Chystáte sa na vianočné nákupy? Za potraviny si opäť priplatíme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vianočné sviatky klopú na dvere a podľa odhadov spoločnosti Wood & Company vyjdú našincov tento rok nákupy na štedrovečerný stôl minimálne o 5 % viac ako vlani. To znamená, že ak Slováci vlani za predvianočný nákup potravín nechali v obchode 100 eur, tak tento rok ich rovnaký nákup vyjde minimálne na 105 eur, teda minimálne o päť eur viac.

Podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej si Slováci už niekoľko mesiacov priplácajú za nákupy potravín a nealkoholických nápojov o takmer 5 % viac ako vlani.

Výrazné tempo zvyšovania

V prvom štvrťroku 2019 ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli o 2,4 %, v druhom štvrťroku sa tempo zdražovania zrýchlilo na 3,6 % a v treťom kvartáli boli ceny vyššie ako vlani už o 4,9 %.

„Aj v októbri 2019 sme si podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR priplatili za nákup potravín o 4,8 % viac ako vlani. Napriek tomu, že počas niektorých mesiacov v rokoch 2017 a 2018 rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov rýchlejšie ako teraz, tempo ich aktuálneho medziročného zvyšovania, tesne pod hranicou 5 %, je pomerne výrazné,“ konštatovala Eva Sadovská.

Najvýraznejší nárast cien spomedzi potravín v októbri podľa analýzy WOOD & Company zaznamenali vybrané druhy ovocia a zeleniny, zemiaky a bravčové mäso. O vyše polovicu ako pred rokom bol drahší mak.

„Aj ceny zemiakov sú naďalej pomerne vysoké a aktuálne si na svoje konto pripisujú medziročný nárast o takmer 37 %. No a peňaženky Slovákov pociťujú taktiež dôsledky afrického moru ošípaných, nakoľko za viaceré druhy bravčových výrobkov si priplácame o 10 % – 35 % viac ako vlani. O vyše štvrtinu zdražela i jedlá soľ. Spomedzi zeleniny išli s cenou hore cibuľa a zeler (o takmer štvrtinu). Z ovocia sú drahšie ako vlani najmä mandarínky a to o tretinu,“ ozrejmila Sadovská.

Lacnejšie kakao a maslo

Nižšie ceny na cenovkách nájdeme podľa Sadovskej v prípade zeleniny na paprike a paradajkách a lacnejšie ako vlani je napríklad aj kakao a maslo.

„Na ceny potravín vplýva situácia vo svete, ale aj opatrenia z domáceho prostredia. Pod aktuálny vývoj cien potravín sa evidentne ešte stále podpisuje už spomínaný africký mor ošípaných majúci vplyv na vyššie ceny mäsa. Svoju rolu ale zohrávajú aj mzdové náklady súvisiace s príplatkami za prácu v noci či cez víkend alebo samotný rast minimálnej mzdy. Cenotvorbu v prípade potravín ovplyvňuje aj stav tohtoročnej úrody u nás či vo svete a s tým súvisiace aj ceny agrokomodít na svetových trhoch,“ dodala analytička Wood & Company.

V rámci EÚ má Slovensko tretí najrýchlejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov. Slováci sú tak jedným z tých národov, ktoré pred sviatkami pociťujú najvýraznejšie zmeny na cenovkách v obchodoch. Podľa údajov Eurostatu bol v októbri 2019 zaznamenaný najrýchlejší rast cien potravín a nealkoholických nápojov v Poľsku a to o 6,3 %. Nasledovalo Maďarsko, kde sa ceny potravín a nealko nápojov medziročne zvýšili o 5,0 %.

Slovákov tradične aj pred sviatkami lákajú nákupy za hranicami nášho štátu. „Podľa údajov Eurostatu v Poľsku nakúpime potraviny lacnejšie ako u nás o – 26,5 %, v prípade Maďarska o – 9,1 % a v Českej republike o – 10,0 %,“ uzavrela Eva Sadovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Sadovská
Firmy a inštitúcie Wood & Company