Potravinári žiadajú od Ficovej vlády naplnenie predvolebných sľubov, na ministra Takáča majú viacero požiadaviek

VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze
Novovymenovaný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) očakáva od novej vlády Roberta Fica naplnenie predvolebných sľubov o dostupných potravinách.

Takmer 30-ročný nezáujem vlád o podporu výroby potravín na Slovensku podľa komory viedol k tomu, že momentálne máme na pultoch v maloobchode len 41,7 % slovenských potravín a viaceré potravinárske odvetvia napriek hojnému zastúpeniu podnikov v minulosti už v súčasnosti vôbec neexistujú.

Mnohé potravninárske odvetvia zanikli

Negatívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami vlani prekročilo hranicu dvoch miliárd eur, z čoho až 97 % tvorí dovoz finálnych potravinárskych výrobkov a polotovarov, zatiaľ čo produkty poľnohospodárskej prvovýroby vyvážame nespracované do zahraničia.

„Potravinárstvo ako odvetvie zaradené do kritickej infraštruktúry štátu však nie je konkurencieschopné voči zahraničným výrobcom a investičný dlh sa vyšplhal až na jednu miliardu eur. Mnohé potravinárske odvetvia zanikli, ďalšie bojujú o prežitie,“ tvrdí PKS.

V dôsledku chybného nastavenia kľúčových dokumentov sa podľa komory v predchádzajúcom období podporovala primárne prvovýroba poľnohospodárskych výrobkov bez podpory ich spracovania do finálnych potravín s vyššou pridanou hodnotou, čo viedlo k úpadku konkurencieschopnosti v celej potravinovej vertikále.

Podpora a inovácie v sektore

Úlohou novej vlády a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) bude preto podľa PKS v plnej miere rozvinúť investičný potenciál formou systémovej podpory odvetvia, dokončiť otvorenú výzvu na investície do potravinárskej výroby a pripraviť a notifikovať schémy štátnej pomoci pre potravinárske odvetvie.

„Očakávame vypísanie výzvy na podporu potravinárskeho sektora v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine na základe schémy štátnej pomoci odsúhlasenej Európskou komisiou 8. septembra tohto roka,“ uviedla komora.

PKS si uvedomuje negatívne dôsledky klimatickej zmeny, obmedzenosť surovinových zdrojov a potrebu vytvárania udržateľných potravinových systémov.

„Preto bude dôležitou úlohou novej vlády urýchliť zavádzanie inovácií a inovatívnych technológií, procesov na efektívnejšie využívanie energie, udržateľnejšie využívanie vody v potravinárskej výroby a zvyšovanie udržateľnosti obalov,“ dodala komora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard TakáčRobert Fico
Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora SlovenskaSMER-SD