- aktualizované 4. apríla 14:05
Štát sľubuje pomoc pre spracovateľov múky a obilia. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) Slovákov ubezpečuje, že múky bude dostatok.
Informoval o tom minister a poradkyňa ministra a predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová pri návšteve prevádzky mlynu.
Rast cien pšenice
„Som rád, že sme schopní mlieť dostatok múky pre slovenskú spotrebu. Samozrejme, aj mlynári zaznamenali zvýšený nárast cien potravinárskej pšenice. Je to celosvetový trend a súvisí nielen s narušenými obchodnými vzťahmi počas Covid-19, ale predovšetkým s vojnou v Ukrajine, kedy vzrástli ceny pšenice. Súvisí to aj s nárastom cien ropy a plynu a ostatných energetických vstupov,“ spomenul Vlčan.
Ceny pšenice dosiahli historické maximá, podľa odborníka môže zdražovanie vyvolať Arabskú jar 2
Agrorezort podľa jeho slov riešil praktické problémy, ako čo najskôr odstrániť investičný dlh, s ktorým slovenskí mlynári zápasia.
Investície do modernizácie
„Preto som rád počul, že majú pripravený veľmi dobrý projekt, aby mohli čerpať z výzvy 170 miliónov eur na modernizáciu svojej výroby. Riešili sme aj ďalšie problémy, ktoré vyvstávajú práve z prefinancovania zvýšených nákupných cien pšenice,“ doplnil minister.
Za chlieb a pečivo si poriadne priplatíme. Rastú ceny pšenice, energií aj pomoc od štátu je nedostatočná
„Verím, že sa nám podarí pre slovenských mlynárov zabezpečiť dostatok potravinárskej pšenice. Podrobne, na týždennej báze, monitorujeme, ako sa vyvíja stav pšenice. Na verejných a súkromných skladoch máme aktuálne dvojnásobok spotreby do novej žatvy. Ak by sme videli, že nám odchádzajú veľké množstvá, máme pripravené legislatívne riešenie. V parlamente máme otvorený zákon o potravinách, kde by sme vedeli vytvoriť právny priestor na to, aby ministerstvo mohlo uplatniť predkupné právo a mohli sme kontrolovať vývoz pšenice do zahraničia,“ skonštatoval Vlčan.
Obilia je zatiaľ dostatok
Šéf agrorezortu diskutoval so spracovateľmi múky a obilia aj o pomoci pri raste cien komodít. „Vždy tam je časový posun, kedy vedia preklenúť cenu nákupu potravinárskej pšenice do predajnej ceny výrobkov. Na tento účel pripravíme tzv. úverové rámce, ktoré budú garantované a tiež sa budeme v prípade potreby baviť o bonifikácii úrokov,“ uzavrel minister.
Pre potravinársky priemysel podľa Patasiovej obilia je dosť, no štát musí dopomôcť pri prvovýrobe, spracovaní ako aj pri druhotnom pekárenskom spracovaní.