Vojna na Ukrajine: Výbuchy v ukrajinskom meste Odesa pokračujú, Rusi zabíjajú civilistov a Buča je plná mŕtvol (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, vojna, Rusko, útok, invázia, Buča
Foto: SITA/AP

Prístavným mestom Odesa na juhozápade Ukrajiny sa v nedeľu skoro ráno ozvala séria výbuchov. Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra, na Telegrame potvrdil, že „Odesa bola napadnutá zo vzduchu“ raketami, z ktorých niektoré „boli zostrelené protivzdušnou obranou“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ruské sily zanechávajú za sebou „úplnú katastrofu“ pri ústupe zo severu, vrátane miest neďaleko Kyjiva. Varoval obyvateľov, aby si dávali pozor na ďalšie ruské ostreľovanie a nášľapné míny.

Hlavný ukrajinský vyjednávač Davyd Arachamia povedal, že rokovania pokročili dostatočne ďaleko na to, aby bolo možné stretnutie prezidentov Ukrajiny a Ruska – Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Hlavný vyjednávač Moskvy Vladimir Medinskij však naznačil, že to tak nie je. Ako uviedol na Telegrame, zatiaľ nie je pripravený návrh dohody, ktorý by mohol byť prediskutovaný na najvyššej úrovni. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Po nedeľňajších ranných raketových útokoch na mesto Odesa na juhozápade Ukrajiny horí skladpaliva. V prístavnom meste na brehoch Čierneho mora bolo pred svitaním počuť dovedna šesť výbuchov.

Ukrajinská beauty blogerka, ktorú ruskí predstavitelia obvinili z toho, že sa podieľala na diskreditácii Moskvy v súvislosti s bombardovaním nemocnice v ukrajinskom Mariupoli, sa objavila v nových videách, ktoré vnášajú nové dezinfomácie o útoku na spomenuté zdravotnícke zariadenie.

Znásilneniahromadné popravy a ďalšie násilie. To sú niektoré z vojnových zločinov, ktoré ruské sily spáchali na ukrajinských civilistoch v okupovaných oblastiach Černihiva, Charkiva a Kyjiva. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa nedeľňajšie vyhlásenie mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW).

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ruské ministerstvo obrany odmietlo obvinenia z údajných vrážd civilistov v ukrajinskom meste Buča neďaleko Kyjiva. Podľa ruského rezortu obrany obrázky zavraždených ukrajinských civilistov predstavujú „najnovšiu provokáciu“ Ukrajiny, pretože žiadni miestni obyvatelia sa nestali obeťou násilných činov zo strany ruských vojakov.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

20:00 Nedeľňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v týždni.

19:17 Konanie ruských vojakov v ukrajinskom meste Buča sú „beštiálne vraždy civilistov“. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to povedal predseda zahraničného výboru Poslaneckej snemovne ČR Marek Ženíšek.

„Tak, ako prebehla denacifikácia, musí prebehnúť i deputinizácia na všetkých úrovniach. Dovtedy musí Rusko zostať mimo civilizovaného sveta,“ skonštatoval Ženíšek.

19:04 Obyvatelia Ukrajiny nechcú byť podrobení Ruskom a v dôsledku toho sú ničení a vyhladzovaní.

Ako referuje spravodajský web BBC, tieto slová povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V nedeľu pre CBS News Zelenskyj označil ruskú inváziu za „mučenie celého národa“. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:00 Ruské ministerstvo obrany odmietlo obvinenia z údajných vrážd civilistov v ukrajinskom meste Buča neďaleko Kyjiva.

Podľa ruského rezortu obrany obrázky zavraždených ukrajinských civilistov predstavujú „najnovšiu provokáciu“ Ukrajiny, pretože žiadni miestni obyvatelia sa nestali obeťou násilných činov zo strany ruských vojakov.

Ukrajina, vojna, Rusko, útok, invázia, Buča
Telo mŕtveho muža v meste Buča. Foto: SITA/AP
Ukrajina, vojna, Rusko, útok, invázia, Buča
Ruka pochovanej obete v meste Buča. Foto: SITA/AP

18:35 Litva tvrdí, že už úplne prerušila dovoz plynu z Ruska.

„Sme prvou krajinou spomedzi dodávateľských krajín Gazpromu, ktorá získala nezávislosť od ruských dodávok plynu, a je to výsledok viacročnej koherentnej energetickej politiky a včasných rozhodnutí o infraštruktúre,“ uviedol minister energetiky Dainius Kreivys.

17:44 Na Slovensko prúdi z Ruska v prvých aprílových dňoch viac plynu ako v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka. 

V marci sme plynovodom Vojany – Užhorod poslali Ukrajine 2,6 milióna metrov kubických plynu denne. Počas prvých aprílových dní to nebol ani kubík plynu. Európa sa už pre vojnu na Ukrajine pripravuje na možné zastavenia dodávok plynu z Ruska.

17:25 Ukrajinské sily opäť ovládli Pripiať, mesto duchov neďaleko jadrovej elektrárne v Černobyle. 

„Dnes, 3. apríla, jednotky výsadkárov ukrajinských ozbrojených síl ovládli oblasť mesta Pripiať a oblasť pozdĺž štátnej hranice Ukrajiny s Bieloruskou republikou,“ uviedol generálny štáb na Facebooku a pripojil aj fotografiu, na ktorej vidieť vejúcu ukrajinskú vlajku nad mestom.

16:42 Znásilnenia, hromadné popravy a ďalšie násilie. To sú niektoré z vojnových zločinov, ktoré ruské sily spáchali na ukrajinských civilistoch v okupovaných oblastiach Černihiva, Charkiva a Kyjiva. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa nedeľňajšie vyhlásenie mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW).

16:12 Vojnové zločiny musia byť potrestané. Zdôraznil to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti v reakcii na správy o zabíjaní a mučení civilistov v ukrajinskom meste Buča. Barbarské vyčíňanie ruských vojakov na Ukrajine je podľa premiéra šokujúce a bude medzinárodnou verejnosťou tvrdo potrestané.

