BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Richarda Sulíka, ktorý bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu nahradí v NR SR Jana Kiššová. Sulík o tom informoval v sobotu v Bratislave na tlačovej konferencii po straníckom sneme. Kiššová doteraz zastávala funkciu generálnej manažérky strany. Predsedom strany napriek zvoleniu za europoslanca Sulík ostáva.
Europrogram Smeru smeruje k superštátu, zhodnotili liberáli
SaS chce znížiť katastrálne poplatky pri prevode pôdy
Sulíka opúšťajú ďalší členovia SaS, hoci on konflikt uzavrel
Sulík zároveň zhodnotil vývoj v strane od odchodu skupiny členov v marci 2013. Strana má podľa neho za sebou rok sceľovania. Stratila síce časť odborných kapacít, ale odchod mal podľa Sulíka aj svoje pozitíva. „Vytratili sa osobné animozity a tiež sa vytratili prehnané ambície,“ povedal. Stratu časti členskej základne chce strana kompenzovať inštitútom „priateľa slobody“.
Vyzval pravicové strany na spoluprácu
Tento inštitút je podľa Sulíka menej zaväzujúci, jednotlivci napríklad nemusia platiť členské príspevky. Zo stranou však spolupracujú. Momentálne ich je okolo 600. „Chceme na tom pracovať, aby sme čoskoro dosiahli prvú tisícku,“ povedal Sulík.
Zisk 9 mandátov vo voľbách do Vyšších územných celkov a jeden mandát v Európskom parlamente sú podľa Sulíka úspechom a dokazujú, že strana je pevnou súčasťou slovenskej politickej scény. Zároveň vyzval ostatné pravicové strany na spoluprácu, aby vytvorili protiváhu Smeru. Ten je podľa Sulíka už „za zenitom“ a SaS by sa rada podieľala na reformnej vláde po voľbách v marci 2016.
Snem strany zároveň zvolil ôsmich nových členov republikovej rady. Sú nimi Natália Blahová, Michal Broska, Jana Cigániková, Ľubomír Galko, Milan Laurenčík, Radoslav Pavelka, Martin Poliačik a Jana Kiššová.
Naša DNA je liberalizmus
Voľby v marci 2016 budú pre stranu SaS doposiaľ najväčšou výzvou. Dôvodom je podľa neho vznik veľkého počtu nových politických strán, ako napríklad Sieť alebo TIP. Keďže je podľa Sulíka v súčasnosti veľký pretlak strán na pravej strane politického spektra, strana sa musí profilovať ako liberálna s dôrazom na spoločenské a ekonomické slobody. Slovensko podľa Sulíka potrebuje reformy a SaS má potenciál priniesť ich.
„Práve tu vie strana SaS ponúkať zaujímavé koncepty, či už je to rovná daň, odvodový bonus alebo teraz aktuálne liberálny zákonník práce,“ povedal Sulík s tým, že strana sa bude do najbližších parlamentných volieb zameriavať na predkladanie funkčných a reformných ekonomických návrhov.
Zisk jedného mandátu v Európskom parlamente považuje Sulík za úspech. Pôsobiť v EP bude v rámci Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) aj keď nesúhlasí so všetkými ich postojmi. „Naša DNA je liberalizmus a ALDE je liberálna frakcia,“ povedal Sulík.
Nesúhlasí napríklad s kandidátom ALDE na post predsedu Európskej komisie Guyou Verhofstadtom, ale v rámci frakcie platí podľa neho sloboda hlasovania. Sulík chce podľa vlastného vyjadrenia v Bruseli hlasovať v zhode s programom SaS. Taktiež je jeho cieľom priblížiť európske témy verejnosti, aby na Slovensku stúpol záujem o dianie v únii.