Problematika potravín má dva rozmery. Prvým sú rastúce ceny potravín, ktoré znižujú kúpyschopnosť niektorých vrstiev obyvateľstva a majú výrazný sociálny dopad.
Druhým rozmerom je stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. V novej publikácii o cenách potravín to uviedol analytik Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.
Dávky v hmotnej núdzi nepokryjú infláciu
Rastúcim cenám potravín podľa analytika nemožno čeliť narušením, či priamo rozvrátením maloobchodu s potravinami. „Problém by mala riešiť sociálna politika štátu a financovať by sa mal z rozpočtových zdrojov štátu,“ uviedol. Jedným z príkladov je aktualizácia dávky v hmotnej núdzi.
Premiér Fico žiada monitorovať ceny potravín, štát má podľa neho veľa možností ako zasiahnuť (video)
Tá medzi rokmi 2009 až 2023 vzrástla o 45 %, kým všeobecná inflácia v rovnakom období dosiahla zhruba 54 %. Reálna hodnota dávky v hmotnej núdzi tak za posledných 14 rokov klesla.
Poľnohospodárstvu hrozí stagnácia
Druhým rozmerom je stav slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Hoci finančné výsledky ukazujú pre oba sektory pomerne úspešný minulý rok, tie sa pravdepodobne nebudú opakovať a najmä poľnohospodárstvu hrozí pokračovanie dlhodobej stagnácie.
Potravinári žiadajú od Ficovej vlády naplnenie predvolebných sľubov, na ministra Takáča majú viacero požiadaviek
„Aj v tomto prípade však platí, že nie je možné moderný maloobchod navrátiť reguláciami 30 rokov do minulosti a nanútiť mu nevyhovujúce dodávateľské siete. Aj keby sa tak stalo, slovenskí poľnohospodári a potravinári potrebujú byť konkurencieschopní aj v medzinárodnom meradle, nielen uplatniť svoje výrobky na domácom trhu,“ povedal Vlachynský.
Potrebné nové vládne politiky
Podľa analytika INESS sú preto potrebné vládne politiky, ktoré umožnia prílev kapitálu a inovácií do oboch odvetví, vznik dodávateľských združení, podporia rýchlejší postup sceľovania pozemkov a pozemkových úprav, úpravy hygienických pravidiel či jednoduchšie zamestnávanie sezónnych pracovníkov.
Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne výrazne klesli, ceny zemiakov a vajec však vyleteli nahor
„Rastúce ceny potravín sú však vo výsledku najmä odrazom nesprávnej makroekonomickej politiky doma aj v EÚ za posledné roky. Inflácia sa nedá „zrušiť“ žiadnym regulačným opatrením,“ tvrdí analytik. Podľa neho je možné len zmierniť jej dopady, avšak za cenu adekvátnych nákladov pre rozpočet.
„Vzhľadom na to, že na jeseň tohto roka už inflácia vykazuje jasné znaky spomaľovania, odporúčame do tohto vývoja nezasahovať,“ dodal analytik INESS.