Slovenských vajec je pred Veľkou nocou dostatok. Informovala o tom v pondelok Únia hydinárov Slovenska (ÚHS). Každý chovateľ je podľa ÚHS nastavený tak, že práve teraz má plné stavy a maximálnu znášku nosníc.
Denná produkcia i uskladnené množstvá sú zárukou toho, že hydinári aktuálne dokážu absolútne pokryť potreby trhu.
Podiel z alternatívnych chovov sa zvyšuje
V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa zvyšuje podiel vajec z alternatívnych chovov na úkor klietkových. Oproti vlaňajšku je to asi o päť percent viac, čo znamená, že približne štvrtina vajec na trhu od slovenských producentov je z podstielkových, resp. voliérových chovov.
Spory farmárov s Mičovským a hydinári v koncoch. Čo otriaslo slovenským agrosektorom v roku 2020? II. časť
„Tempo preorientácie na tieto chovy je podmienené skutočnosťou, že všetky nemalé náklady spojené s prerábkou technológii pokrývajú chovatelia výlučne z vlastných prostriedkov. Pritom v iných krajinách majú až polovicu nákladov hradenú zo štátnych zdrojov, a tak tempo zvyšovania podielu vajce z ekologickejších chovov je tam dvojnásobne rýchlejšie,“ povedal tlačový tajomník ÚHS Ľubomír Urban.
Slovenské vajcia môžu byť vzácnosťou
Cena vajec v tomto predsviatočnom období kopíruje na Slovensku vlaňajšie ceny aj napriek výskytu vtáčej chrípky v Poľsku, Nemecku, Maďarsku, Česku či iných krajinách, kde ceny vajec rastú. Súčasná situácia na Slovensku však nie je ďalej podľa ÚHS udržateľná, keďže výrobcovia kŕmnych zmesí už avizovali zásadnejšie zvyšovanie cien. Práve krmivá pritom predstavujú najväčšiu nákladovú položku chovateľov hydiny a nosníc.
„Slovenskí hydinári už dlhodobo predávajú pod výrobné náklady a preto spoločne s obchodníkmi budú musieť nájsť spoločnú reč pri zvyšovaní cien vajec, ale aj hydiny a hydinového mäsa. V opačnom prípade už na ďalšiu Veľkú noc budú slovenské vajcia vzácnosťou,“ dodal Urban.