BERLÍN 28. septembra (WEBNOVINY) – Posolstvá teroristickej siete al-Kájda a militantného hnutia Taliban, ktoré sa týkali nedeľných parlamentných volieb v Nemecku, bralo ministerstvo vnútra veľmi vážne. Bezpečnostné opatrenia v krajine boli posilnené, pred volebnými miestnosťami sa pohybovali početní policajti a vstup do volebných centrál v hlavnom meste Berlíne sprevádzali prísne kontroly a prehliadky. „Robíme len svoju prácu, ale robíme ju pokojne a rozvážne,“ uviedol hovorca ministerstva s tým, že sa hrozbami nenechajú vyviesť z rovnováhy. Zároveň potvrdil, že sa objavilo nové, od 11. septembra tohto roka, už siedme video výhražného charakteru.
Vo videu sa uvádza, že sa Taliban pokúša v krajine robiť nábor nových spolubojovníkov. Aj tento záznam je brány vážne, pričom na základe analýzy ide o “ najkonkrétnejšie výhražné video, aké kedy bolo namierené proti Nemecku“, informovali bezpečnostní predstavitelia. Šéf al-Kájdy Usáma bin Ládin na ňom opätovne vyzýva Európanov, aby stiahli svoje jednotky z Afganistanu. Európania sa majú poučiť z chýb iných, uvádza na
videozázname, ktorý je považovaný za pravý.
Portály Welt online a Spiegel online s odvolaním sa na záznam informovali, že na poslednom videu vidieť iba obraz Usámu bin Ládina s nemeckými titulkami. Šéf teroristickej siete na ňom analyzuje vzťahy Európanov k moslimom a predkladá svoju víziu budúcnosti NATO v Afganistane. Propagandistické posolstvo trvá takmer päť minút, pričom sa zmieňuje aj o útokoch v Madride z marca 2004 a v Londýne z júla 2005.
Žiadne z hrozieb na siedmich videách sa však nenaplnili. Americkí experti poukázali na to, že v minulosti sa už mnohé podobné odkazy ukázali ako číra propaganda. Najneskôr po bombových útokoch v Madride al-Kájda zistila, že terorom sa dajú ovplyvniť výsledky hlasovania, čo naposledy úspešné využila počas nedávnych volieb v Afganistane. Na útoky sú potrebné omnoho rozsiahlejšie prípravy ako aj ľudské i materiálne zdroje, pričom navyše akcie často nevyjdú podľa predstav teroristov. Omnoho jednoduchšie je preto poslať výhražné video, vysvetľujú pracovníci skupiny SITE Intelligence Group, ktorá sa zaoberá monitorovaním teroristických odkazov na internete. Do akej miery výhražné videá volebnú účasť ovplyvnili, nie je jasné, na nemecké pomery bola však neprimerane nízka – len niečo vyše 70 percent.
Oficiálne výsledky volieb
Oficiálne výsledky nemeckých parlamentných volieb zverejnené v pondelok ráno potvrdili pomerne jednoznačné víťazstvo Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU/CSU) vedenej súčasnou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá získala takmer 34 percent odovzdaných hlasov. Druhá skončila Sociálno-demokratická strana (SPD) súčasného ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera so ziskom 23 percent. Na treťom mieste sa so ziskom takmer 15 percent umiestnila Slobodná demokratická strana (FDP).
Práve slobodní demokrati s najväčšou pravdepodobnosťou nahradia v novej vláde sociálnych demokratov. Spolu s CDU/CSU by totiž mali mať pohodlnú väčšinu v 622-člennej dolnej komore nemeckého parlamentu a to celkovým pomerom 332 ku 290. Zastúpenie v nej budú mať aj Ľavica, ktorej volebný zisk sa pohybuje na úrovni takmer 12 percent, a zelení s takmer 11 percentami. CDU/CSU tak celkovo obsadí 239 kresiel, SPD 146, slobodní demokrati 93, Ľavica 76 a zelení 68.
Volebná účasť dosiahla úroveň takmer 71 percent, čo je v porovnaní s hlasovaním spred štyroch rokov pokles o takmer sedem percent.
SITA/AFP/AP