Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch, tvrdí analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
priemysel, pracovníci, cudzinci, výroba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny výrobcov pre tuzemsko podľa údajov Štatistického úradu aj v marci ďalej klesali.

„Dynamika ich medziročného poklesu sa však, v súlade s očakávaniami, predsa len mierne spomalila. Ceny výrobcov v marci nadol stále tlačili nižšie ceny energií,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pomerne významný pokles cien si však pripísala aj spotrebná elektronika.

Dynamika medziročného poklesu sa prehĺbila

Naopak, ceny v automobilovom priemysle, strojárstve, hutníctve, či chémii medzimesačne i pomerne dynamicky rástli. Prejavilo sa to podľa analytika aj na exportných cenách priemyslu, ktoré v porovnaní s februárom v priemere vzrástli.

V dôsledku priaznivej porovnávacej základne z marca minulého roka sa však dynamika ich medziročného poklesu prehĺbila.

„Rast cien v stavebníctve ostáva utlmený, hoci s jarným sezónnym oživením stavebníctva sme mohli pozorovať aj sezónne oživenie v cenách materiálov,“ povedal analytik.

Mzdový tlak v stavebníctve

V porovnaní s februárom ich ceny v priemere vzrástli o 1,4 %. Dynamika ich medziročného poklesu sa však ďalej prehlbovala. Ceny v stavebníctve podporujú stále najmä zvýšené mzdové tlaky.

S odznením eurofondovej konjunktúry domáceho stavebníctva spolu ustupujúcou infláciou sa však podľa Koršňáka zvoľňuje aj mzdový tlak v stavebníctve.

Ceny stavebných prác síce medzimesačne vzrástli o 0,7 %, dynamika ich medziročného zdražovania sa spomalila z 6 % na 5,5 % a bola najnižšia od polovice roku 2021.

Pokles cien

Zlacňovanie poľnohospodárskych komodít sa v marci zastavilo. „Obnovenie rastu cien v poľnohospodárstve sme v marci videli predovšetkým v rastlinnej výrobe. Ceny tu síce ostávali hlboko pod úrovňou rovnakého obdobia minulého roka, dynamika ich medziročného poklesu sa i v dôsledku medzimesačného nárastu zmiernila,“ povedal analytik.

Naopak, pokles cien v živočíšnej výrobe pokračoval aj v marci, čo sa prejavilo aj na medziročnom porovnaní.

„Ceny domácich poľnohospodárskych komodít naďalej naznačujú, že tlak na ďalšie zdražovanie cien potravín by sa ani v nasledujúcich mesiacoch nemal obnoviť. Priestor pre ďalšie zlacnenie potravín sa však môže postupne uzatvárať,“ myslí si Koršňák.

Červené čísla

Trend uvoľňovania tlaku na ceny výrobcov by mal podľa neho pretrvať aj v nasledujúcich mesiacoch.

„Ceny výrobcov tak najskôr ostanú v medziročnom porovnaní v červených číslach počas väčšiny roka a to v dôsledku stabilizácie energetickej krízy i relatívne slabého dopytu, s ktorým stále zápasia viaceré odvetvia priemyslu,“ dodal analytik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR