Ruská armáda tvrdí, že zničila niekoľko delostreleckých systémov, ktoré Ukrajine poskytli západní spojenci.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Prezident Zelenskyj navštívil vojakov na frontovej línii, bol aj v meste Zaporižžia (video)
Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov v utorok oznámil, že ruské delostrelectvo zasiahlo húfnicu dodanú z Nórska a ďalšie dva systémy, ktoré dodali Spojené štáty.
Lavrov zrušil svoju cestu do Srbska, ruská diplomacia si ešte neosvojila teleportáciu
Ruské ostreľovanie podľa neho zničilo aj ďalšie ukrajinské vybavenie na východe krajiny a letectvo zasiahlo ukrajinské jednotky, vybavenie a delostrelecké pozície. Tvrdenia Konašenkova nebolo možné nezávisle overiť.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo uvalenie sankcií na 61 amerických občanov.
Dodávky ťažkých zbraní Ukrajine zo Západu musia byť dlhodobé, vyhlásila Maľarová
Krok je podľa nich „reakciou na stále sa rozširujúce americké sankcie proti ruským verejným a politickým osobám, ako aj zástupcom domáceho podnikateľského sektoru“.
Ukrajinci zvádzajú ťažké boje o Sjevjerodoneck, postupne sa im darí získavať kontrolu nad mestom
Na zozname sú americkí oficiálni predstavitelia i bývalí a súčasní vrcholoví manažéri amerických firiem, ako napríklad ministerka financií Janet Yellen, ministerka energetiky Jennifer Granholm, riaditeľka komunikácie Bieleho domu Kate Bedingfield alebo generálny riaditeľ spoločnosti Netflix Reed Hastings.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Zástupkyňa Organizácie Spojených národov (OSN) pre sexuálne násilie počas konfliktov upozorňuje, že sexuálne násilie na Ukrajine, najmä voči ženám a dievčatám, je naďalej rozšírené a zároveň nedostatočne hlásené. Humanitárna kríza vo vojnou zmietanej krajine sa pritom podľa nej mení na „krízu obchodovania s ľuďmi“.
Ženy na Ukrajine čelia počas vojny sexuálnemu násiliu, je stále rozšírené, no nedostatočne hlásené
Ukrajinská generálna prokuratúra Patten počas jej májovej návštevy podľa jej slov informovala, že od začiatku invázie 24. februára do 12. apríla na národnú horúcu linku nahlásili nasledujúce formy sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom: „znásilnenie, skupinové znásilnenie, tehotenstvo následkom znásilnenia, pokus o znásilnenie, vyhrážky znásilnením, vydieranie, aby obeť sledovala sexuálne násilie páchané na partnerovi alebo dieťati a nútené vyzliekanie donaha“.
Vojna na Ukrajine (online)
- minúta po minúte
22:00 Utorkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.
21:07 Jeden človek zomrel a traja ďalší utrpeli zranenia pri utorkovom ruskom bombardovaní mesta Charkiv na severovýchode Ukrajiny. Oznámil to starosta mesta Ihor Terechov. Rusko „nenecháva Charkiv na pokoji a nepretržite udržiava ľudí v strachu,“ povedal Terechov. Informuje o tom spravodajský portál news.sky.com.
Mesto Charkiv bolo terčom intenzívneho bombardovania v prvých dvoch mesiacoch ruskej vojny na Ukrajine, keď sa boje odohrávali neďaleko jeho predmestí.
20:14 Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer navštívil niekoľko vojenských útvarov na juhu Slovenska.
Naďovo ministerstvo má za jednu z priorít rozvoj infraštruktúry ozbrojených síl
19:21 Americká armáda začala výcvik ukrajinských vojakov na používanie sofistikovaných raketových systémov, ktorých dodanie Kyjevu minulý týždeň odsúhlasila administratíva prezidenta Joea Bidena. Hovorca Pentagónu Anton Semelroth uviedol, že ukrajinských vojakov cvičia na obsluhu raketometov HIMARS na výcvikovej základni Grafenwöhr v Nemecku a na iných miestach v Európe.
