Ceny britskej ropy klesli prvýkrát od apríla 2004 pod hranicu 30 USD za barel.
Ceny zlata v stredu stúpli. Pod mierny nárast jeho cien sa podpísali oslabenie amerického dolára, vyjadrenia predstaviteľa americkej centrálnej banky (Fed) a pokles na amerických akciových trhoch. Šéf chicagskej pobočky Fed-u Charles Evans v stredu oznámil, že je znepokojený inflačnými očakávaniami a potenciálnymi dopadmi spomalenia čínskeho hospodárstva na americkú ekonomiku. „Pokles v hodnote akcií pomohol posilniť ceny zlata v závere obchodovania,“ povedal hlavný analytik pre kovy HSBC Securities James Steel. Spotová cena zlata o 20:40 GMT vzrástla o 0,6 % na 1 093,25 USD za uncu a februárové dodávky zlata posilnili o 0,2 % na 1 087,10 USD za uncu.
Ceny ropy najprv rástli
Ceny britskej ropy klesli počas stredajšieho obchodovacieho dňa prvýkrát od apríla 2004 pod hranicu 30 USD za barel. Pozitívne údaje z Číny zo začiatku obchodovania stimulovali rast cien a ľahká americká ropa, ako aj britská Brent zdraželi o viac ako dolár oproti záverečnej hodnote z utorka. Avšak neskôr zverejnené údaje americkej vlády poukázali na nárast zásob ropy a benzínu, čo posilnilo obavy o nízkom dopyte o prebytku ropy na trhu.
Krízový summit OPEC-u nebude
Iránsky minister ropného priemyslu v stredu vyvrátil špekulácie o krízovom summite Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), keď uviedol, že žiadosť o takéto stretnutie nedostal. V utorok nigérijský minister ropného priemyslu oznámil, že pre vývoj cien ropy časť členov OPEC žiada zvolanie krízového summitu. Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 1,8 % na 30,31 USD za barel, pričom prechodne počas dňa klesla na 12-ročné minimum 29,96 USD za barel. Ľahká americká ropa mierne posilnila, a to o 0,1 % na 30,48 USD za barel.