Agropotravinárske komory apelujú na európske organizácie a na Európsku komisiu, aby čo najskôr zmiernili súčasné negatívne dopady, či už COVID-19 alebo aktuálne vojnového konfliktu.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Ako ďalej na piatkovom brífingu spolu s predsedami agropotravinárskych samospráv okolitých krajín povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho, po COVID-19 a po ruskom útoku na Ukrajinu sa svet zmenil.
Tlak na EÚ bude obrovský
A aj bez ohľadu na možné ukončenie vojnového konfliktu tu budú podľa neho stále konsekvencie. A to napríklad v tom, že na EÚ bude obrovský tlak, aby produkovala viac zdravších a kvalitnejších potravín.
Vojna na Ukrajine: Výbuchy v ukrajinskom meste Odesa pokračujú, Rusi zabíjajú civilistov a Buča je plná mŕtvol (online)
„Rusko a Ukrajina boli obilnicou sveta doposiaľ. A tlak na členské štáty bude obrovský,“ skonštatoval Macho. EÚ potrebuje podľa neho vyššiu produkciu.
Memento pre všetkých
Podľa Macha je potrebné, aby sa farmárom dovolilo napríklad viac produkovať. Je potrebné zároveň navýšiť percento viazaných platieb.
„Ukrajina vyvážala aj veľké množstvo krmiva, a my ho potrebujeme v Európe,“ pokračoval Macho. Taktiež je podľa neho potrebné zvážiť prijatie spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Európania sa pre vojnu na Ukrajine nemusia obávať nedostatku potravín, tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva
„Všetci sme sa zhodli, že aj európsky spotrebiteľ si musí uvedomiť, že potraviny nerastú v obchode, vyrábajú ich poľnohospodári a potravinári. Zdvihnutý prst, ktorý ukázal COVID-19 a Ukrajina, je mementom pre všetkých,“ povedal Macho.
Rastúce ceny nie sú podľa neho nejaká samoľúbosť poľnohospodárov, ale je to nevyhnutnosť, pretože aj v tomto segmente majú vyššie náklady na výrobu.