Poslanecký návrh Jána Podmanického a Mariána Kéryho bol presunutý na júl. Na aktuálnej schôdzi je však stále neprerokovaný podobný návrh od poslancov ĽSNS.
Rokovanie o návrhu poslancov Jána Podmanického (nezaradený) a Mariána Kéryho (Smer-SD) o trvalom ponechaní zatvorených obchodov v nedeľu presunuli na júl. „Tento bod programu presúvame z dôvodu vytvorenia časového priestoru na rokovanie s ďalšími poslancami o možnosti podpory tohto návrhu zákona,“ ozrejmil presunutie v pléne NR SR v stredu Ján Podmanický. Na aktuálnej schôdzi je však stále neprerokovaný podobný návrh od poslancov ĽSNS, konkrétne Mariana Kotlebu, Rastislava Schlosára a Martina Beluského.
„Keďže štát má v zmysle medzinárodných dokumentov a v zhode so zásadou zosúlaďovania rodinného a pracovného života presadzovanou v pracovnom práve EÚ a v právnych úpravách jednotlivých členských krajín EÚ vytvárať predpoklady pre spravodlivé a primerané pracovné podmienky, navrhuje sa zákaz maloobchodného predaja aj počas nedieľ,“ uviedli poslanci Ján Podmanický a Marián Kéry v materiáli, ktorého prerokovanie presunuli na júl.
Príkladom iné štáty EÚ
Poslanci NR SR Podmanický a Kéry tiež konštatovali, že aj v niektorých členských krajinách EÚ sa dodržiava zákaz práce v nedeľu. „Skúsenosť s doterajším obmedzením maloobchodného predaja počas štátnych sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja ukázala, že tak zamestnanci, ako aj spotrebitelia, trávia takto vytvorený voľný čas v kruhu svojich rodín, v prírode, v zariadeniach cestovného ruchu, na kultúrnych podujatiach a pod.,“ dodali v materiáli poslanci Podmanický s Kérym.
Upozornenie od INESS
Naopak, na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov. Klesol by aj výber daní, a znamenal by aj vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.