Viac ako 5 500 kamiónov pečiva ročne je dovážaných z Belgicka, Nemecka a Poľska na Slovensko. Keby sa tieto kamióny postavili za seba, zabrali by celú D1 od Bratislavy až po Nitru.
„Tým, že pečivo sa na pultoch reťazcov prioritne nepredáva priamo s označením krajiny pôvodu, slovenskí spotrebitelia neraz ani netušia, že konzumujú výrobky z Belgicka, Nemecka či Poľska. Slovenské pekárne by pritom hravo zvládli dovážaný objem, predstavujúci cez 55-tisíc ton produktov, vyrobiť a dodať slovenským spotrebiteľom,“ vysvetlil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
Pekárom chýba cez 1500 pracovníkov. Štát si berie väčšinu z príplatkov, ceny potravín sú ohrozené
Tento trend podľa Lapšanského ignoruje dostatočné kapacity slovenských výrobcov, ktorí zároveň exportujú pečivo do krajín s väčším obratom, ako majú všetky slovenské reťazce dohromady. Pritom dokážu pokryť väčšinu dopytu reťazcov pôsobiacich na Slovensku.
„Reťazce odmietaním slovenskej produkcie nepochopiteľne spôsobujú nielen zvyšovanie salda zahraničného obchodu s potravinami, ale produkujú aj obrovské množstvá emisií oxidu uhličitého úplne zbytočne. Vo svojich zelených správach to akosi zabúdajú uvádzať,“ zdôraznil Lapšanský a dodal, že SZPCC bude preto túto tému komunikovať s predstaviteľmi štátu, s cieľom jasného označenia pôvodu výrobkov na pultoch.
„Je nutné, aby bol spotrebiteľ priamo v predajniach informovaný, v ktorej krajine bol pekársky výrobok vyrobený a koľko tisíc kilometrov precestoval,“ uzavrel Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.