USA schválili poskytnutie Ukrajine štyroch presných raketových systémov stredného doletu v rámci balíka pomoci v sume 700 miliónov dolárov, ktorý odsúhlasili minulý týždeň. Podľa amerických predstaviteľov bude výcvik trvať približne tri týždne. Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu upozornil, že ak Ukrajina od západných štátov dostane raketové systémy s dlhším doletom, Moskva zasiahne „objekty, na ktoré sme doteraz neudreli“.
USA doteraz na používanie rôznych druhov zbraní vycvičili približne 900 ukrajinských vojakov. Išlo napríklad aj o výcvik na používanie húfnic, ktoré sa presúvajú na frontové línie.
Ukrajinci už dostávajú výcvik od americkej armády na používanie raketometov HIMARS
18:16 Ruské ministerstvo obrany v utorok vyhlásilo, že otvorilo pozemný koridor na okupovaný polostrov Krym, čo umožní prechod tovaru a civilistov z území na východnej Ukrajine pod jeho kontrolou.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas konferenčného hovoru povedal, že armáda v spolupráci s ruskými železnicami obnovila 1 200 kilometrov železničnej trate a otvorila cesty, aby umožnila plnohodnotnú dopravu medzi Ruskom, východoukrajinským regiónom Donbas a Krymom. Šojgu tiež uviedol, že obnovili dodávku vody cez Severokrymský kanál. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Podľa oficiálneho prepisu telefonátu, Šojgu povedal, že pozemný koridor umožní Rusku dodávanie tovarov do Mariupoľa, Berďansku a Chersonu, ktoré obsadili ruské sily počas invázie. Prístavy v Mariupole a Berďansku podľa jeho slov fungujú normálne a sú pripravené na vývoz obilia. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov už skôr v utorok zopakoval skoršie tvrdenia Moskvy, že Ukrajina musí odmínovať pobrežné vody, aby mohli lode s obilím prejsť, a ubezpečil, že Rusko im uľahčí prechod a nepoužije odmínované morské koridory na útok na Ukrajinu.
Rusko čelí medzinárodnej kritike pre jeho blokádu kľúčových ukrajinských prístavov, pre ktorú nemožno z Ukrajiny vyviezť viac ako 20 miliónov ton obilia, čo ohrozuje globálnu potravinovú bezpečnosť.
17:32 Svetová banka výrazne zhoršila prognózu rastu globálnej ekonomiky. Poukázala pritom na ruskú vojnu na Ukrajine, perspektívu rozsiahleho nedostatku potravín a obavy z potenciálnej stagflácie, ktorá je kombináciou vysokej inflácie a slabého hospodárskeho rastu.
Podľa predikcie, ktorú banka zverejnila v utorok, sa svetová ekonomika v tomto roku zväčší o 2,9 percenta. Ešte v januári Svetová banka predpovedala, že globálne hospodárstvo v tomto roku posilní o 4,1 percenta. „Pre mnohé krajiny bude ťažké vyhnúť sa recesii,“ povedal šéf Svetovej banky David Malpass.
Americká ekonomika podľa banky v tomto roku posilní o 2,5 percenta, hoci v januári odhadovala, že vzrastie o 3,7 percenta. Ekonomika 19-člennej eurozóny by mala v roku 2022 dosiahnuť rast na úrovni 2,5 percenta. Januárová predpoveď rátala s jej zväčšením o 4,2 percenta. Rast čínskej ekonomiky sa podľa novej prognózy v tomto roku spomalí na 4,3 percenta z vlaňajších 8,1 percenta.
16:54 Napätá situácia v dodávateľských reťazcoch umocnená vojenským konfliktom podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka neprospieva slovenskému priemyslu a sťahuje nadol výkonnosť ekonomiky prostredníctvom stláčania objemu exportu.
Slovenskú ekonomiku brzdí vojna na Ukrajine, firmy prišli o dodávateľov a domácnosti bojujú so zdražovaním
16:10 Nemecko je pripravené zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v Pobaltí s cieľom reagovať na nové výzvy v regionálnej bezpečnosti. Povedal to v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz počas návštevy Litvy.
„Súhlasili sme, že posilníme východné krídlo NATO tým, že tu vytvoríme novú silnú brigádu,“ uviedol kancelár. Litva susedí s ruskou Kaliningradskou oblasťou, v ktorej má základňu ruská Baltská flotila. Brigáda NATO bude mať 3-tisíc až 5-tisíc príslušníkov. Nemecký kancelár zároveň sľúbil pokračovanie dodávok nevyhnutných zbraní Ukrajine a poskytovanie výcviku jej vojakom. Odmietol tvrdenia, že Nemecko váha s dodávkami ťažkých zbraní Ukrajine, vrátane najmodernejších húfnic.
Severné Macedónsko podá pomocnú ruku Ukrajine, poskytne krajine tanky a lietadlá
14:49 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok takmer 2300 osôb. Z toho bolo 653 mužov, 1 310 žien a 302 detí. O dočasné útočisko požiadalo 452 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň takmer 2 500 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 35 policajtov, 23 hasičov, 84 colníkov, 103 vojakov, 41 dobrovoľníkov, 120 zamestnancov okresných úradov a 18 zamestnancov migračného úradu.
Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 491-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 80-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 238-tisíc osôb.
14:23 Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok vyhlásil, že ruské sily „oslobodili“ obytné štvrte mesta Sjevjerodoneck a bojujú o kontrolu nad priemyselnou zónou na predmestiach a o susedné mestečká. Mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti je hlavným terčom ruskej ofenzívy. Šéf ruského rezortu obrany dodal, že ruskí vojaci pokračujú v ofenzíve smerom k mestu Popasna. Ide o mesto, ktoré malo pred vojnou 20-tisíc obyvateľov a leží približne 30 kilometrov južne od Sjevjerodonecka. Šojgu poznamenal, že ruské sily prevzali kontrolu and mestami Lyman a Svjatohirsk a nad pätnástimi ďalšími mestami v regióne. Minister tvrdí, že 97 percent Luhanskej oblasti je už „oslobodených“.
13:30 Zástupca šéfa administratívy dosadenej Kremľom v ukrajinskom meste Cherson Kirill Stremousov signalizoval, že Moskva by sa mohla pokúsiť usporiadať v Chersonskej oblasti referendum o jej pripojení k Rusku.
„S najväčšou pravdepodobnosťou bude referendum,“ vyjadril sa Stremousov. Neposkytol však žiadny dátum potenciálneho referenda. Zdá sa však nepravdepodobné, že by sa uprostred vojny mohol uskutočniť dôveryhodný plebiscit v čase, keď ukrajinské sily podnikajú v Chersonskej oblasti protiofenzívu. Informuje o tom portál bbc.com.
Mesto Cherson bolo prvým veľkým ukrajinským sídlom, ktoré počas ruskej invázie padlo. Moskva sa snaží v oblasti zaviesť ako platidlo ruský rubeľ. Ruskí predstavitelia sa už skôr vyjadrili v prospech plebiscitov v obsadených oblastiach južnej Ukrajiny. Referendum z roku 2014, na základe ktorého Rusko anektovalo Krym, však západné štáty odsúdili ako ilegálne a ako podvod.
13:22 Ruská armáda tvrdí, že zničila niekoľko delostreleckých systémov, ktoré Ukrajine poskytli západní spojenci.
Hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov v utorok oznámil, že ruské delostrelectvo zasiahlo húfnicu dodanú z Nórska a ďalšie dva systémy, ktoré dodali Spojené štáty.
Ruské ostreľovanie podľa neho zničilo aj ďalšie ukrajinské vybavenie na východe krajiny a letectvo zasiahlo ukrajinské jednotky, vybavenie a delostrelecké pozície. Tvrdenia Konašenkova nebolo možné nezávisle overiť.
12:56 Nemeckí ekonómovia by v prípade dovozu energií z Ruska uprednostnili clá pred embargom. Sedemdesiat percent oslovených v prieskume mníchovského inštitútu Ifo a denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) uviedlo, že podľa nich sú clá efektívnym opatrením redukcie platieb Rusku a zároveň minimalizácie vplyvu na dodávky energií do Európy. Inštitút Ifo o výsledku prieskumu informoval v správe, ktorú zverejnil v utorok.
Avšak 23 percent respondentov myšlienku uplatnenia ciel hodnotí skepticky a poukazujú na riziko ďalšieho zvýšenia cien pre spotrebiteľov. Podľa ich názoru je Rusko pri vyjednávaniach v lepšej pozícii, predovšetkým pokiaľ ide o plyn, čo znamená, že clá by väčšinou znášala Európska únia. Niektorí účastníci prieskumu odmietajú clá ako nedostatočný nástroj a namiesto toho sú za úplné zastavenie platieb Rusku.
12:32 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je presvedčený, že Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok. „Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Sulík. Nemyslí si, že by slovenský premiér konal zle. „Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“ povedal.
Sulík sa pokúšal predĺžiť prechodné obdobie pre spracovanie ruskej ropy, Heger však túto možnosť odmietol (video)
11:02 Líder samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin oznámil, že najvyšší súd oblasti začína súd s tromi Britmi, ktorých obviňujú, že ako „žoldnieri“ bojovali na strane ukrajinských síl. Ak mužov uznajú za vinných, hrozí im trest smrti. Dvaja muži, Aiden Aslin a Shaun Pinner, boli členmi bežných ukrajinských jednotiek v Mariupoli. Príslušnosť tretieho z nich, Andrewa Hilla, ktorého zadržali v okolí Mykolajiva, nie je jasná.
9:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že do jesene by mohlo v krajine uviaznuť 75 miliónov ton obilia. Ukrajina je jedným z najväčších exportérov obilia na svete a od začiatku ruskej invázie rastú obavy z globálneho nedostatku tejto komodity. Momentálne má krajina v skladoch obrovské množstvo obilia, ktoré nemôže vyvážať.
Ukrajinský prezident novinárom povedal, že rokuje s Veľkou Britániou a Tureckom o myšlienke, že by námorníctvo tretej krajiny garantovalo prepravu exportovaného ukrajinského obilia cez Čierne more, ktoré ovláda Rusko. Informuje o tom portál news.sky.com.
9:14 Spoločným prioritným záujmom v súvislosti s ukrajinským konfliktom je obrana princípov slobodného sveta a medzinárodného poriadku. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas rokovania s ministrami obrany Bukureštskej deviatky, Spojených štátov a Veľkej Británie a zástupcom generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) pre operácie, ktoré sa uskutočnilo 6. júna prostredníctvom videohovoru. „Ukrajinský existenčný zápas o prežitie je zároveň bojom za hodnoty mieru, demokracie a právneho štátu. Nesmieme tiež dovoliť, aby Putinov brutálny manifest rozdeľoval našu spoločnosť,“ uviedol po rokovaní minister Naď.
Rusko je dlhodobá hrozba a tak musí byť nastavená aj nová stratégia NATO, vyhlásil Naď
8:25 Americké úrady nariadili zadržanie dvoch luxusných lietadiel, ktoré patria ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi.
Podľa úradov ide o stroj Gulfstream v hodnote 60 miliónov dolárov a Boeing za 350 miliónov dolárov, ktorý je považovaný za jedno z najdrahších súkromných lietadiel, no pred úpravami mal hodnotu menej ako 100 miliónov dolárov.
Príkaz na zadržanie lietadiel podpísal sudca len niekoľko dní po tom, ako Spojené štáty oznámili nové sankcie na ruských oligarchov a elity, predstaviteľov Kremľa, podnikateľov napojených na prezidenta Vladimira Putina a ich jachty, lietadlá a firmy, ktoré ich spravujú.
Američania zadržali oligarchovi Abramovičovi dve luxusné lietadlá
8:12 Predseda Európskej rady Charles Michel obvinil Rusko, že využíva zásoby potravín ako „neviditeľné rakety proti rozvojovým krajinám“ a Kremľu tiež pripísal vinu za hroziacu svetovú potravinovú krízu. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia v reakcii na jeho slová odišiel zo zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN).
Únia obvinila Rusko z potravinovej krízy, ruský veľvyslanec pri OSN neuniesol kritiku a na protest odišiel
8:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.