Dnes platí prezumpcia viny. Kto sa v Kremli a v ruských ozbrojených silách aktívne nezasadzuje za ukončenie vojny, nesie minimálne morálnu vinu. Ale tí, ktorí páchajú zločiny proti ľudskosti, nesú trestnoprávnu zodpovednosť. Nezabudneme im to. Nepoľavme preto v pomoci Ukrajine. Udržme si ľudskosť a majme pochopenie pre ľudí, ktorí utekajú odtiaľ pred vojnou. Ukrajinci nakoniec ruských agresorov zo svojej vlasti vyženú tak, ako ich vyhnali z okolia Kyjeva, z oslobodenej Buče, ktoré je dnes smutným pomníkom ruského barbarstva,“ uviedol Heger.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:42 Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč uviedol, že ukrajinské úrady majú dôkazy o závažných vojnových zločinoch ruských jednotiek na predmestí Kyjiva.

Arestovyč povedal, že niektoré obete boli strelené do hlavy a mali zviazané ruky. Niektoré telá tiež mali známky mučenia. Ruské jednotky obvinil zo znásilňovania žien a pokusov spáliť ich telá. Arestovyč dodal, že ukrajinské úrady budú vyšetrovať vojnové zločiny a vypátrajú tých, ktorí ich spáchali.

Správy o vraždení civilistov na predmestiach Kyjiva vyvolali medzinárodné odsúdenie. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že pribúdajú dôkazy o „nerozlišujúcich útokoch na nevinných civilistov“ a uviedla, že musia byť vyšetrené ako vojnové zločiny.

14:22 Mesto Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom profile na sociálnej sieti.

Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vidíme obrázky útokov na civilistov. Napriek tomu, aktuálne zábery z mesta Buča pri Kyjeve otrasú každým človekom. Bežní ľudia zavraždení priamo na uliciach, so zaviazanými rukami. Toto je číre zlo, ktoré treba zastaviť, lebo ono sa nezastaví pred ničím. Treba pokračovať v sprísnení sankcií, pomáhať Ukrajine, vyšetriť a potrestať všetkých vojnových zločincov,“ zdôraznila slovenská hlava štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:02 Starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjiv Vitalij Kličko vyjadril zdesenie z činov, ktorých sa dopustili ruskí vojaci v meste Buča severozápadne od metropoly. Konanie ruských okupantov nazval „krutými vojnovými zločinmi“.

S odvolaním sa na správy o popravených civilistoch Kličko v nedeľu pre nemecký denník Bild povedal, že „to, čo sa stalo v Buči a ďalších predmestiach Kyjiva, možno opísať len ako genocídu“.

13:15 Ukrajinská beauty blogerka, ktorú ruskí predstavitelia obvinili z toho, že sa podieľala na diskreditácii Moskvy v súvislosti s bombardovaním nemocnice v ukrajinskom Mariupoli, sa objavila v nových videách, ktoré vnášajú nové dezinformácie o útoku na spomenuté zdravotnícke zariadenie.

Účet na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter prepojený s ruskou vládou v piatok zdieľal rozhovor s Mariannou Višegirskou, v ktorom čerstvá matka tvrdí, že nemocnicu minulý mesiac nezasiahol žiadny letecký útok a novinárom AP údajne povedala, že si neželá, aby ju natáčali. Nahrávky pracovníkov AP sú však v rozpore s jej tvrdením.

12:30 Po nedeľňajších ranných raketových útokoch na mesto Odesa na juhozápade Ukrajiny horí sklad paliva.

11:45 Hlavný ukrajinský vyjednávač Davyd Arachamia povedal, že rokovania pokročili dostatočne ďaleko na to, aby bolo možné stretnutie prezidentov Ukrajiny a Ruska – Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Hlavný vyjednávač Moskvy Vladimir Medinskij však naznačil, že to tak nie je. Ako uviedol na Telegrame, zatiaľ nie je pripravený návrh dohody, ktorý by mohol byť prediskutovaný na najvyššej úrovni. Informoval o tom spravodajský web BBC.

10:57 Slovenskými hraničnými priechodmi prešlo v sobotu 2. apríla 708 mužov, 1 781 žien a 809 detí. O dočasné útočisko požiadalo 487 osôb.

10:30 Ukrajina oznámila, že jej sily znovu dobyli celý región okolo hlavného mesta Kyjiv, pričom ruské sily sa stiahli z kľúčových miest. S ústupom ruských jednotiek však pribúdajú dôkazy o zabíjaní civilistov a vojnových zločinoch v podaní ruských vojsk. 

Reportéri v meste Buča neďaleko Kyjiva našli v uliciach najmenej 20 ľudských tiel v civilnom oblečení a s prestreleným zátylkom. Najmenej jeden človek mal za chrbtom zviazané ruky. Starosta mesta Anatolij Fedoruk medzitým uviedol, že v hromadnom hrobe v Buči bolo pochovaných 280 ľudí a že mesto je posiate mŕtvolami.

9:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ukrajinské jednotky, ktoré dobývajú oblasti v okolí Kyjiva a Černihiva, nedovoľujú Rusom ustúpiť bez boja, ale „ostreľujú ich“, pretože okupanti „ničia každého, koho môžu“.

9:21 Prístavným mestom Odesa na juhozápade Ukrajiny sa v nedeľu skoro ráno ozvala séria výbuchov. Referuje o tom spravodajský web BBC. Anton Heraščenko, poradca ukrajinského ministra vnútra, na Telegrame potvrdil, že „Odesa bola napadnutá zo vzduchu“ raketami, z ktorých niektoré „boli zostrelené protivzdušnou obranou“.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

21:30 Sobotný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

19:33 Úrady v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko popreli sobotňajšie tvrdenia Ukrajiny, že ruskí vojaci, ktorí sa tam nachádzajú, sa mobilizujú, aby viedli „provokácie“ pozdĺž ukrajinských hraníc.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl predtým uviedol, že Moskva premiestňuje svoje jednotky na okupovanom území Moldavska, aby demonštrovala svoju pripravenosť zaútočiť na Ukrajinu z juhozápadu a taktiež možné nepriateľské akcie.

19:01 Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak v sobotu vyzval Spojené štáty a ich spojencov, aby dodali Ukrajine ťažšie zbrane, keďže ruská armáda presúva svoju operácie na východ a juh Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN.

17:46 Ruskí vojaci v Bielorusku predávajú veci, ktoré ulúpili počas bojov na Ukrajine.

Podľa spravodajských služieb ruskí vojaci zriadili v bieloruskom meste Naroulia trhovisko pod holým nebom, na ktorom predávajú všetko, čo získali rabovaním a okrádaním civilistov na Ukrajine. Medzi predávanými vecami sú napríklad domáce spotrebiče, koberce, keramické toalety, detské hračky, umelecké diela, šperky, autá, kozmetika či valuty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:21 Ukrajinským mestom Enerhodar v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne otriasla v sobotu séria výbuchov. Ukrajinský štátny úrad jadrového dozoru o tom informoval na svojom oficiálnom kanáli na Telegrame.

15:54 Video zobrazuje aktuálnu situáciu neďaleko Kyjeva. Na ceste vidieť zničené ruské tanky a obrnené vozidlá.

15:48 Rusko zaútočilo na veľkú ropnú rafinériu na Ukrajine. Útok na ropnú rafinériu nastal deň po tom, čo Kremeľ obvinil Kyjev z útoku na civilný sklad paliva v ruskom Belgorode.

14:54 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 17 800 ruských vojakov.

Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Toto tvrdenie zatiaľ nebolo možné nezávisle overiť. Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) pred viac ako týždňom uviedla, že podľa jej odhadov Rusko počas prvého mesiaca vojny na Ukrajine pravdepodobne stratilo sedemtisíc až 15-tisíc vojakov, čo je potenciálne toľko, koľko Rusko stratilo počas celej 10-ročnej invázie v Afganistane.

NATO vtedy uviedla, že celkovo mohlo Rusko na bojisku prísť o najmenej 30-tisíc až 40-tisíc obetí. Tento údaj pritom zahŕňa zabitých a zranených, ale aj zajatých a nezvestných vojakov, pričom uvedené čísla sa odvtedy mohli výrazne zvýšiť.

Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci, vojak
Vojaci nesú rakvu 40-ročného poručíka Oliynyka Dmytra. Foto: SITA/AP

14:11 Rusko začína mobilizovať svoje jednotky v Podnestersku na území Moldavska. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa generálneho štábu Moskva premiestňuje ruské jednotky na okupovanom území Moldavska, aby demonštrovala svoju pripravenosť zaútočiť na Ukrajinu z juhozápadu. Tieto ruské jednotky by tiež potenciálne mohli slúžiť na provokácie na ukrajinskej hranici, dodal generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Podnestersko je separatistický región Moldavska, ktorý ekonomicky, politicky i vojensky podporuje Rusko.

Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych. Výzvy Kišiňova na odchod ruských vojakov Moskva odmieta s tým, že „mierové jednotky“ chránia ruskú menšinu a zostanú v regióne až do vyriešenia nezhôd.

13:29 Pápež František vyhlásil, že skúma možnosti, ako navštíviť ukrajinskú metropolu Kyjiv. Uviedol to v rámci návštevy Malty, počas ktorej skritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za rozpútanie „barbarskej“ vojny.

Pápež František
Pápež František na návšteve Malty. Foto: SITA/AP

12:54 Rusko chce vo svete vyvolať veľkú potravinovú krízu. V ukrajinskej televízii to povedal tamojší premiér Denys Šmyhaľ.

„Zámery Ruska sú zrejmé. Po energetickej kríze, ktorú Rusko spôsobilo koncom minulého a začiatkom tohto roka v Európe a vo svete, je teraz ich úlohou vytvoriť veľkú potravinovú krízu vo svete. Naozaj to robia, keďže bránia exportu obilnín z ukrajinských prístavov,“ povedal Šmyhaľ.

Zelenskyj, Šmyhaľ
Prezident Zelenskyj a ukrajinský premiér Šmyhaľ. Foto: archívne, SITA/AP.

12:14 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) tvrdí, že od začiatku vojny bolo na Ukrajine poškodených najmenej 53 kultúrnych pamiatok.

Medzi dotknutými pamiatkami sa nachádza 29 kostolov, 16 historických budov, štyri múzeá a štyri pamätníky. Viacero poškodených pamiatok sa nachádza hlavne v Kyjive a Charkive, ale aj v Černihive ležiacom severovýchodne od ukrajinskej metropoly.

11:35 Ruské sily sa podľa britskej vojenskej rozviedky údajne stiahli z letiska Hostomeľ neďaleko ukrajinského hlavného mesta Kyjiv, o ktoré sa od začiatku konfliktu tvrdo bojovalo. 

Hostomeľ je malé a strategicky dôležité mesto. Pred vojnou tu sídlilo najdôležitejšie medzinárodné nákladné letisko Ukrajiny a kľúčová vojenská letecká základňa. Okrem Hostomeľa ukrajinská armáda v ostatných dňoch získala späť viacero ďalších kyjivských predmestí ako Irpiň či Buča.

Britská spravodajská služba zároveň tvrdí, že ukrajinské sily si po ťažkých bojoch zabezpečili kľúčovú cestu v Charkive na východe Ukrajiny.

Ukrajina, Hostomeľ
Satelitná snímka letiska pri meste Hostomeľ. Foto: SITA/AP

11:07 Ruská propaganda sa v ostatnom čase čoraz viac zameriava na španielsky hovoriace krajiny v Latinskej Amerike.

Moskva sa snaží šíriť lži na sociálnych sieťach ohľadne vojny na Ukrajine v štátoch, ktoré dlhodobo nedôverujú Spojeným štátom.

10:03 Hraničnými priechodmi prešlo v piatok 1. apríla 698 mužov, 1 457 žien a 691 detí. Ako informuje tlačový odbor ministerstva vnútra, o dočasné útočisko požiadalo 766 osôb.

„Zároveň bolo vypravených 42 autobusov, ktoré prepravili 593 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky a jeden vlak s počtom cestujúcich 116. Za piatok ubytovali 73 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 11 464 lôžok,“ doplnil úrad vlády.

Utečenci, hranice, Ukrajina
Utečenkyňa z Ukrajiny na slovenskej hranici. Foto: SITA/Branislav Bibel

9:58 Po mesiaci bojov, keď sa ruskej armáde nepodarilo dobyť ukrajinskú metropolu Kyjiv, ani žiadne ďalšie väčšie a strategickejšie mesto, sa momentálne úsilie Moskvy zameriava na východ Ukrajiny. 

Tvrdenie Kremľa, že jeho hlavným cieľom bola vždy východná časť Ukrajiny, je podľa ISW nepravdivé a má za cieľ zamaskovať neúspech ruských vojsk v doterajšom priebehu invázie.

9:39 Americké ministerstvo obrany oznámilo, že ukrajinským silám, ktoré bránia krajinu pred ruskými okupantmi, poskytne ďalších 300 miliónov dolárov vo vojenskom vybavení.

Tlačový tajomník Pentagonu John Kirby vo vyhlásení v piatok večer uviedol, že vybavenie v novom balíku zahŕňa laserom navádzané raketové systémy, bezpilotné lietadlá, obrnené vozidlá, zariadenia na nočné videnie a muníciu.

Súčasťou sú aj zdravotnícke potreby, terénne vybavenie a náhradné diely. USA od začiatku ruskej invázie podľa Kirbyho poskytli Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac ako 1,6 miliardy dolárov.

9:35 Po odpálení najmenej troch ruských balistických rakiet na Odeskú oblasť na juhozápade Ukrajiny v piatok neskoro večer prišlo o život niekoľko ľudí.

9:24 Čínsky diplomat Wang Lu-tchung má návrh na vyriešenie ukrajinského konfliktu. Americký prezident Joe Biden by podľa neho mal zavolať ruskému náprotivkovi Vladimirovi Putinovi a sľúbiť mu, že na Ukrajine sa neuskutoční žiadne rozširovanie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), žiadne rozmiestnenie strategických zbraní a Ukrajina zostane neutrálna.

„Potom sa možno problém vyrieši,“ povedal Wang Lu-tchung v sobotu pred novinármi v Pekingu. Generálny riaditeľ odboru pre európske záležitosti na čínskom ministerstve zahraničných vecí dodal, že ak majú Američania v úmysle dosiahnuť prímerie, tento problém by sa podľa neho „dal vyriešiť veľmi ľahko“.

9:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ruské sily zanechávajú za sebou „úplnú katastrofu“ pri ústupe zo severu, vrátane miest neďaleko Kyjiva.

Varoval obyvateľov, aby si dávali pozor na ďalšie ruské ostreľovanie a nášľapné míny.„Zamínovali celé územia, domy, vybavenie, dokonca aj telá ľudí, ktorí boli zabití,“ povedal vo svojom nočnom videoprejave k národu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

22:00 Piatkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v sobotu.

21:46 Agropotravinárske komory apelujú na európske organizácie a na Európsku komisiu, aby čo najskôr zmiernili súčasné negatívne dopady, či už COVID-19 alebo aktuálne vojnového konfliktu.

Ako ďalej na piatkovom brífingu spolu s predsedami agropotravinárskych samospráv okolitých krajín povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho, po COVID-19 a po ruskom útoku na Ukrajinu sa svet zmenil.

A aj bez ohľadu na možné ukončenie vojnového konfliktu tu budú podľa neho stále konsekvencie. A to napríklad v tom, že na EÚ bude obrovský tlak, aby produkovala viac zdravších a kvalitnejších potravín.

„Rusko a Ukrajina boli obilnicou sveta doposiaľ. A tlak na členské štáty bude obrovský,“ skonštatoval Macho. EÚ potrebuje podľa neho vyššiu produkciu.

EU, potraviny, potravinárstvo
Fresh fruits and vegetables from European Union Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

21:36 Najvýraznejšie priame vystavenie voči krajinám vo vojenskom konflikte na Ukrajine majú veľké podniky, ktoré sú prirodzene viac exportne zamerané. V marcovom makroprudenciálnom komentári to konštatuje Národná banka Slovenska.

Zároveň však dodáva, že sú tieto spoločnosti menej závislé na vojnou zasiahnutých trhoch. Takmer pätina veľkých firiem vyváža časť svojej produkcie buď do Ruska, alebo Ukrajiny. S klesajúcou veľkosťou podniku sa tento podiel zmenšuje.

21:17 Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio v piatok navštívil Azerbajdžan v rámci snahy jeho krajiny diverzifikovať dodávky zemného plynu po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu.

Štyridsať percent svojej spotreby plynu Taliansko pokrýva nákupom z Ruska, pričom premiér Mario Draghi vo štvrtok uznal, že to priamo financuje ruskú vojnu.

20:19 Ukrajinskí vojaci dobyli späť mesto Buča nachádzajúce sa severozápadne od Kyjeva. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na starostu Buče Anatolija Fedoruka.

20:10 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v piatkovom telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom opätovne vyzval na stretnutie lídrov Ukrajiny a Ruska.

Vo vyhlásení jeho kancelárie sa uvádza, že Erdogan s Putinom diskutovali aj o rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré sa začiatkom týždňa uskutočnili v Istanbule.

Slovensko, Ukrajina, vojna, ekonomika, peniaze
Ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: koláž WBN, SITA

20:00 Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že tímu, ktorý mal v úmysle pomôcť obyvateľom Mariupoľa opustiť obliehané mesto, sa v piatok nepodarilo dostať do prístavného mesta na pobreží Azovského mora.

Červený kríž vo vyhlásení uviedol, že pracovníci dúfajú, že sa im to v sobotu podarí. „Opatrenia a podmienky znemožnili“ konvoju troch vozidiel bezpečne sa dostať do Mariupoľa a vrátiť sa do Záporožia.

„Pre úspech operácie je nevyhnutné, aby strany rešpektovali dohody a poskytli potrebné podmienky a bezpečnostné záruky,“ uviedla organizácia.

19:54 Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uviedla, že jej členovia sa v piatok dohodli na uvoľnení ďalšej ropy zo svojich núdzových rezerv v reakcii na nepokoje na trhu spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu.

Ropa

19:25 Riaditeľ jadrovej elektrárne v Černobyle uviedol, že nie je možné určiť stupeň radiácie, ktorému boli ruské jednotky vystavené pri okupácii územia. Informuje o tom spravodajský web CNN.

18:54 Symbolický šek v hodnote 50-tisíc eur odovzdal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) riaditeľovi Inštitútu urgentnej medicíny v moldavskom Kišiňove, ktoré poskytuje starostlivosť pre ťažko choré deti z ukrajinských rodín, ktoré utiekli pred vojenským konfliktom. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Minister Korčok spolu s ministrami zahraničných vecí Česka Janom Lipavským a Rakúska Alexandrom Schallenbergom v piatok navštívili Moldavskú republiku. V hlavnom meste Kišiňov ministri rokovali s rezortným partnerom Nicu Popescom o utečeneckej kríze, energetike, či regionálnej bezpečnosti v súvislosti s pokračujúcou vojenskou inváziou Ruska na území Ukrajiny.

18:19 Mestská rada obliehaného ukrajinského mesta Mariupoľ odhaduje, že obnova poškodenej infraštruktúry po týždňoch intenzívneho ruského bombardovania bude stáť najmenej 10 miliárd dolárov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Predbežný odhad nákladov na obnovu mesto urobilo v čase, v ktorom vojna pokračuje. Tisíce obyvateľov mesta zostalo bez elektriny a tečúcej vody a humanitárnym konvojom sa nedarí do mesta prichádzať.

„Každý zločin, každá vražda a akt ničenia spáchaný agresorom sa musí zaznamenať a predložiť Medzinárodnému súdnemu dvoru,“ povedal starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko.

(1 EUR = 1,1052 USD)

17:43 Od začiatku utečeneckej krízy k dnešnému dňu 1. apríla prekročilo slovenské hranice 294 262 ľudí.

Po prvých dvoch týždňoch funguje na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a vo veľkokapacitnom centre (VKC) Michalovce nový systém, ktorý prispieva k efektívnejšiemu vybaveniu procesu prijímania utečencov. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra SR (MV SR).

Od začiatku fungovania hotspotu v Michalovciach, teda od 14. marca tohto roka, pôsobilo v areáli 1 056 dobrovoľníkov (opakujúci sa), z toho bolo 576 unikátnych. Dobrovoľníci sú však podľa rezortu vnútra potrební aj naďalej. Preto v týchto dňoch začala fungovať webstránka, cez ktorú sa môžu prihlásiť záujemcovia, ktorí by chceli pomôcť ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny.

16:57 Z Ukrajiny pred vojnou utieklo podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) už viac ako 4,1 milióna ľudí. Úrad uviedol, že podľa najnovších údajov od vypuknutia vojny z krajiny ušlo 4 102 876 jej obyvateľov, pričom 90 percent z nich tvoria ženy a deti. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Sú nútení utekať o život. Sú nútení opustiť svoje domovy. Sú nútení byť oddelení od svojej rodiny. Táto tragédia sa musí skončiť,“ vyhlásil UNHCR. Informáciu o počte utečencov úrad zverejnil po tom, ako ukrajinské úrady uviedli, že počas ruských úderov bolo od začiatku invázie doteraz zabitých najmenej 148 detí. Ukrajinské ministerstvo obrany dodalo, že Rusi od 24. februára vystrelili 1370 rakiet a zničili 15 ukrajinských letísk.

16:45 Ruskí predstavitelia uviedli, že ich požiadavka, aby sa za zemný plyn platilo v rubľoch, neznamená okamžité prerušenie dodávok. Plyn z Ruska do Európy v piatok stále pritekal.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že „platby za súčasné dodávky sa nemusia robiť v ten istý deň, ale niekedy v apríli alebo dokonca začiatkom mája“.

16:22 Čína v piatok opätovne skritizovala západné sankcie namierené voči Rusku. Udialo sa tak počas summitu najvyšších predstaviteľov Európskej únie a Pekingu.

V rámci neho EÚ požiadala Čínu o ubezpečenie, že nepomôže Moskve obchádzať ekonomické opatrenia zavedené v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Čínske ministerstvo zahraničných vecí tiež pripísalo vinu za vojnu na Ukrajine aspoň čiastočne Spojeným štátom, ktoré podľa Číny presadzovali rozšírenie vojenskej aliancie NATO bližšie k ruským hraniciam.

Na virtuálnom samite sa predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf európskej diplomacie Josep Borrell snažili nájsť u čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a premiéra Li Kche-čchianga signály, že Peking by mohol pomôcť ukončiť vojnu. „Medzinárodné spoločenstvo, najmä Čína a EÚ, majú vzájomnú zodpovednosť za využitie spoločného vplyvu a diplomacie na ukončenie ruskej vojny na Ukrajine a s ňou spojenej humanitárnej krízy,“ napísal Michel na Twitteri.

Li Kche-čchiang zasa v tlačovej správe potvrdil dôležitosť vzťahov medzi Čínou a EÚ a vyjadril nádej, že obe strany „zostanú navzájom otvorené, budú neustále rozširovať prístup na trh, chrániť spravodlivú hospodársku súťaž a podporovať liberalizáciu obchodu a uľahčenie investícií.“

15:56 Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) je dnes jednotná ako nikdy predtým, chceme tiež, aby bola silná, ako nikdy predtým, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) po rokovaní so zástupcom generálneho tajomníka NATO Mirceom Geoanăom.

„Zhodli sme sa, že vzhľadom na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine sa bezpečnosť a obrana spojeneckého územia stali najdôležitejším prioritami Aliancie. Nová Strategická koncepcia NATO musí odrážať túto zmenenú realitu a kľúčové poslanie Aliancie. Potrebujeme napĺňať dohodnuté spojenecké ciele, budovať plánované spôsobilosti, investovať do obrany. Aliancia je dnes jednotná ako nikdy predtým, chceme tiež, aby bola silná, ako nikdy predtým,“ uviedol Korčok.

15:41 Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Olexandr Motuzjanyk odmietol komentovať ruské obvinenia z údajného útoku ukrajinských vrtuľníkov na sklady paliva v juhoruskom meste Belgorod. Referuje o tom spravodajský web CNN. „Chcel by som zdôrazniť, že Ukrajina vykonáva obrannú operáciu proti ruskej agresii na území Ukrajiny. To neznamená, že Ukrajina musí byť zodpovedná za každý nesprávny odhad alebo udalosť či katastrofu, ktorá sa stala na území Ruskej federácie. Nie je to prvý raz, čo sme svedkami takýchto obvinení. Preto tieto informácie nepotvrdím ani nevyvrátim,“ uviedol v piatok v televíznom vyhlásení.

Útok na sklad v Belgorode
Požiar skladu ropy v Belgorode po údajnom ukrajinskom útoku. Foto: Russian Emergency Ministry Press Service via AP

15:27 Do obliehaného juhoukrajinského mesta Mariupoľ nie je možné vstúpiť a akýkoľvek pokus o odchod preč je pre obyvateľov mimoriadne nebezpečný. V piatok to vyhlásili mariupoľské úrady.

„Nevidíme ozajstnú túžbu od Rusov poskytnúť obyvateľom Mariupoľa príležitosť evakuovať sa na územie kontrolované Ukrajinou,“ uviedol na Telegrame Petro Andriuščenko, poradca mariupoľského starostu. Dodal, že ruskí okupanti od štvrtka „kategoricky nepovoľujú vstup do mesta žiadnemu humanitárnemu nákladu, a to ani v malom množstve“.

15:10 Hasičskú techniku v piatok odovzdali štátny tajomník Ministerstva vnútra SR (MV SR) Vendelín Leitner a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek regionálnemu riaditeľovi hlavného riaditeľstva štátnej služby pre mimoriadne udalosti v Zakarpatskom kraji Romanovi Hudakovi na Ukrajine. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu vnútra.

Pomoc tvoria dva kusy cisterien Iveco Trakker a 1 000 párov zásahových rukavíc. Cisterna disponuje nádržou na vodu s kapacitou 9 000 litrov a s nádržou na hasiacu penu s kapacitou 800 litrov.

„Ako hovorí známe príslovie, v núdzi poznáš priateľa. Náš východný sused je vo vojne, a preto je našou povinnosťou mu pomáhať najviac, ako sa dá. Verím, že im touto troškou pomôžeme, nakoľko počas vojnového konfliktu prišlo u našich susedov k obrovským stratám na technike,“ povedal štátny tajomník Leitner.

Foto: www.facebook.com

15:02 Ruský mediálny regulačný orgán Roskomnadzor pohrozil internetovej encyklopédii Wikipédia pokutou štyri milióny rubľov (asi 34-tisíc eur).

Na svojom oficiálnom kanáli na Telegrame uviedol, že poslal Wikipédii žiadosť o okamžité odstránenie „nepresných informácií o špeciálnej vojenskej operácii Ruskej federácie na Ukrajine“, ktoré vnášajú dezinformácie medzi ruských používateľov.

14:41 Európska komisia (EK) navrhla, aby krajiny 27-člennej Európskej únie (EÚ) umožnili miliónom ľudí, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine, vymeniť si ukrajinské hrivny za národné meny hostiteľských štátov. EK v piatok uviedla, že cieľom jej návrhu je podpora koordinovaného postupu únie.

„Tento prístup je nutný z hľadiska toho, že Ukrajinská národná banka pozastavila výmenu hrivien za zahraničné meny, aby chránila obmedzené devízové rezervy,“ konštatovala EK.

„Výsledkom je to, že úverové inštitúcie v členských krajinách EÚ sú neochotné robiť tieto výmeny vzhľadom na obmedzenú konvertibilitu hrivny,“ dodala komisia.

14:05 Ukrajinsko-ruské rozhovory pokračujú prostredníctvom videospojenia. Šéf ruskej delegácie Vladimir Medinskij zverejnil snímku z aktuálnych rokovaní.

Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasa potvrdila agentúre AP, že rokovania boli obnovené. Piatkové rokovania pokračujú tri dni po ostatnom stretnutí ruskej a ukrajinskej delegácie v Turecku. Hlavný ruský vyjednávač povedal, že ruské „pozície ku Krymu a Donbasu sa nemenia“.

14:02 Po tohtotýždňových mierových rokovaniach s Ukrajinou Rusko nemá nijaké schválené plány, vyjednávania by však „mali pokračovať“. Povedal to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii počas návštevy indického hlavného mesta Naí Dillí.

Lavrov dodal, že „nastal pohyb“, pokiaľ ide o uznanie Ukrajiny, že nemôže byť súčasťou nejakého bloku a nemôže mať jadrový štatút. Tiež konštatoval, že teraz je „oveľa väčšie porozumenie zo strany Ukrajincov“ pre ruskú pozíciu v otázke Donbasu a Krymu.

Po tohtotýždňových mierových rozhovoroch v Istanbule Lavrov povedal, že ukrajinskí predstavitelia predložili svoje návrhy písomne a Kremeľ „pripravuje našu odpoveď“.

13:45 Spojené kráľovstvo prerába staré vojenské vozidlá na sanitky pre Ukrajinu. Referuje o tom spravodajský web BBC. V najväčšej továrni na výrobu sanitiek v East Yorkshire v týchto dňoch sprejujú a prerábajú vyslúžilé vojenské vozidlá, aby z nich urobili sanitky schopné pôsobiť vo vojne na Ukrajine. Prvé sanitky odošlú na Ukrajinu ešte v priebehu piatka.

13:06 Kremeľ tvrdí, že správy o údajnom útoku ukrajinských bojových helikoptér na sklad paliva v Rusku nie sú priaznivé pre rozhovory medzi oboma stranami. „Určite to nie je niečo, čo by sa dalo vnímať ako vytvorenie pohodlných podmienok pre pokračovanie rozhovorov,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

12:43 Starosta ukrajinského mesta Brovary, ktoré leží severovýchodne od Kyjiva, uviedol, že ruskí vojaci odišli zo všetkých oblastí v okolí mesta. „Ukrajinské ozbrojené sily dnes uskutočnia určité vyčisťovacie operácie,“ povedal starosta Ihor Sapožko pre ukrajinskú televíziu. Mesto Brovary sa ruským vojakom nepodarilo obsadiť napriek tvrdým bojom v okolitých dedinách. Informuje o tom portál bbc.com.

Ukrajinské sily oslobodili aj mesto Vyšhorod nachádzajúce sa severne od Kyjiva, napísal na komunikačnej platforme poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. V Chersonskej oblasti ukrajinské sily prevzali kontrolu nad jedenástimi mestami a dedinami, dodal Arestovyč. BBC uviedla, že tieto správy nemôže nezávisle overiť. Cherson je jediné veľké ukrajinské mesto, ktoré ruská armáda obsadila.

12:10 Agentúra Európskej únie (EÚ) pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva Europol vyslala tímy do krajín susediacich s Ukrajinou v snahe ochrániť utečencov pred zločincami. Tímy podporujú miestne orgány sekundárnymi bezpečnostnými kontrolami a snažia sa „identifikovať zločincov a teroristov usilujúcich sa vstúpiť do EÚ s prúdom utečencov a využiť situáciu“, informoval v piatok Europol.

Jeho tímy pôsobia v Litve, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a Moldavsku, pričom agentúra plánuje vyslať ďalšie aj do Maďarska. Europol tiež uviedol, že zbiera spravodajské informácie, aby ich mohli využiť pri hodnotení kriminálnych hrozieb naprieč Európou. Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu odtiaľ podľa dát Organizácie Spojených národov utiekli viac ako štyri milióny ľudí.

11:44 Z Ukrajiny do Poľska podľa piatkových údajov poľskej pohraničnej stráže pred vojnou utieklo už viac ako 2,4 milióna ľudí. Počet Ukrajincov prekračujúcich hranice však výrazne klesol a vo štvrtok na poľské územie prišiel z Ukrajiny tretí najmenší denný počet ľudí od začiatku ruskej invázie. Počas štvrtka prišlo do Poľska 23-tisíc Ukrajincov, čo bolo o 9,5 percenta menej ako v stredu. Informuje o tom portál bbc.com.

Zároveň rastie počet Ukrajincov, ktorí sa vracajú na územie svojho štátu. Cez Poľsko na Ukrajinu od začiatku vojny vstúpilo 406-tisíc ľudí. V priebehu štvrtka cez poľské hranice na ukrajinské územie prešlo 15-tisíc ľudí. Časť tých, ktorí prekročili hranice z Ukrajiny, odišla do iných štátov. Profesor Varšavskej univerzity Maciej Duszczyk, ktorý sa venuje výskumu migrácie, odhaduje, že v Poľsku zostáva zhruba 1,3 až 1,4 milióna utečencov.

11:27 Konvoj Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) na Ukrajine opustil mesto Zaporižžia a smeruje k Mariupoľu, po tom ako dostal bezpečnostné záruky od všetkých strán v konflikte.

Primárnym cieľom malého konvoja pozostávajúceho z troch vozidiel by malo byť sprostredkovanie a sprievod evakuácie civilistov z obliehaného mesta prostredníctvom autobusov poskytnutých ukrajinskou vládou. Tím by chcel zvládnuť operáciu v rámci dňa a dúfa, že dosiahne autobusy, ktoré vyšli pred ním, informuje spravodajský portál BBC.

Cesta do Mariupoľa je podľa Červeného kríža „zúfalo dôležitá“, keďže tam uviazli desaťtisíce obyvateľov, ktorí čelia neprestajnému bombardovaniu zo strany ruských síl. Nie je však isté, že sa misia skončí úspechom. Predošlé pokusy o zriadenie humanitárnych koridorov nevyšli, pretože nevydržal dohodnutý pokoj zbraní.

11:12 Ruské sily vo štvrtok skonfiškovali 14 ton humanitárnej pomoci určenej obyvateľom Melitopoľa na juhu Ukrajiny. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tým, že potraviny a lieky boli naložené v 12 autobusoch a teraz vyjednávajú o ich návrate a evakuácii melitopoľských obyvateľov v nich. Politička, ktorá je ministerkou pre reintegráciu dočasne okupovaných teritórií, tiež uviedla, že do mesta Záporožie na svojich autách vo štvrtok dorazilo 1 458 ľudí z miest v Záporožskej oblasti. Informuje o tom televízia CNN.

10:46 Štát by mal zmeniť svoj postoj k odídencom z Ukrajiny a pomôcť im lepšie sa integrovať do spoločnosti, ako aj na pracovný trh. 

Ako na tlačovej besede uviedol predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský, Slovensko dlhodobo trápi klesajúci demografický vývoj, ako aj nedostatok pracovníkov v rôznych oblastiach, pričom práve ľudia utekajúci pred konfliktom na Ukrajine by nám v tejto oblasti mohli pomôcť.

Ako doplnil expert strany na ekonomiku Jozef Hajko, aktuálne evidujeme na Slovensku asi 86-tisíc pracovných miest, ktoré nie sú obsadené. „Táto kríza a vlna utečencov nám ponúka riešenia, aby sme týchto kultúrne blízkych ľudí integrovali na našom pracovnom trhu,“ zhodnotil.

Vyzval vládu, aby dala tejto téme náležitú dôležitosť, zriadila úrad splnomocnenca, ktorý by mal predstaviť vlastnú stratégiu ďalšieho postupu a taktiež pomôcť Ukrajincom, ktorí by mali záujem u nás začať podnikať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:39 Konvoj Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) s humanitárnou a zdravotnou pomocou pre Mariupoľ uviazol v meste Zaporižžia, keďže ešte neprijali vyžadované bezpečnostné záruky pre tím. 

Do obliehaného mesta na juhu Ukrajiny, kde uviazli desaťtisíce ľudí, smeruje päť podporných vozidiel a dva nákladiaky s pomocou. Je nepravdepodobné, že bez potrebných bezpečnostných záruk oboch strán konfliktu bude tím ICRC pokračovať.

Záporožie, Ukrajina
Mesto Záporožie. Foto: SITA/AP

9:34 Ukrajinské sily znovu získali kontrolu nad obcami Sloboda a Lukašivka na dôležitej trase medzi Černihivom a Kyjivom. 

Černihiv aj Kyjiv naďalej čelia leteckým a raketovým útokom, napriek tomu, že Rusko tvrdí, že v týchto oblastiach obmedzuje vojenské aktivity.

9:29 V druhom a treťom dôchodkovom pilieri majú ruské a ukrajinské aktíva len malé zastúpenie. V doplnkovom dôchodkovom sporení, kde je tento podiel relatívne najvyšší, predstavovala ich hodnota na konci januára 0,5 % čistej hodnoty aktív (NAV). V druhom penzijnom pilieri a v kolektívnom investovaní dosahovalo zastúpenie ruských a ukrajinských aktív zhodne 0,3 % agregátnej NAV. V marcovom komentári k finančnému trhu to uviedla Národná banka Slovenska.

9:16 Súčasná situácia je „budíčkom“ pre celú Európu a konanie Ruskej federácie na Ukrajine bude mať ďalekosiahle následky aj pre Slovensko vo všetkých oblastiach vrátane energetickej. 

Zhodli sa na tom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) spolu s námestníčkou ministra zahraničných veci USA pre európske a euroázijské záležitosti Karen Donfried, s ktorou sa stretol 31. marca pri príležitosti ministerského zasadnutia B9 v Bratislave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:36 V ruskom meste Belgorod neďaleko Ukrajiny v piatok ráno vypukol požiar v sklade ropy. Regionálny gubernátor Vjačeslav Gladkov na službe Telegram vyhlásil, že ho spôsobili nálety dvoch ukrajinských vrtuľníkov. Dve osoby podľa neho utrpeli zranenia, ale nie sú v ohrození života. Obyvateľov žijúcich v blízkosti evakuovali. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že Ukrajina sa k incidentu neprihlásila. Požiar vznikol dva dni po tom, čo muničným skladom v regióne otriasli výbuchy.

8:24 Austrália pošle Ukrajine na pomoc vo vojne s Ruskom obrnené vozidlá Bushmaster. V piatok to oznámil austrálsky premiér Scott Morrison, ale nešpecifikoval, koľko strojov a kedy ich pošlú. „Neposielame len naše modlitby, posielame naše zbrane, posielame našu muníciu, posielame našu humanitárnu pomoc, posielame toto všetko, naše nepriestrelné vesty, všetky tieto veci a pošleme aj naše obrnené vozidlá, naše Bushmastery,“ vyjadril sa politik. O austrálske obrnené vozidlá požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok počas prejavu k austrálskemu parlamentu.

8:11 Ceny ropy sa vo štvrtok znížili. Májové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 7,54 USD a uzavreli na úrovni 100,28 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 5,54 USD na 107,91 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 14 centov na 3,19 USD za galón. Ceny drahých kovov však zamierili nahor. Zlato zdraželo o 15 USD na hodnotu 1 954 USD za uncu a cena striebra sa zvýšila o 2 centy na úroveň 25,13 USD za uncu. (1 EUR = 1,1101 USD)

7:57 Nátlaková zahraničná politika je poriadku, ale prečo by účet za ňu, mal platiť aj Európsky priemysel a domácnosti. Inými slovami, keď chceme používať punitívne opatrenia, tak by nemali byť výstrelom do vlastnej nohy.

7:41 Britské ministerstvo obrany tvrdí, že niektoré ruské sily nasadené v Gruzínsku povolajú na posilnenie jednotiek na Ukrajine. Je to ďalšie znamenie, že plán Moskvy s inváziou sa mení. Krok „naznačuje nečakané straty, ktoré (Rusko) utrpelo počas invázie,“ uviedol rezort. Podľa jeho slov sa očakáva, že časť presunutých síl zreorganizujú do troch práporových taktických skupín pre boj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

7:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil odvolanie dvoch generálov, ktorých označil za „antihrdinov“.

V nočnom príhovore na sociálnych sieťach uviedol, že teraz nemá čas „zaoberať sa všetkými zradcami, ale postupne budú všetci potrestaní“. Bývalému šéfovi úseku vnútornej bezpečnosti Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a niekdajšiemu vedúcemu úradu SBU v Chersonskej oblasti odobral ich generálske hodnosti. Zelenskyj varoval, že o svoje hodnosti prídu všetci vyšší dôstojníci, ktorí porušujú vojenskú prísahu vernosti Ukrajine. Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:09 Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová cestuje na Ukrajinu. Ako oznámila vo štvrtok v noci na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, cestuje do Kyjeva. Podrobnosti o jej ceste a s kým sa počas nej stretne nezverejnili z „bezpečnostných dôvodov“, uvádza spravodajský portál BBC s odvolaním sa na predstaviteľa parlamentu.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj