Potravinárska komora Slovenska (PKS) považuje očistný proces v sektore agropotravinárstva za nevyhnutný krok k nastaveniu transparentných pravidiel a podpory, ktorá bude smerovať ku skutočnému rozvoju výroby potravín na Slovensku.
PKS pritom počas celého svojho pôsobenia žiadala Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby uprednostňovalo podporu existujúcich kapacít pred budovaním nových, aby podporilo čo najširší okruh subjektov a vylúčilo subjektívny prvok pri posudzovaní žiadostí. Konštatovala to v stredu riaditeľka PKS Jana Venhartová.
PKS sleduje zverejňované informácie o odkrývaní korupčných afér v sektore pôdohospodárstva, do ktorých boli zapojení bývalí vysokí predstavitelia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).
Historicky najvyššia hodnota negatívneho salda
„Sme rozčarovaní z rozsahu páchanej trestnej činnosti, ako aj počtu zadržaných osôb. PKS pritom počas predchádzajúcich rokov požadovala transparentné procesy, vrátane odstránenia subjektívnych kritérií na hodnotenie žiadostí o nenávratné finančné príspevky, či podporu väčšieho počtu subjektov nižšími čiastkami. Potravinári podporujú očistný proces agrosektoru a vyzývajú na nastavenie transparentných pravidiel v rámci činnosti štátnych agentúr a prideľovania podpôr,“ uviedla Venhartová.
Opatrenia PPA na zníženie rizík podvodov pri podávaní žiadostí o priame podpory
„Finančné prostriedky kvôli korupčným aféram smerovali aj do projektov, ktoré v konečnom dôsledku nepodporili rozvoj pôdohospodárstva. Podporujeme a schvaľujeme súčasné očistné procesy celého sektoru. Nesprávne nastavená politika podpory agropotravinárstva minulými vládami sa momentálne odráža v historicky najvyššej hodnote negatívneho salda zahraničného obchodu s potravinami a nízkom podiele slovenských potravín na pultoch obchodov,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.
PKS v minulosti upozorňovala aj na fakt, že z finančných prostriedkov, ktoré boli určené na celé programové obdobie 2013 – 2020 pre potravinársky priemysel v sume 200 miliónov eur, bolo 94 % zazmluvnených ešte pred nástupom novej vlády v roku 2016.
Mizivá čiastka pre pôdohospodársky sektor
Ďalšou ranou pre potravinárov bol presun finančných prostriedkov, ktoré boli určené pre spracovateľský potravinársky priemysel, do ďalších podopatrení v rámci Programu rozvoja vidieka.
O tom, že bývalé vedenia ministerstva pôdohospodárstva nemali záujem rozvíjať potravinársky priemysel na Slovensku, svedčí podľa PKS aj fakt, že za posledné štyri roky dostali potravinári podporu len vo výške 6 miliónov eur, čo je pri stovkách miliónov, ktoré ročne prideľuje rezort pôdohospodárskemu sektoru, mizivá čiastka.
NAKA zasahuje po celom Slovensku, ide o korupciu z prostredia platobnej agentúry (foto)
„Pevne veríme, že nové vedenie agrorezortu, ktoré sa schválením Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky zaviazalo zvýšiť podiel slovenských potravín na pultoch, nastaví jasné a transparentné pravidlá podpory výroby potravín a začne na tejto úlohe čo najskôr pracovať. PKS je pripravená poskytnúť k naplneniu tohto cieľa svoju odbornú pomoc a predkladať konštruktívne návrhy,“ dodal Daniel Poturnay.