Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) podľa predstaviteľov strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) slovenských potravinárov zatiaľ nijak nepodporilo.
Ministri OĽaNO zlyhávajú
Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) podľa Hlasu nezrealizoval nástroj ani riešenie pre sektor, ktorý zásobuje Slovensko potravinami. Informovala o tom hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková v tlačovej správe.
„Agrorezort klame verejnosť, ak hovorí o takzvanej mimoriadnej pomoci pre potravinárov vo výške 8 miliónov eur formou dotazníka na zber údajov. Tento analytický nástroj pre lepšie uplatňovanie politík na podporu potravinárstva zaviedla vláda Petra Pellegriniho už v roku 2019 na získavanie prehľadu o potravinárskom sektore na Slovensku, ktorý dovtedy absentoval. Realizuje sa už štvrtý rok. Nejde o nič nové ani nič mimoriadne. Pravdou je, že agrorezort pod vedením ministrov OĽaNO nebol schopný spraviť pre podporu slovenských potravinárov počas pandémie ani počas vojny absolútne nič,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.
Agrorezort zavedením dotazníka pre potravinárov v roku 2019 získaval informácie o spotrebách energií a palív, technologickom vybavení jednotlivých sektorov či ich potrebách. Údaje mal využiť pre efektívnejšie nastavovanie politík a podporu rozvoja potravinárstva.
Memorandá a nekalé obchodné praktiky
Po voľbách v roku 2020 ministri OĽaNO Ján Mičovský ani súčaný rezortný šéf Vlčan podľa strany Hlas-SD neboli schopní tieto informácie analyzovať a využiť na nastavenie potravinárskej stratégie Slovenska.
Vydali sa ale cestou podpisovania memoránd s obchodnými reťazcami a legalizovaním nekalých obchodných praktík. Agrorezort sa podľa vyhlásení chystá zber údajov, jediný nástroj na získavanie analytických dát, zrušiť už od roku 2023.
„OĽaNO opakovane preukazuje neschopnosť zvyšovať potravinovú sebestačnosť Slovenska, práve naopak. Potraviny sú dnes najdrahšie v histórii Slovenska, saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami len za prvé štyri mesiace roku 2022 dosiahlo obrovských 689,5 milióna eur. V porovnaní s minulým rokom vzrástlo dokonca o viac ako tretinu (34,2 percenta) o 175,8 milióna eur. Ak táto vláda bude ďalej pokračovať, hrozí totálny krach slovenského potravinárstva a nielen ešte drahšie potraviny, ale zo Slovenska sa stane smetisko Európskej únie,“ uzavrel Puci.
Agentúra SITA oslovila agrorezort so žiadosťou o reakciu.