Ak politici budú tému kontaminovaného obilia občas aj zneužívať, môže to vytvoriť mierny odpor a posilniť antiukrajinské nálady v spoločnosti.
Ukrajinskou pšenicou by sa mala zaoberať aj vláda, tvrdí Krajniak. Dodal, že slovenských producentov treba odškodniť a pomôcť im
U nás často stačí hovoriť akýkoľvek názor dostatočne nahlas. Časť ľudí si ho vždy osvojí. Pre agentúru SITA to uviedol sociológ Václav Hřích.
„Vidíme, že debata, hlavne na politickej scéne, je momentálne o tom, či to vlastne je alebo nie je kontaminované obilie. Myslím, že stále prebiehajú isté spory o vzorkách. Akúkoľvek informáciu budú občania Slovenska považovať za tým pravdivejšiu, čím viac im o tom budú rozprávať práve politici, ktorým oni dôverujú,“ dodal sociológ.
Nie je to len problém Slovenska
Zároveň tvrdí, že veľká časť antiukrajinských nálad prichádza z prostredia šírenia dezinformácií, s ktorými nebojuje len Slovensko, ale aj ďalšie krajiny sveta. Akým spôsobom sa budú dať eliminovať tieto nálady v spoločnosti podľa Hřícha do veľkej miery záleží od toho, nakoľko dokážu štát alebo organizácie, ktoré patria pod štát, vysvetľovať túto problematiku a ako v tom vysvetľovaní budú autentickí.
Ak Matovič vedel nájsť miliardy na volebnú korupciu, štát musí mať podľa SaS aj na kontroly múky a obilia
„Neočakávam, že sa dokážeme hoaxom vyhnúť. Ako ľudia máme čoraz menej čas a asi aj vôľu overovať si informácie. To znamená, že tí, čo šíria nepravdivú informáciu alebo hoaxy, využívajú to, že v dobe, ktorá je stále rýchlejšia a rýchlejšia, sa im pracuje lepšie. My, ľudia, si informácie neoverujeme v ničom,“ vysvetlil sociológ.
Mediálna gramotnosť
Tomuto obdobiu sa podľa neho hovorí „žitie v nadpisoch„. „Je to jeden z dôsledkov, ale nie je to spôsobené iba hoaxami. Ide o celkovú náladu v spoločnosti. Nielen na Slovensku, ale viac-menej v celom svete funguje veľmi intenzívna internetizácia a sociálne siete,“ dodal.
Slováci sa podľa Budaja kontaminovanej múky nemusia báť, Pellegrini volá po zintenzívnení kontrol
Hřích si zároveň myslí, že takýto stav má na svedomí aj nízka miera mediálnej gramotnosti. Tvrdí, že ľudia by mali s obrovským množstvom informácií narábať opatrnejšie.
„Netýka sa to iba hoaxov, ale napr. aj fenoménu internetového lekárstva. Ide o to, že ľudia si všetko vyhľadajú na internete a potom prichádzajú za lekármi s vlastnými riešeniami. Lekári niekedy len pozerajú, čo to od nich vlastne chcú,“ doplnil.
Vyjadrenia politikov k obiliu
K téme kontaminovaného obilia sa ostro vyjadrili viacerí predstavitelia opozičných politických strán. Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) vyzval premiéra Eduarda Hegera, aby nerobil zo Slovenska odpadkový kôš a líder Republiky Milan Uhrík na sociálnej sieti napísal, že „Slovensko robí pre Ukrajinu dosť. Ukrajinskí kšeftári nám sem za odmenu predávajú obilie napchaté chémiou a pesticídmi.“
Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov pre agentúru SITA uviedol, že „Taraba, Uhrík a ďalší im podobní sa správajú ako ruskí agenti.“ Zdôraznil, že Ukrajina je obeťou vojenského konfliktu, v ktorom každý deň zomierajú ľudia.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Dumpingovú situáciu nevytvárajú Ukrajinci, ale slovenskí obchodníci, ktorí chcú kúpiť toto obilie, pretože je lacnejšie. Nemá to nič spoločné s našimi záväzkami pomoci Ukrajine,“ povedal.
Vláda v pondelok zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska. Súčasne zaviedla režim umiestňovania colnej uzávery na všetky zásielky ostatných poľnohospodárskych produktov a potravín z územia Ukrajiny alebo pochádzajúcich z Ukrajiny, ktoré tranzitujú cez územie Slovenska.
Zákaz sa vzťahuje na obilniny, cukor, sušené krmivá, osivá, chmeľ, ľan a konope, ovocie a zeleninu, spracované ovocné a zeleninové výrobky, víno, etylalkohol poľnohospodárskeho pôvodu a med a včelie produkty.