Hlas sa pripojil k podpore európskej iniciatívy proti falošným potravinám, chce tak vyzdvihnúť lokálnu produkciu – VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: Plány v roku 2025
Minister vnútra SR a predseda strany HLAS-SD Matúš Šutaj Eštok (v popredí) počas tlačovej konferencie politickej strany Hlas - sociálna demokracia v priestoroch centrály o činnosti strany za rok 2024 a predstavení plánov na rok 2025. Bratislava, 13. január 2025. Foto: SITA/Tomáš Bokor
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Hlas-SD spolu so svojím europoslancom Branislavom Ondrušom vo štvrtok na svojej tlačovej besede vyjadrila verejnú podporu európskej občianskej iniciatíve „milión podpisov proti falošným potravinám“. Ako uviedol líder strany Hlas-SD a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok, táto iniciatíva sa zameriava na presadenie zmien, ktoré zabránia utajovaniu pôvodu potravín a informácií o ich spracovaní.

„Strana Hlas-SD je jedinou politickou stranou, ktorá sa rozhodla podporiť túto výzvu, za ktorou stojí aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK),“ povedal Šutaj Eštok s tým, že nie je jedno, odkiaľ potraviny pochádzajú a ako boli spracované.

Podporenie výzvy a lokálna produkcia

Doplnil, že v roku 2013 Slovensko doviezlo potraviny z krajín mimo za približne pol miliardy eur a o 10 rokov neskôr to už bolo za miliardu eur. Šutaj Eštok preto vyzval všetkých obyvateľov, aby túto výzvu podporili aj svojím podpisom a podporili tak seba samých, a ochránili domáci agropotravinársky sektor.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Branislav Becík, tiež vyjadril svoje obavy ohľadom súčasných európskych nariadení, ako je Green Deal, a ich dopadu na poľnohospodárstvo.

„EÚ mala vznešené ciele a ich výsledok bol katastrofou. Áno, hovorím o Green Deale, z ktorého sa nám smejú USA ale aj Ázia,“ uviedol Becík. Župan zdôraznil, že zdravé potraviny sú základom zdravého života a poukázal aj na podporu pre lokálnu produkciu potravín v Nitrianskom kraji.

Téma lokálnych potravín

„Teším sa, že NSK postupuje v téme domácich lokálnych potravín. Svoje zariadenia, ktoré spravujeme v stravovaní, chceme, aby boli zásobované na sto percent lokálnymi dodávateľmi,“ dodal. Predseda kraja je presvedčený, že informovanosť o kvalite domácich potravín povedie k väčšiemu záujmu o domácu produkciu.

„Čím viac budeme informovať o kvalite domácich potravín, tým viac siahnu po domácej produkcii,“ uzavrel Becík. Europoslanec Branislav Ondruš, člen výboru Európskeho parlamentu pre zahraničný obchod, na tlačovej konferencii upozornil na citlivosť témy svetového obchodu s potravinami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dovoz kamiónov pečiva

Poukázal na nárast dovozu potravín na Slovensko, kde vo februári 2023 prichádzalo 800 až 1 000 kamiónov denne, a o rok a pol neskôr už okolo 1 200 kamiónov denne. Ondruš zdôraznil, že slovenský pekári nedávno upozornili, že na Slovensko sa ročne dovezie viac ako 5 500 kamiónov pečiva, ktoré by sa mohlo vyrábať doma.

„Veď ten kamión vytvorí uhlíkovú stopu ako prasa,“ varoval Ondruš. Tiež zdôraznil dôležitosť určenia pôvodu a štátu spracovania potravín, keďže na celom svete existujú rôzne pravidlá pre spracovanie potravín. Ako príklad uviedol chlorovanie mäsa v USA ale tiež používanie GMO krmiva v živočíšnej výrobe.

Europoslanec vyzval obyvateľov, aby navštívili stránku SPPK a podporili iniciatívu na zozbieranie milióna podpisov. Ak sa to podarí, Európska komisia bude musieť túto požiadavku pretaviť do konkrétneho legislatívneho návrhu, o ktorom bude rozhodovať Európsky parlament. „Podporou tejto výzvy, chceme podporiť slovenské potraviny,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav BecíkBranislav OndrušMatúš Šutaj Eštok
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEU Európska úniaHlas - sociálna demokraciaSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora