Kamenický navrhuje riešiť ceny potravín piatimi opatreniami. Koho sa budú týkať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Tempo rastu cien potravín na Slovensku sa v tomto roku stabilizovalo, k čomu prispel pokles cien energií a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.

Od apríla sú tak spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku v priemere nezmenené.

Drahé maslo aj vajcia

Uvádza sa to v aktuálnej analýze cenového vývoja základných druhov potravín na Slovensku, ktorú vypracovalo ministerstvo financií pod vedením Ladislava Kamenického (Smer-SD).

„Medzinárodné porovnanie cien vo vertikále však naznačuje na Slovensku nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syru Eidam,“ tvrdí rezort financií.

Svetový šok do cien agrokomodít a energií navýšil nielen náklady, ale aj ziskovosť najmä v poľnohospodárstve, pričom ziskovosť vo výrobe potravín a v maloobchode je taktiež nad úrovňami rokov 2018 a 2019.

„Vzhľadom na tieto zistenia odporúčame vykonať cenové kontroly u predávajúcich a výrobcov vybraných druhov potravín,“ uvádza sa v materiáli, o ktorom bude rokovať vláda.

Dostupnosť nie je ohrozená

Cieľom analýzy bolo zistiť existenciu mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny základných potravín na tuzemskom trhu ohrozujúcim ich cenovú stabilitu alebo dostupnosť.

Vzhľadom na daný cieľ analýza podľa ministerstva financií preukázala, že nie je ohrozená dostupnosť a spotreba základných potravín.

Ministerstvo financií upozorňuje na to, že základným nástrojom zákona o cenách pri dočasnej nerovnováhe trhu a absencii rozvinutého konkurenčného prostredia, ktorý umožňuje predchádzať špekulatívnemu konaniu a zneužívaniu mimozákonných postupov podnikateľských subjektov, je cenová kontrola.

Ďalšími z nástrojov sú cenová evidencia a cenové informácie a údaje, ktoré si cenové orgány môžu od fyzických a právnických osôb vyžiadať pre potreby vyhodnocovania vývoja cien, regulácie cien, cenovej kontroly a pre konanie o porušení zákona o cenách.

Cenová kontrola

Rezort financií preto navrhuje realizovať päť opatrení, ktoré by mohli prispieť k riešeniu situácie v oblasti cien potravín.

Prvým je vykonanie cenovej kontroly u predávajúcich vybraných druhov potravín v maloobchode. Takúto kontrolu má vykonať Slovenská obchodná inšpekcia.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka si má na pravidelnej báze vyžadovať od vybraných subjektov potravinovej vertikály cenové informácie v rozsahu výkazu ziskov a strát, ako aj cenové informácie a cenovú evidenciu vybraných druhov potravín za účelom ich preskúmania.

Porovnanie cien na webe

Štvrtým opatrením je zriadenie webového sídla na porovnanie cien potravín predávajúcich v maloobchode.

„Na základe účasti na projekte je možné predajcami zdieľať na spoločnej platforme tieto ceny. Platforma by umožňovala zverejňovať, porovnávať a graficky zaznamenávať vývoj cien základných potravín u jednotlivých predajcov. Iniciatíva bude zameraná na slovenských spotrebiteľov, ktorí vďaka platforme budú môcť nájsť najlacnejšie produkty, cenovú históriu, zmeny cien, vytvorenie si nákupného zoznamu s najlacnejšími cenami a podobne,“ uviedlo ministerstvo financií.

Cieľom tohto opatrenia je dosiahnuť nižšie ceny pre slovenských spotrebiteľov prostredníctvom partnerstva medzi štátom a predajcami pri zachovaní trhového princípu.

Posilnenie cenových orgánov

Piatym opatrením je zváženie potreby posilnenia cenových orgánov po personálnej, informačno-technologickej a organizačnej stránke.

„Na základe Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2023 až 2027 je potrebné posilnenie cenových orgánov. Vývoj cien má významný vplyv na vývoj životnej úrovne a sociálny i ekonomický rozvoj,“ uvádza sa v materiáli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Kamenický
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSOI Slovenská obchodná inšpekcia