Najväčšou slovenskou spoločnosťou v strednej a východnej Európe je podľa tržieb Volkswagen Slovakia.
Automobilka si vďaka medziročnému nárastu tržieb o 37,5 % na 10,4 mld. eur zlepšila svoje postavenie v rebríčku Coface CEE TOP 500 o dve priečky a je piatou najväčšou spoločnosťou v regióne strednej a východnej Európy a jediný slovenský zástupca v top desať.
Priaznivé ekonomické podmienky
Slovenskou dvojkou je KIA Motors Slovakia, ktorej patrí celkové 14. miesto. Za ňou nasledujú rafinéria Slovnaft, ktorá je na 28. mieste a PCA Slovakia na 41. mieste. Prvú slovenskú päťku uzatvára spoločnosť U.S. Steel, ktorá medziročne poskočila zo 48. na celkové 44. miesto.
Vo Volkswagene Slovakia platí nová kolektívna zmluva, zabezpečí dobré podmienky pre zamestnancov
Desiatku najväčších slovenských zástupcov v rebríčku dopĺňajú ešte Slovenské elektrárne (53. miesto), ktoré predbehli Samsung Electronics Slovakia (94. miesto), Slovenský plynárenský priemysel (118. miesto) a Mobis Slovakia (124. miesto), ktorý predbehol Tesco Stores (130. miesto). Jedno z prekvapení v rebríčku je pre tento rok slovenský skokan v tržbách, spoločnosť Faurecia. „Spoločnosť dodáva pre automobilový sektor a stala sa významným dodávateľom pre Jaguar Land Rover. Jej tržby sa medziročne zvýšili o takmer polovicu,“ uviedol country manažér Coface Slovensko Juraj Janči.
Slovensko má celkovo medzi gigantmi 37 zástupcov, čo je o šesť menej ako v predchádzajúcom roku. Uvedené firmy dosiahli za rok 2018 kumulované tržby viac ako 53 mld. eur, čistý zisk vyše 2 mld. eur a zamestnávali spolu viac ako 112 tis. ľudí. V rebríčku má pritom Slovensko piate najpočetnejšie zastúpenie firiem, po Poľsku (175), Maďarsku (71), Rumunsku (61) a Česku (60). Hoci počet firiem na Slovensku medziročne klesol, udržali si aspoň mierny rast tržieb, čo je podľa Jančiho dôsledkom priaznivých ekonomických podmienok.
Kraľujú ropné a plynárenské firmy
„Slovenská ekonomika zažívala vlani ekonomický boom, čo sa odrazilo nielen na raste HDP v nominálnej hodnote 4,1%, ale aj priemyselnej produkcii, hoci je pravdou, že v druhom kvartáli tohto roku sa rast výrazne spomalil na 1,9 %,“ konštatoval Janči. Na ekonomiku pozitívne vplýval najmä externý dopyt v priemysle, čo podľa neho potvrdzuje aj medziročný rast vývozu o 7 %.
Šéf Volkswagenu Herbert Diess vraj chce kúpiť podiel v Tesle, hodnota firmy na trhu stúpla
„Z interných činiteľov bol plusom určite rast domácej produkcie o viac ako 4 %, hoci interne na vývoj vplýval aj problém firiem s nedostatkom zamestnancov. Toto sa však už tento rok mení a v druhom kvartáli roka 2019 evidujeme stagnáciu priemyselnej produkcie,“ podotkol Janči. Rastu HDP pomohli podľa odborníka aj investície do fixného kapitálu týkajúce sa výstavby závodu Jaguar Land Rover, ktorý odštartoval výrobu v októbri 2018.
Celkovo medzi 500 najväčšími firmami strednej a východnej Európy opäť kraľujú ropné a plynárenské firmy. Top 500 hráčov regiónu zvýšilo za vlaňajšok tržby aj zamestnanosť, citeľný je však u nich podľa zverejnených údajov pokles zisku, a to najmä z dôvodu silnej konkurencie. Najpočetnejšie sú zastúpené ropné a plynárenské spoločnosti, nasledujú firmy z automotive a nešpecializovaného obchodu. Prvé tri miesta v rebríčku patria poľskému naftárskemu gigantu PKN Orlen, českej automobilke Škoda Auto a maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL.
Rast v regióne ostal solídny
„V regióne vlani pokračovala hospodárska aktivita. Týkalo sa to najmä Poľska, Maďarska a Lotyšska, ktoré zaznamenali tempo rastu HDP takmer 5 %. Ostatné krajiny zaznamenali slabšie tempo rastu, najmä Rumunsko, Estónsko a Bulharsko. Napriek rozdielom medzi krajinami celkový hospodársky rast v regióne zostal solídny a dosiahol 4,3 %. Hlavnými hnacími silami bola súkromná spotreba, zvýšenie investícií do fixných aktív a vývoz, ktorý však už bol menej dynamický,“ zhodnotil ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz.
Nadnárodná spoločnosť Coface, ktorá je globálny líder v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika, vydáva rebríček najväčších firiem regiónu strednej a východnej Európy podľa tržieb už jedenásty krát. Rebríček porovnáva najväčšie firmy z 12 krajín regiónu, Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Slovinska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 mil. eur, nepôsobili vo finančnom sektore, ako bankovníctvo, poisťovníctvo, lízing a podobne, a zverejňovali svoje údaje. Rebríček zároveň prináša aj prehľad o čistom zisku najväčších firiem, počte zamestnancov a medziročné zmeny.