Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov, pričinilo sa o to najmä zlacňovanie energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
výroba, fabrika, hala
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli vo februári tohto roka medziročne druhýkrát po sebe nižšie, aktuálne o 15,8 %. Ako informuje Štatistický úrad SR, prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 32,7 %.

Utlmovali aj ceny v silných výrobných odvetviach, a to vo výrobe dopravných prostriedkov o 2,2 %, vo výrobe kovov o 5,4 % a tiež vo výrobe potravín, nápojov a tabaku o 2,1 %. Prvýkrát zaznamenala pokles cien aj výroba z gumy a plastu o 1,1 %.

Zvýšenie pretrvalo v dodávke vody

Zvyšovanie cien naopak pretrvalo v dodávke vody o 7,4 %. V medzimesačnom porovnaní ceny poklesli o 5,4 %. V súhrne za dva mesiace roka 2024 boli tuzemské výrobné ceny v priemysle nižšie o 9,8 %.

Ceny priemyselných výrobcov za export boli podľa Štatistického úradu SR medziročne nižšie o 2,2 %, medzimesačne klesli o 0,2 %. V súhrne za dva mesiace roka 2024 boli ceny priemyselných výrobcov pre export nižšie ako pred rokom o 2,3 %.

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli vo februári aktuálneho roka medziročne nižšie o 16,3 %. Ceny rastlinných výrobkov klesli o 28 %, ceny živočíšnych výrobkov o 3,6 %. Z rastlinných výrobkov sa znížili ceny obilnín o 31,4 % a ceny olejnatých semien a plodov o 27 %.

Pokles u poľnohospodárskych výrobkoch

Naopak, vyššie ceny zostali pri zelenine, ovocí, orechoch a koreninách o 41,3 % aj ceny zemiakov o 19 %. Zo živočíšnych výrobkov vzrástli ceny jatočných ošípaných o 13,3 %, klesli ceny kravského mlieka o 14,4 %.

Od začiatku roka klesli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 16,3 % vplyvom nižších cien rastlinných výrobkov o 25,9 % a živočíšnych výrobkov o 5,4 %.

Rástli aj ceny stavebných prác

Ceny stavebných prác boli v druhom mesiaci roka 2024 medziročne vyššie o 5,1 %, tempo rastu však v porovnaní s januárom vzrástlo o 0,1 %. V súhrne za dva mesiace roka 2024 boli stavebné práce medziročne vyššie o 5,3 %.

Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli vo februári medziročne nižšie o 1,7 %, klesali šiesty mesiac sa sebou. V porovnaní s januárom boli ceny nižšie o 0,2 %. V súhrne od začiatku roka boli ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vyššie o 1,9 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky