonca až o 34,1 %. Zelenina, ovocie, orechy a koreniny zdraželi o 11,8 % a špecificky zemiaky až o 20,2 % medziročne.
Priemyselná produkcia zaznamenala prepad, podľa analytikov bude nasledujúce mesiace pod tlakom
Ceny živočíšnych produktov klesli, avšak len o 2 %, čo je podľa analytika najmiernejší pokles za posledných šesť mesiacov.
Spotrebiteľský dopyt
Po prudkom raste v minulých rokoch ceny slepačích vajec už stabilne klesajú o 15,6 % a cena kravského mlieka o 13 %. Na druhej strane vzrástli ceny jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat o 9,6 %.
„Poľnohospodárska výroba reaguje cenami na situáciu zvyšujúcej sa ponuky obilia na európskom trhu a očakávané skoré žatvy po miernejšej zime v hlavných obilniciach. Na druhej strane, účinky mrazov dávajú pocítiť nižšiu ponuku vo viacerých druhoch zeleniny a ovocia,“ komentuje Boháček.
Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov, pričinilo sa o to najmä zlacňovanie energií
Rastú zemiaky, keďže európske ceny zemiakového škrobu i surových zemiakov sa počas druhého štvrťroka 2024 viditeľne zvýšili v dôsledku silného spotrebiteľského dopytu a nižšej produkcie pre pretrvávajúce dažde v období zberu.
Mierne spomalenie v stavebníctve
Ceny stavebných prác boli v apríli medziročne o 5,1 % vyššie. Tempo rastu sa však v porovnaní s marcom mierne spomalilo.
Výrobné ceny v Únii klesli, najväčší pokles zaznamenalo Slovensko
„Ceny v stavebníctve rastú najmä v dôsledku sezónneho rastu mzdových nákladov, keďže počas jari a leta je najväčší dopyt po stavebných prácach. V cene stavebných materiálov sa opäť premieta najmä nižšia cena energií, ale aj pokles niektorých druhov priemyselných kovov, na druhej strane sa napr. udržiava rastúca cena pieskov a štrkov, ktorých je dlhodobý nedostatok na celosvetovej úrovni,“ uzavrel Boháček.